Dnes Sobota - zatazeno 7°C
Zítra Neděle - obcasny-dest 11°C
Sobota 17. 4. 2021
Svátek má Rudolf
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější
Ilustrační foto: archiv

V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější

Už jen měsíc zbývá do doby, kdy statistici zveřejní žebříček popularity dětských jmen. Dělají to vždy u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října. Na letošní výsledky si tedy musíme ještě pár týdnů počkat, nicméně pojďme se podívat, jak to vypadalo se jmény dávanými novorozencům v posledních letech. 

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Loni v lednu se narodilo v Česku více než devět tisíc dětí, z nichž nejvíce bylo Elišek a Jakubů. Celkově dali rodiče svým potomkům 582 různých chlapeckých a 678 dívčích jmen. Eliška zvítězila už popáté za sebou.

Jakub je v posledních letech nejčastěji dávaným jménem. Během uplynulých osmi let ho z pomyslného trůnu sesadil jen jednou Jan. Za dobu sledování od roku 1999 se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo pouze pět různých jmen, u dívek to bylo dvakrát tolik.

Krajské výsledky kopírují ty celorepublikové, i když výjimky existují. V několika krajích se například v loňské statistice na přední příčky dostala jména, která celkově nebyla ani v první desítce. V Pardubickém a Karlovarském například zvítězil jinak třináctý David.

Výraznější rozdíl je u dívek, kde v Olomouckém kraji vyhrála Veronika, v celkovém žebříčku na 26. místě. Na Vysočině byla třetí nejoblíbenější Gabriela, která skončila až ve třetí desítce.

V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se jméno přitom dědí výrazně častěji než u dívek, a to v šestnácti procentech případů u chlapců oproti 4 procentům u dívek. S tím souvisí i větší kreativita u dívčích jmen, která je patrná při dlouhodobém pohledu na první dvacítku.

Od ledna 1999 se v ní vystřídalo 28 chlapeckých a 37 dívčích jmen. Například loňským nováčkem byla Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé.

Nejlepší výsledky v historii se loni podařily Amálii (10. místo) a Julii (11. místo). U chlapců mohl být spokojen Antonín na 15. místě, i pro něj to byla rekordní pozice.

Největší návrat loni zažil Martin, který skončil na 9. místě. Na začátku tisíciletí byl velmi oblíbený, když se umístil šestkrát za sebou čtvrtý, ovšem v lednu 2006 první desítku na dlouho opustil. Vrátil se do ní až loni. Kromě populárních jmen obsahuje každoročně žebříček i několik kuriozit.

Rodiče například v posledních letech dávají svým potomkům například dívčí jména Háta, Lorelaj, Sisi nebo Madonna Miu. „U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu.

Před dvaceti lety…

S počátkem roku 2000 vzniklo v Česku 14 nových krajů. Mezi dívčími jmény bylo ve většině krajů nejoblíbenější jméno pro novorozené děti Tereza či Kateřina (ta zvítězila na Liberecku a Pardubicku), výjimku tvořil kraj Karlovarský, kde se narodilo nejvíce Elišek (v celé zemi byla až na 13. místě), a Zlínský, kde zvítězila Karolína.

V Praze se na rozdíl od ostatních krajů a celorepublikového souhrnu dostala na 3. místo Anna. Oblíbená byla také v hlavním městě Natálie, zato LucieKarolínou se do první desítky v Praze nevešly.

Mezi narozenými chlapci byla stále nejčastějšími jména Jan, dále JakubTomášem (oba zvítězili ve třech krajích) a regionálně nejoblíbenějšími se stali také Lukáš a Michal, každý v jednom kraji. Oproti celkovému pořadí si v Praze polepšil a malinko pohoršil Martin.


Autor: Karel Netolický

Praha 6 plánuje další komunitní zahradu, zájemci se mohou registrovat

Včera v 11:00

Radnice šesté městské části před nějakou dobou ve spolupráci se společností Kaufland a KOKOZA otevřela komunitní zahradu u Kauflandu v Podbabě. Ta se setkala s velkým úspěchem a nadšením.

Praha 9: Víčka od PET lahví a použité brýle na radnici nenoste

Včera v 10:00

Z důvodu nezájmu odběratelů byla radnice deváté městské části nucena zrušit sběrné místo víček od PET lahví a použitých brýlí, které bylo ve vstupní hale nové radnice.

Centrum Jednička vznikne na místě bývalé modlitebny

Včera v 08:13

Historický dům v Praze 1 v Truhlářské ulici 8 již více než rok prochází rozsáhlou rekonstrukcí, které předcházel náročný průzkum za asistence dohledu památkářů. Vzniknout zde má nové centrum Jednička, které poskytne prostor pro trávení volného času všem generacím obyvatel první...

Granty Prahy 1 pomáhají zkrášlovat centrum metropole

15. dubna 2021 v 16:54

Částku přesahující čtrnáct milionů korun obdrží letos přes dvě desítky úspěšných žadatelů z řad SVJ, družstev či soukromých osob, kteří se tak díky tomu mohou pustit do oprav vnějších fasád, výměny oken, oprav střech a dalších venkovních částí objektů.

PVK: Výluky v dodávkách vody v šestnáctém týdnu

15. dubna 2021 v 10:56

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 4 plánuje revitalizaci veřejných prostranství v oblasti Pankráce

14. dubna 2021 ve 22:45

Praha 4 si nechala zpracovat studii, která zhodnotila stav a potenciál veřejných prostranství na svém území.  Cílem je na základě jasných kritérií dlouhodobě revitalizovat a rozvíjet veřejná prostranství v závislosti na finančních možnostech městské části a dalších subjektů...

Nová ulice ve Vysočanech ponese jméno Ladislava Hindla

14. dubna 2021 ve 21:04

Na návrh vysočanské radnice souhlasila Místopisná komise Prahy aby jedna z nových ulic, které vznikají ve Vysočanech, nesla jméno po vysočanském rodákovi, vynikajícím sportovci a vlastenci Ladislavu Hindlovi.

Praha 1: Při rušení nočního klidu volejte Opletalku

14. dubna 2021 v 17:59

Jak postupovat při rušení nočního klidu, v případě hlasité hudby nebo křiku v nočních hodinách, když turisté nerespektují noční klid mezi 22. a 6. hodinou? Volejte „Opletalku“

Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

14. dubna 2021 ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

13. dubna 2021 v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Další články
Nahoru