Dnes Pondělí - zatazeno 3°C
Zítra Úterý - snih 3°C
Pondělí 29. 11. 2021
Svátek má Zina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější
Ilustrační foto: archiv

V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější

Už jen měsíc zbývá do doby, kdy statistici zveřejní žebříček popularity dětských jmen. Dělají to vždy u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října. Na letošní výsledky si tedy musíme ještě pár týdnů počkat, nicméně pojďme se podívat, jak to vypadalo se jmény dávanými novorozencům v posledních letech. 

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Loni v lednu se narodilo v Česku více než devět tisíc dětí, z nichž nejvíce bylo Elišek a Jakubů. Celkově dali rodiče svým potomkům 582 různých chlapeckých a 678 dívčích jmen. Eliška zvítězila už popáté za sebou.

Jakub je v posledních letech nejčastěji dávaným jménem. Během uplynulých osmi let ho z pomyslného trůnu sesadil jen jednou Jan. Za dobu sledování od roku 1999 se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo pouze pět různých jmen, u dívek to bylo dvakrát tolik.

Krajské výsledky kopírují ty celorepublikové, i když výjimky existují. V několika krajích se například v loňské statistice na přední příčky dostala jména, která celkově nebyla ani v první desítce. V Pardubickém a Karlovarském například zvítězil jinak třináctý David.

Výraznější rozdíl je u dívek, kde v Olomouckém kraji vyhrála Veronika, v celkovém žebříčku na 26. místě. Na Vysočině byla třetí nejoblíbenější Gabriela, která skončila až ve třetí desítce.

V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se jméno přitom dědí výrazně častěji než u dívek, a to v šestnácti procentech případů u chlapců oproti 4 procentům u dívek. S tím souvisí i větší kreativita u dívčích jmen, která je patrná při dlouhodobém pohledu na první dvacítku.

Od ledna 1999 se v ní vystřídalo 28 chlapeckých a 37 dívčích jmen. Například loňským nováčkem byla Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé.

Nejlepší výsledky v historii se loni podařily Amálii (10. místo) a Julii (11. místo). U chlapců mohl být spokojen Antonín na 15. místě, i pro něj to byla rekordní pozice.

Největší návrat loni zažil Martin, který skončil na 9. místě. Na začátku tisíciletí byl velmi oblíbený, když se umístil šestkrát za sebou čtvrtý, ovšem v lednu 2006 první desítku na dlouho opustil. Vrátil se do ní až loni. Kromě populárních jmen obsahuje každoročně žebříček i několik kuriozit.

Rodiče například v posledních letech dávají svým potomkům například dívčí jména Háta, Lorelaj, Sisi nebo Madonna Miu. „U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu.

Před dvaceti lety…

S počátkem roku 2000 vzniklo v Česku 14 nových krajů. Mezi dívčími jmény bylo ve většině krajů nejoblíbenější jméno pro novorozené děti Tereza či Kateřina (ta zvítězila na Liberecku a Pardubicku), výjimku tvořil kraj Karlovarský, kde se narodilo nejvíce Elišek (v celé zemi byla až na 13. místě), a Zlínský, kde zvítězila Karolína.

V Praze se na rozdíl od ostatních krajů a celorepublikového souhrnu dostala na 3. místo Anna. Oblíbená byla také v hlavním městě Natálie, zato LucieKarolínou se do první desítky v Praze nevešly.

Mezi narozenými chlapci byla stále nejčastějšími jména Jan, dále JakubTomášem (oba zvítězili ve třech krajích) a regionálně nejoblíbenějšími se stali také Lukáš a Michal, každý v jednom kraji. Oproti celkovému pořadí si v Praze polepšil a malinko pohoršil Martin.


Autor: Karel Netolický

Začátkem prosince nepoteče voda v těchto městských částech

Dnes v 10:46

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na začátek prosince. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 6 na jaře a v létě rozkvete, radnice připravuje nové záhony

Včera v 09:58

V Praze 6 na jaře rozkvetou nové záhony. Jejich přípravu v listopadu zahájil odbor životního prostředí radnice. Přibudou záhony trvalek, letniček i nové květnaté pásy.

Praha 12 zve na Příběhy našich sousedů

26. listopadu 2021 ve 12:05

Prezentace projektu Příběhy našich sousedů se koná v pondělí 29. listopadu od 17 hodin v Modřanském biografu.

Praha 11 instalovala kontejnery na sběr použitých olejů a tuků

26. listopadu 2021 v 07:17

Na Jižním Městě jsou nové kontejnery na sběr použitých jedlých olejů a tuků. Dosud je bylo možné zdarma odevzdávat ve sběrném dvoře v Bartůňkově ulici.

Poslední listopadový den nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2021 v 09:41

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na 30. listopadu. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Veletrh pražských středních škol Schola Pragensis 2021 bude znovu online

25. listopadu 2021 v 07:38

Přehlídka pražských středních a vyšších odborných škol se letos nemůže kvůli pandemii koronaviru pořádat v tradiční prezenční formě, 26. ročník veletrhu Schola Pragensis se tak ve dnech 25. až 27. listopadu 2021 opět uskuteční pouze online.

Praha 5 podpoří komunitní zahrady

23. listopadu 2021 ve 12:54

Radnice Prahy 5 chce v příštím roce finančně podpořit vznik komunitních zahrad.

Praha 4: Setkání k revitalizaci Roztylského náměstí je zrušeno

22. listopadu 2021 ve 14:14

Setkání nad studií revitalizace Roztylského náměstí sever, plánované na úterý 23. listopadu se nekoná. Důvodem je onemocnění autora studie architekta Zdeňka Sendlera.

Další články
Nahoru