Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V zastávce Rajská zahrada budou vlaky zastavovat ve špičce až šestkrát za hodinu
Nová zastávka Rajská zahrada. Foto: Sandra Sedlecká / Ropid

V zastávce Rajská zahrada budou vlaky zastavovat ve špičce až šestkrát za hodinu

Na nové vlakové zastávce Rajská zahrada v Praze 14 od neděle 10. prosince zastavují příměstské vlaky S2, S3, S9, S22 a S34 ve směru na Kolín, Mělník či Milovice. Vlaky budou jezdit v období dopravní špičky ve všedních dnech v intervalu deset až 15 minut a mimo špičku a o víkendu v intervalu 15 až 30 minut. Informoval o tom Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Stanici metra B Rajská zahrada spojí se zastávkou lávka, která bude na ulicí Chlumecká dokončena na jaře příštího roku. Zatím se po lávce dá jít z Hutí a nad nástupišti. Železniční zastávku vybudovala Správa železnic, lávku financuje hlavní město.

Důvode rozdělení do dvou etap byly nečekané komplikace v podobě nezbytných přeložek inženýrských sítí. Pod povrchem, v těsné blízkosti stanice metra, realizátor narazil na neznámé sítě a na železobetonovou konstrukci, které nebyly vyznačeny v dokumentaci metra.

„Oceňuji, že z důvodu pozdějšího otevření poslední části lávky investor akceptoval naše požadavky a nechal rekonstruovat přístupovou cestu směrem od sídliště. Vznikl tak zcela nový chodník podél čerpací stanice a byl upraven podchod pod Chlumeckou ulicí,“ sdělila místostarostka Prahy 14 Sona Tománková (NAŠE Čtrnáctka), která má dopravu v městské části v gesci.

„V rámci budované lávky otestujeme i nový systém statické navigace v rámci projektu Čitelná Praha. Vůbec poprvé zde vyzkoušíme nové prosvětlené nosiče, které by se v budoucnu měly objevit také v pražském metru. Zdálky upozorní na přítomnost vlakové zastávky také výrazný totem se symbolem vlaku a Eska,“ sdělil Drápal.

Díky nové vlakové zastávce se usnadní cestování z oblasti sídliště Černý Most a Hutí nejen do centra Prahy, ale také do Středočeského kraje. Naopak Středočechům umožní nová zastávka mnohem rychlejší přestup do celé oblasti Černého Mostu a Prahy 14.

Cestující čeká trojice novinek: lávka nad nástupišti, jednotný navigační systém i nosiče, které jsou jeho nedílnou součástí. Na lávce navádí cestující k jednotlivým nástupištím, výtahům i východům pilotní verze navigačního systému Čitelná Praha.

Pro jednotlivé směrové tabule jsou zde poprvé použity také prototypy prosvětlených nosičů, které plánujeme otestovat v drobných modifikacích pro interiérové použití také ve stanici metra Palmovka. „Prototypujeme tu také směrovky navigující na jednotlivé pěší i dopravní cíle v okolí a totem, neboli velká prosvětlená kostka se symboly vlaku a Eska, upozorňující na existenci vlakové zastávky už z dálky,“ podotkl Drápal.

V návaznosti na dokončení druhé části lávky bude navigace Čitelné Prahy použita i tam. Jednotný navigační systém se propíše také v rámci výtahů, které propojují lávku s jednotlivými nástupišti a na jižní straně s budoucí druhou částí lávky přes Chlumeckou ulici a také s úrovní okolního terénu.   


Autor: Karel Netolický

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

Praha 14: Postupné uzavření Hloubětínské ulice

26. února 2024 v 09:34

Od 4. března do 31. října bude postupně uzavírána Hloubětínská ulice. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu a kanalizace. Uzavírky budou celkem čtyři.

Prahu 14 v březnu čekají hned dvě dopravní omezení

23. února 2024 ve 13:40

Chlumeckou ulici v Praze 14 čekají hned dvě dopravní omezení. První souvisí se zatěžkávací zkouškou na nově stavěné lávce nad Chlumeckou ulicí a proběhne v termínu od 29. února do 1. března 2024. Uzavřené budou levé jízdní pruhy v obou směrech.

Demolice zavřené části Libeňského mostu začne zhruba za dva měsíce

21. února 2024 ve 13:35

Silničáři začnou bourat nyní uzavřenou část pražského Libeňského mostu blíže k Palmovce na přelomu letošního dubna a května. Do konce února přeloží inženýrské sítě a rovněž začnou v této části odstraňovat tramvajové koleje. Na úterním jednání výboru pro dopravu pražského magistrátu to řekl...

Flixbus kvůli blokádě přesune autobusy z hlavního nádraží na Florenc

18. února 2024 v 10:31

Autobusový dopravce Flixbus v pondělí v souvislosti s pražskou blokádou zemědělců přesune odjezdy autobusů ze zastávky u hlavního nádraží na autobusové nádraží Florenc. Dopravce podle mluvčího Tomáše Beránka pro řidiče vytipoval několik objízdných tras, autobusy se budou magistrále vyhýbat....

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok je pro auta uzavřen

17. února 2024 v 15:13

Mostek vedoucí přes Litovicko-Šárecký potok na Jenerálce je v havarijním stavu. Odhalil to posudek Kloknerova ústavu. Důvodem je významné podemletí obou jeho opěr.

Další články
Nahoru