Dnes Úterý - snih 1°C
Zítra Středa - polojasno 0°C
Úterý 28. 11. 2023
Svátek má René
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti
Zámek pohledem z ulice Veleslavínská. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti

Pražský magistrát chce ve spolupráci s Prahou 6 umístit do zámku Veleslavín učebny pro děti ukrajinských uprchlíků. Radní Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že město nyní dokončuje vyjednávání se státem o získání zámku, ale nutné úpravy by měly začít ještě před převodem tak, aby bylo možné zámek využívat co nejrychleji. Školství by měl sloužit i v budoucnu, kromě toho by areál mohl sloužit i pro sociální služby.

Veleslavínský zámek vlastní stát, město již delší dobu jedná o jeho získání. Pražští zastupitelé nedávno schválili, že magistrát za zámek státu přenechá parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice.

Chabr uvedl, že město nyní dokončuje jednání o směně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Město zároveň dokončilo průzkum areálu a v blízké době tam plánuje otevřít učebny.

„Po určitých stavebně-technických investicích je možno zprovoznit areál původního zámku, tam byl do nedávné doby i nájemce, takže tam se i vytápí. Chybí tam jen sociální zařízení," řekl radní.

Dodal, že město nutnými úpravami pověřilo svoji firmu Trade Centre Praha (TCP). Investice by podle radního měly dosahovat nejvýše nižších stovek tisíc korun. Kapacitně by zámek mohl pojmout i celou základní školu, dodal.

Zbytek areálu, který se skládá i z dalších budov, je nicméně v horším stavu a výhledově si podle dva roky starých odhadů vyžádá investice až 900 milionů korun, řekl Chabr.

Školství by měl zámek sloužit i poté, co pomine uprchlická krize. Mohla by se tam podle radního přesunout část Základní školy Dědina nebo soukromá Anglo-německá obchodní akademie, které bude končit nájem v budově v Bělohorské ulici.

Dále by podle dřívějších vyjádření zástupců města měl areál sloužit i sociálním účelům, mohlo by tam vzniknout například hospicové centrum.

Chabr dále řekl, že město možná v připravované směně zámku za městský majetek přenechá státu i jednu nebo více hasičských stanic, které magistrát vlastní, ale využívá je hasičský sbor.

„Dává logiku, aby postupně přešly na stát, aby si tam mohli provádět investice a opravy, které potřebují," uvedl. Město i ÚZSVM podle něj budou usilovat o to, aby majetková směna měla nulovou bilanci, tedy aby ani jedna strana nemusela doplácet.

K tomu by právě mohly posloužit hasičské stanice, protože hodnota zámku Veleslavín bude zřejmě vyšší než směňovaného městského majetku.

Město připravuje také další směnu majetku se státem. Za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce získá prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská.

O obou směnách budou do letních prázdnin ještě samostatně znovu hlasovat městští zastupitelé.

Zámek Veleslavín s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází přibližně z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou.

Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal památku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí. V posledních letech zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti.


Autor: ČTK

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

Včera ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Praha 4: Zapojte se do rozvoje Kačerova

26. listopadu 2023 v 09:39

Praha 4 zve na veřejné setkání k plánované proměně Kačerova. Tématem bude dopravní bezpečnost, mobiliář a herní prvky či údržba veřejné zeleně. 

Zajímá vás, co ukrývá Jaderka v centru Prahy? Přijďte na Den otevřených dveří

26. listopadu 2023 v 08:24

Přijďte nasát atmosféru špičkové univerzity s individuálním přístupem. Vědci na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze připravili řadu exkurzí a přednášek, kde si na své přijde opravdu každý. Od termojaderného fúzního reaktoru přes hi-tech lasery až po aplikace matematiky v systému...

Praha 14: O projektech participativního rozpočtu hlasuje do středy

26. listopadu 2023 v 01:26

Letos se v rámci participativního rozpočtu sešlo celkem 11 realizovatelných občanských projektů. A o tom, které projekty dostanou zelenou, se rozhoduje ještě tři dny.

Dejme dětem šanci na Slunečním náměstí

25. listopadu 2023 v 08:53

Na radnici Prahy 13 si ve středu 29. listopadu můžete koupit teplý nápoj neboněkterý z reklamních předmětů a tím pomoci dětem.

Do konce listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

25. listopadu 2023 v 08:27

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Beseda s Kristýnou Freiovou

25. listopadu 2023 v 07:57

Spolek Malostranský hřbitov zve na besedu se spisovatelkou Kristýnou Freiovou s autorským čtením a autogramiádou. Čím ji oslovil Malostranský hřbitov a kde hledá inspiraci pro své knihy se dozvíte v pondělí 4. prosince od 17 hodin.

Zabezpečte řádně vodoměry, radí PVK

24. listopadu 2023 v 08:04

Mrazivé dny se blíží a Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

Další články
Nahoru