Dnes Úterý - oblacno 0°C
Zítra Středa - obcasny-dest 0°C
Úterý 28. 3. 2023
Svátek má Soňa
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti
Zámek pohledem z ulice Veleslavínská. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V zámku Veleslavín by se mohly učit ukrajinské děti

Pražský magistrát chce ve spolupráci s Prahou 6 umístit do zámku Veleslavín učebny pro děti ukrajinských uprchlíků. Radní Jan Chabr (TOP 09) sdělil ČTK, že město nyní dokončuje vyjednávání se státem o získání zámku, ale nutné úpravy by měly začít ještě před převodem tak, aby bylo možné zámek využívat co nejrychleji. Školství by měl sloužit i v budoucnu, kromě toho by areál mohl sloužit i pro sociální služby.

Veleslavínský zámek vlastní stát, město již delší dobu jedná o jeho získání. Pražští zastupitelé nedávno schválili, že magistrát za zámek státu přenechá parcely v Nemocnici Na Homolce a Faustův dům na Karlově náměstí, který využívá Všeobecná fakultní nemocnice.

Chabr uvedl, že město nyní dokončuje jednání o směně s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Město zároveň dokončilo průzkum areálu a v blízké době tam plánuje otevřít učebny.

„Po určitých stavebně-technických investicích je možno zprovoznit areál původního zámku, tam byl do nedávné doby i nájemce, takže tam se i vytápí. Chybí tam jen sociální zařízení," řekl radní.

Dodal, že město nutnými úpravami pověřilo svoji firmu Trade Centre Praha (TCP). Investice by podle radního měly dosahovat nejvýše nižších stovek tisíc korun. Kapacitně by zámek mohl pojmout i celou základní školu, dodal.

Zbytek areálu, který se skládá i z dalších budov, je nicméně v horším stavu a výhledově si podle dva roky starých odhadů vyžádá investice až 900 milionů korun, řekl Chabr.

Školství by měl zámek sloužit i poté, co pomine uprchlická krize. Mohla by se tam podle radního přesunout část Základní školy Dědina nebo soukromá Anglo-německá obchodní akademie, které bude končit nájem v budově v Bělohorské ulici.

Dále by podle dřívějších vyjádření zástupců města měl areál sloužit i sociálním účelům, mohlo by tam vzniknout například hospicové centrum.

Chabr dále řekl, že město možná v připravované směně zámku za městský majetek přenechá státu i jednu nebo více hasičských stanic, které magistrát vlastní, ale využívá je hasičský sbor.

„Dává logiku, aby postupně přešly na stát, aby si tam mohli provádět investice a opravy, které potřebují," uvedl. Město i ÚZSVM podle něj budou usilovat o to, aby majetková směna měla nulovou bilanci, tedy aby ani jedna strana nemusela doplácet.

K tomu by právě mohly posloužit hasičské stanice, protože hodnota zámku Veleslavín bude zřejmě vyšší než směňovaného městského majetku.

Město připravuje také další směnu majetku se státem. Za většinu areálu Fakultní nemocnice na Bulovce získá prázdné kasárny v Karlíně, areál na Bohdalci vhodný k výstavbě městských bytů, pozemky u grafické školy v Hellichově ulici na Malé Straně, parcely vedle Základní školy Eden, pozemek v Záběhlicích pro výstavbu školy a bývalou budovu ministerstva vnitra, do které by se měl podle Chabra rozšířit Kampus Hybernská.

O obou směnách budou do letních prázdnin ještě samostatně znovu hlasovat městští zastupitelé.

Zámek Veleslavín s historickým parkem, který se rozkládá na třech hektarech, pochází přibližně z roku 1725. Byl postaven podle plánů Kiliána Ignáce Dientzenhofera pro císařovnu Amálii Brunšvickou.

Naposledy byl rekonstruován v roce 1986. ÚZSVM převzal památku v roce 2015 od ministerstva práce a sociálních věcí. V posledních letech zámek a přilehlé budovy chátrají a areál s lesoparkem je uzavřený veřejnosti.


Autor: ČTK

V Letňanech půjdou prvňáčci k zápisu

Dnes ve 14:49

Zápis do 1. ročníku základních škol pro školní rok 2023/2024 v Letňanech se bude konat v pondělí 3. dubna od 13 do 18 hodin a v úterý 4. dubna od 13 do 17 hodin.

S Euroklíčem na bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách v Evropě

Dnes v 11:14

S pomocí Euroklíče se dostane osoba se zdravotním postižením nebo rodiče/pěstouni pečující o dítě do 3 let na vybraná bezbariérová WC a plošiny ve veřejných budovách, metru, čerpacích stanicích ve většině států Evropy. Euroklíč si mohou obyvatelé Prahy 13 vyzvednout...

Jarní botanická burza Na Slupi

Dnes v 09:28

Botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy pořádá v pátek 21. dubna v 10:00 až 14:00 hodin burzu, které se zúčastní zejména drobní pěstitelé specialisté.

Ukliďme Jižní Město. Praha 11 se připojí k tradiční akci

Dnes v 08:30

Praha 11 se tento týden připojí k celonárodní akci Ukliďme Česko. Hlavním úklidovým dnem akce bude sobota 1. dubna.

Vycházky, hudba i výlet. Dvojka pro přátele kultury zve na akce

Včera v 10:31

Tipy na akce v Praze 2, hudbu, výtvarné umění, literaturu nebo divadlo nabízí klub Dvojka pro přátele kultury.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

Včera v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Základní škola Norbertov má vlastní školní hřiště

Včera v 09:23

Žáci ze základní školy Norbertov v Praze 6 se dočkali vlastního školního hřiště. Loni tato střešovická škola oslavila 130 let od svého založení, po celou dobu své historie však hřiště neměla. To se slavnostně otevřelo až minulý týden.

Praha 4: Blíží se termín splatnosti poplatku ze psů za rok 2023

Včera v 08:52

Odbor finanční správy Prahy 4 upozorňuje držitele psů na splatnost místního poplatku ze psů v roce 2023. Poplatek je splatný bez vyměření předem, složenky na místní poplatek se nerozesílají.

Radnice odstraní suché a poškozené dřeviny, nahrazeny budou novou výsadbou

Včera v 08:23

V současném končícím období vegetačního klidu přistoupí radnice Prahy 11 k pěstebním opatřením zahrnujícím kácení zejména suchých a poškozených dřevin, které jsou na svých stanovištích neperspektivní a hlavně nebezpečné.

Výstavu Jen tak najdete na radnici do konce března

26. března 2023 v 07:52

Výstavu fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak najdete do konce měsíce na radnici Prahy 11.

Veletrh: Starožitnosti jako investice

24. března 2023 v 10:56

Asociace starožitníků pořádá na Novoměstské radnici v Praze 2 již 48. veletrh starožitností Antique. Ve dnech 20. – 23. dubna několik desítek starožitníků představí to nejzajímavější ze své nabídky.

Dvojka kulturní. Radnice spustila novou facebookovou stránku

24. března 2023 v 10:20

Hudba, divadlo, literatura, výtvarné umění. Nová facebooková stránka nabídne nejrůznější tipy, kam v Praze 2 vyrazit za kulturou.

V Praze 10 se budou uklízet veřejná prostranství

23. března 2023 ve 21:24

V letošním roce se v desáté městské části iniciativa „Společně ukliďme Prahu 10“ opět zapojuje do národních kampaní „Ukliďme Česko“ – www.uklidmecesko.cz a „Ukliďme svět“ – www.uklidmesvet.cz. Obě dobrovolnické kampaně se hlásí k čistotě přírody a dalších veřejných prostor mimo město i v něm....

Další články
Nahoru