Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 2°C
Středa 20. 1. 2021
Svátek má Ilona
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější
Ilustrační foto: archiv

V žebříčku oblíbenosti jmen se vítězové opakují, ale jsou krajové rozdíly. Rodiče bývají u chlapců konzervativnější

Už jen měsíc zbývá do doby, kdy statistici zveřejní žebříček popularity dětských jmen. Dělají to vždy u příležitosti Evropského dne statistiky, který připadá na 20. října. Na letošní výsledky si tedy musíme ještě pár týdnů počkat, nicméně pojďme se podívat, jak to vypadalo se jmény dávanými novorozencům v posledních letech. 

Křestní jména dětí narozených v lednu sleduje Český statistický úřad od roku 1999. Loni v lednu se narodilo v Česku více než devět tisíc dětí, z nichž nejvíce bylo Elišek a Jakubů. Celkově dali rodiče svým potomkům 582 různých chlapeckých a 678 dívčích jmen. Eliška zvítězila už popáté za sebou.

Jakub je v posledních letech nejčastěji dávaným jménem. Během uplynulých osmi let ho z pomyslného trůnu sesadil jen jednou Jan. Za dobu sledování od roku 1999 se na prvních třech pozicích u chlapců vystřídalo pouze pět různých jmen, u dívek to bylo dvakrát tolik.

Krajské výsledky kopírují ty celorepublikové, i když výjimky existují. V několika krajích se například v loňské statistice na přední příčky dostala jména, která celkově nebyla ani v první desítce. V Pardubickém a Karlovarském například zvítězil jinak třináctý David.

Výraznější rozdíl je u dívek, kde v Olomouckém kraji vyhrála Veronika, v celkovém žebříčku na 26. místě. Na Vysočině byla třetí nejoblíbenější Gabriela, která skončila až ve třetí desítce.

V případě předávání jmen rodičů dětem jsou Češi konzervativní. U chlapců se jméno přitom dědí výrazně častěji než u dívek, a to v šestnácti procentech případů u chlapců oproti 4 procentům u dívek. S tím souvisí i větší kreativita u dívčích jmen, která je patrná při dlouhodobém pohledu na první dvacítku.

Od ledna 1999 se v ní vystřídalo 28 chlapeckých a 37 dívčích jmen. Například loňským nováčkem byla Rozálie, která se mezi dvaceti nejpopulárnějšími jmény objevila poprvé.

Nejlepší výsledky v historii se loni podařily Amálii (10. místo) a Julii (11. místo). U chlapců mohl být spokojen Antonín na 15. místě, i pro něj to byla rekordní pozice.

Největší návrat loni zažil Martin, který skončil na 9. místě. Na začátku tisíciletí byl velmi oblíbený, když se umístil šestkrát za sebou čtvrtý, ovšem v lednu 2006 první desítku na dlouho opustil. Vrátil se do ní až loni. Kromě populárních jmen obsahuje každoročně žebříček i několik kuriozit.

Rodiče například v posledních letech dávají svým potomkům například dívčí jména Háta, Lorelaj, Sisi nebo Madonna Miu. „U chlapců zaujme Heliodor, Atrey, Lionel a Loki,“ sdělil Tomáš Chrámecký z odboru vnější komunikace Českého statistického úřadu.

Před dvaceti lety…

S počátkem roku 2000 vzniklo v Česku 14 nových krajů. Mezi dívčími jmény bylo ve většině krajů nejoblíbenější jméno pro novorozené děti Tereza či Kateřina (ta zvítězila na Liberecku a Pardubicku), výjimku tvořil kraj Karlovarský, kde se narodilo nejvíce Elišek (v celé zemi byla až na 13. místě), a Zlínský, kde zvítězila Karolína.

V Praze se na rozdíl od ostatních krajů a celorepublikového souhrnu dostala na 3. místo Anna. Oblíbená byla také v hlavním městě Natálie, zato LucieKarolínou se do první desítky v Praze nevešly.

Mezi narozenými chlapci byla stále nejčastějšími jména Jan, dále JakubTomášem (oba zvítězili ve třech krajích) a regionálně nejoblíbenějšími se stali také Lukáš a Michal, každý v jednom kraji. Oproti celkovému pořadí si v Praze polepšil a malinko pohoršil Martin.


Autor: Karel Netolický

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

Dnes v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Anketa ukázala, jak se žije v jednotlivých lokalitách Prahy 5

12. ledna 2021 ve 22:30

Radnice Prahy 5 na podzim vyhlásila anketu a díky jejím výsledkům má nyní detailní přehled o tom, co trápí obyvatele v konkrétních místech i jaké změny by v budoucnu uvítali.

Praha 9: HitHit kampaň pro Knoflík

12. ledna 2021 ve 12:45

Rodinné a komunitní centrum Knoflík v Praze 9 funguje víc jak 20 let. V této nelehké době, době zavřených kurzů, kaváren a aktivit nabízí odměny ve formě zážitků, kurzů, drobností a dobrot s vírou, že špatný čas přejde.

Pražské služby v nové kampani vysvětlují, jak se správně zbavit vánočního stromku

10. ledna 2021 ve 21:23

Kam s ním? Rozhodně ne do popelnice, prosí společnost Pražské služby (PSAS). Řeč je o vánočním stromku. Pražané se tohoto symbolu Vánoc zbavují tradičně v průběhu ledna. Se správným postupem likvidace radí nová kampaň na sociálních sítích Pražských služeb a...

Další články
Nahoru