Dnes Středa - polojasno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 5. 10. 2022
Svátek má Eliška
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti
Zámek pohledem z ulice Veleslavínská. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti

Pražský magistrát chce ve spolupráci s Prahou 6 umístit do zámku Veleslavín učebny pro děti ukrajinských uprchlíků. Radní Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že město nyní dokončuje vyjednávání se státem o získání zámku, ale nutné úpravy by měly začít ještě před převodem tak, aby bylo možné zámek využívat co nejrychleji. Školství by měl sloužit i v budoucnu, kromě toho by areál mohl sloužit i pro sociální služby.

Veleslavínský zámek vlastní stát, město již delší dobu jedná o jeho získání. Pražští zastupitelé nedávno schválili, že magistrát za zámek státu přenechá parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice.

Chabr uvedl, že město nyní dokončuje jednání o směně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Město zároveň dokončilo průzkum areálu a v blízké době tam plánuje otevřít učebny.

„Po určitých stavebně-technických investicích je možno zprovoznit areál původního zámku, tam byl do nedávné doby i nájemce, takže tam se i vytápí. Chybí tam jen sociální zařízení," řekl radní.

Dodal, že město nutnými úpravami pověřilo svoji firmu Trade Centre Praha (TCP). Investice by podle radního měly dosahovat nejvýše nižších stovek tisíc korun. Kapacitně by zámek mohl pojmout i celou základní školu, dodal.

Zbytek areálu, který se skládá i z dalších budov, je nicméně v horším stavu a výhledově si podle dva roky starých odhadů vyžádá investice až 900 milionů korun, řekl Chabr.

Školství by měl zámek sloužit i poté, co pomine uprchlická krize. Mohla by se tam podle radního přesunout část Základní školy Dědina nebo soukromá Anglo-německá obchodní akademie, které bude končit nájem v budově v Bělohorské ulici.

Dále by podle dřívějších vyjádření zástupců města měl areál sloužit i sociálním účelům, mohlo by tam vzniknout například hospicové centrum.

Chabr dále řekl, že město možná v připravované směně zámku za městský majetek přenechá státu i jednu nebo více hasičských stanic, které magistrát vlastní, ale využívá je hasičský sbor.

„Dává logiku, aby postupně přešly na stát, aby si tam mohli provádět investice a opravy, které potřebují," uvedl. Město i ÚZSVM podle něj budou usilovat o to, aby majetková směna měla nulovou bilanci, tedy aby ani jedna strana nemusela doplácet.

K tomu by právě mohly posloužit hasičské stanice, protože hodnota zámku Veleslavín bude zřejmě vyšší než směňovaného městského majetku.

Město připravuje také další směnu majetku se státem. Za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce získá prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská.

O obou směnách budou do letních prázdnin ještě samostatně znovu hlasovat městští zastupitelé.

Zámek Veleslavín s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází přibližně z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou.

Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal památku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí. V posledních letech zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti.


Autor: ČTK

Konec vodníků na Střížkově aneb jak utopit doktora Maška

Dnes ve 20:44

Spolek za veselejší Střížkov zve na oblíbenou kratochvíli Haló ven. Sraz místních i přespolních vodníků, podvodníků, hejkalů, skřítků, víl, divoženek a jiné havěti je v sobotu 22. října v 16 hodin v parku Václavka na Střížkově.

Oslava Dne stromů u Stodůleckého rybníka

Dnes v 08:17

Oslavu Dne stromů v Centrálním parku, která bude zahájena společnou výsadbou vícekmeného javoru tatarského na loučce poblíž rybníka pořádá Praha 13 ve středu 12. října.

Dvojka sbírá staré mobily

Dnes v 07:59

Radnice Prahy 2 ve spolupráci s neziskovou společností Remobil sbírá až do 21. října staré mobily pro následnou recyklaci. Deset korun za každý odevzdaný přístroj navíc pomůže Jedličkovu ústavu v Praze.

V poledne proběhne pravidelná zkouška sirén

Dnes v 07:47

Ve středu 5. října se uskuteční na celém území Prahy pravidelná zkouška provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění.

Praha 11 se zapojila do kampaně 100 gramů pro přírodu

Včera v 17:52

Kampaň na podporu recyklace mobilních telefonů k umožnění opětovného využití surovin. V rámci grantu hl. m. Prahy a ve spolupráci se společností Remobil se k ní od 3. do 21. října připojila jedenáctá městská část.

Praha 1 zve na trhy, budou sýry

Včera v 16:05

Na Malostranském náměstí se ve čtvrtek 6. října opět konají trhy. Kromě běžné nabídky můžete nakoupit francouzské sýry, které už nějakou dobu na trzích schází, ale také vína, zavařeniny a další lahůdky.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

Včera v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Praha 6: Nejlepší učitelé převzali ocenění

3. října 2022 v 16:22

Radnice Prahy 6 pravidelně oceňuje nejlepší učitele ve svých základních školách. Titul Vynikající učitel převzali pedagogové, kteří do své náročné práce přinášejí něco navíc, ať už jsou to atraktivní metody práce, inovace, spolupráce s dalšími institucemi, integrace znevýhodněných žáků nebo...

Opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací

3. října 2022 v 08:30

Balíček pomoci Pražanům, kteří jsou nejvíce ohroženi chudobou či ztrátou bydlení, je připraven. Informoval o tom pražský magistrát.

Anketa a vycházky. Zapojte se do tvorby budoucí podoby Trojmezí

3. října 2022 v 07:11

Od 3. do 13. října mohou zájemci navštívit informační a participační kontejner, kde se dozví všechny důležité informace o návrhu podoby území tzv. Trojmezí. Zároveň se bude moci zapojit do jeho finální podoby prostřednictvím ankety, která bude připravena on-line i v papírové verzi a k dispozici na...

Dobročinný bazar v kapli sv. Václava

2. října 2022 v 09:03

V kapli sv. Václava ve Fakultní Thomayerově nemocnici v Praze 4 proběhne od čtvrtka 6. října do soboty 8. října Dobročinný bazar, kde si můžete nakoupit něco slušivého, potřebného nebo hezkého.

Hasičský bál v Malostranské besedě

2. října 2022 v 07:08

Sbor dobrovolných hasičů Praha 1 pořádá v sobotu 8. října v Malostranské besedě již desátý Hasičský bál.

Další články
Nahoru