dnes
Středa - zatazeno
23°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
24°C
pozítří
Pátek - obcasny-dest
16°C
V zakládání alejí podél polních cest bude Praha 12 pokračovat i letos
Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová ukazuje Otovi Kocourkovi ze spolku Sázíme stromy polní pozemky za Cholupickým hřbitovem, které městská část plánuje osázet. Foto: P12

V zakládání alejí podél polních cest bude Praha 12 pokračovat i letos

Radnice Prahy 12 loni nechala loni v několika lokalitách na svých pozemcích vysadit kolem polních cest stromy. Ovocné aleje založila například v ulici K Dýmači v Cholupicích a podél cyklostezky z Dolních Břežan na Točnou. V tomto trendu chce pokračovat i letos. 

Další alej vznikla na cestě z Cholupic na letiště Točná. Novou dubová alej je na cestě kolem památného dubu na Točné. „Na výsadbu jsme získali dotace nebo nám pomáhali dobrovolníci. V sázení chceme pokračovat i letos, vyčlenili jsme k tomu i okraje zemědělských pozemků. Při výsadbě spolupracujeme se zástupci spolku Sázíme stromy, kteří organizují dobrovolnické výsadby," uvedla místostarostky Prahy 12 Eva Tylová (Piráti).

Městská část podle ní letos plánuje osázet stromy polní pozemky za Cholupickým hřbitovem. Dále je zvažováno sázení u polní cesty z Točné směrem k vrchu Čihadlo. Nově zde porostou zhruba dvě desítky listnáčů. Záměrem je také změnit systém hospodaření na přilehlém poli, aby při prudkých deštích nedocházelo, jako doposavad, k splavování zeminy na cestu.

Změna zemědělského hospodaření

Především zemědělskou činností zanikla v průběhu let na polích v Praze 12 řada cest. Tamní radnice by se ráda pustila do jejich obnovy a také třeba do vysazování remízků. Zároveň chce na některých svých pozemcích umožnit zájemcům ekologicky hospodařit.

Když si loni úřad zjišťoval skutečný stav zemědělské půdy, kterou vlastní, ukázalo se, že zhruba 10 hektarů takové půdy říká „dvanáctce“ pane, ale je rozeseta na pěti desítkách pozemků.

V mnoha případech je tato půda obhospodařována zemědělci, kteří však nemají s radnicí smlouvu a správně by na toto území se svými stroji vůbec neměli vjíždět. Už také byli vyzváni, aby tak nadále nečinili. Některé pozemky navíc byly dříve polními cestami, ale zemědělci je rozorali, aby si zvětšili pěstební plochu.

Praha 12 však chce, aby tyto její pozemky už dále nesloužily pro pěstování monokultur, ale ráda by ně „pustila“ drobné ekologické zemědělce. Loni v srpnu radní schválili pachtovní smlouvu na pozemek o výměře 1,4 hektaru v katastru Cholupice. Nový nájemce (pachtýř) plánuje pěstovat zeleninu a byliny, z nichž pak bude vyrábět produkty určené k prodeji na nejkratší vzdálenosti, tedy pro místní občany.

Obnova zaniklých polních cest

Když dvanáctá městská část skládala mozaiku zemědělských pozemků ve svém vlastnictví, zjistila, že na některých dříve vedly dříve polní cesty, které jsou však rozorané, a tudíž časem zanikly. Starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti) dal impulz k tomu, aby se radnice pokusila tyto cesty obnovit. 

„Obnovou starých polních cest propojíme části Prahy 12 vesnického charakteru tak, že se mezi nimi budou moci obyvatelé pohybovat pěšky či na kole, bez nutnosti vystavovat se nebezpečí nehody na silnicích. Vytvoření cest lemovaných stromy a keři skrz obrovská pole navíc pomůže živočichům najít úkryt a zmírní půdní erozi,“ sdělil již dříve serveru Pražský patriot.


Praha vyhlásila výběrové řízení na ředitele nebo ředitelku magistrátu

Dnes v 07:31

Primátor Zdeněk Hřib vyhlásil výběrové řízení na místo ředitele nebo ředitelky Magistrátu hl. m. Prahy.  Zájemci o tuto pozici se mohou přihlásit do 30. června.

Všeobecná fakultní nemocnice bude spolupracovat s mladými architekty

Včera v 10:07

Oživení čekáren, venkovních prostor i moderní řešení budov a celého komplexu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) je nově součástí výuky studentů mezinárodní vysoké školy architektury ARCHIP. Téma zdravotnických zařízení byla přitom dosud architekty velmi opomíjená. Mladí talenti by mohli...

Praha 11: Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci

Včera v 07:01

Jednání Výboru pro otevřenou radnici a digitalizaci ZMČ Praha 11 je veřejné a koná se dnes, v úterý 2. června od 17 hodin v zasedací místnosti „C“, v budově úřadu MČ Praha 11, Ocelíkova 672/1, Praha – Háje.

Praha 8: Přijďte naplánovat budoucnost Palmovky

1. června 2020 v 11:52

Diskuse s odborníky a procházky Prahou 8. Praha 8 zve na akce, ve kterých budou moci obyvatelé hlavního města ovlivnit podobu veřejných prostranství v pražské Libni.

Pražská zoo nevyčerpala denní návštěvnický limit

31. května 2020 v 17:05

Zatímco včera Zoo Praha dosáhla denního limitu návštěvníků už ve 13 hodin, dnes kvůli špatnému počasí byl o návštěvu zahrady podstatně menší zájem, takže se dostalo na všechny zájemce. V 17 hodin, jen 60 minut před zavírací dobou, hlásila zoo návštěvnost necelých 2500 lidí. Povolený limit je...

Zdravotníci, hasiči i policisté mají v červnu vstup do Zoo Praha za korunu

31. května 2020 ve 12:56

Od 1. do 30. června budou mít příslušníci Integrovaného záchranného systému a pracovníci ve zdravotnictví vstup do pražské zoologické zahrady za jednu korunu. Zahrada jim chce tímto způsobem poděkovat za nasazení v boji proti epidemii koronaviru.

Síť Vodafone postihl velký výpadek služeb, lidé blokují tísňové linky

28. května 2020 v 17:45

Vodafone v Česku dnes odpoledne postihl výpadek hovorů, datových služeb i televize.

Další články
Nahoru