Dnes Středa - jasno 26°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 28. 7. 2021
Svátek má Viktor
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V zakládání alejí podél polních cest bude Praha 12 pokračovat i letos
Místostarostka Prahy 12 Eva Tylová ukazuje Otovi Kocourkovi ze spolku Sázíme stromy polní pozemky za Cholupickým hřbitovem, které městská část plánuje osázet. Foto: P12

V zakládání alejí podél polních cest bude Praha 12 pokračovat i letos

Radnice Prahy 12 loni nechala loni v několika lokalitách na svých pozemcích vysadit kolem polních cest stromy. Ovocné aleje založila například v ulici K Dýmači v Cholupicích a podél cyklostezky z Dolních Břežan na Točnou. V tomto trendu chce pokračovat i letos. 

Další alej vznikla na cestě z Cholupic na letiště Točná. Novou dubová alej je na cestě kolem památného dubu na Točné. „Na výsadbu jsme získali dotace nebo nám pomáhali dobrovolníci. V sázení chceme pokračovat i letos, vyčlenili jsme k tomu i okraje zemědělských pozemků. Při výsadbě spolupracujeme se zástupci spolku Sázíme stromy, kteří organizují dobrovolnické výsadby," uvedla místostarostky Prahy 12 Eva Tylová (Piráti).

Městská část podle ní letos plánuje osázet stromy polní pozemky za Cholupickým hřbitovem. Dále je zvažováno sázení u polní cesty z Točné směrem k vrchu Čihadlo. Nově zde porostou zhruba dvě desítky listnáčů. Záměrem je také změnit systém hospodaření na přilehlém poli, aby při prudkých deštích nedocházelo, jako doposavad, k splavování zeminy na cestu.

Změna zemědělského hospodaření

Především zemědělskou činností zanikla v průběhu let na polích v Praze 12 řada cest. Tamní radnice by se ráda pustila do jejich obnovy a také třeba do vysazování remízků. Zároveň chce na některých svých pozemcích umožnit zájemcům ekologicky hospodařit.

Když si loni úřad zjišťoval skutečný stav zemědělské půdy, kterou vlastní, ukázalo se, že zhruba 10 hektarů takové půdy říká „dvanáctce“ pane, ale je rozeseta na pěti desítkách pozemků.

V mnoha případech je tato půda obhospodařována zemědělci, kteří však nemají s radnicí smlouvu a správně by na toto území se svými stroji vůbec neměli vjíždět. Už také byli vyzváni, aby tak nadále nečinili. Některé pozemky navíc byly dříve polními cestami, ale zemědělci je rozorali, aby si zvětšili pěstební plochu.

Praha 12 však chce, aby tyto její pozemky už dále nesloužily pro pěstování monokultur, ale ráda by ně „pustila“ drobné ekologické zemědělce. Loni v srpnu radní schválili pachtovní smlouvu na pozemek o výměře 1,4 hektaru v katastru Cholupice. Nový nájemce (pachtýř) plánuje pěstovat zeleninu a byliny, z nichž pak bude vyrábět produkty určené k prodeji na nejkratší vzdálenosti, tedy pro místní občany.

Obnova zaniklých polních cest

Když dvanáctá městská část skládala mozaiku zemědělských pozemků ve svém vlastnictví, zjistila, že na některých dříve vedly dříve polní cesty, které jsou však rozorané, a tudíž časem zanikly. Starosta Prahy 12 Jan Adamec (Piráti) dal impulz k tomu, aby se radnice pokusila tyto cesty obnovit. 

„Obnovou starých polních cest propojíme části Prahy 12 vesnického charakteru tak, že se mezi nimi budou moci obyvatelé pohybovat pěšky či na kole, bez nutnosti vystavovat se nebezpečí nehody na silnicích. Vytvoření cest lemovaných stromy a keři skrz obrovská pole navíc pomůže živočichům najít úkryt a zmírní půdní erozi,“ sdělil již dříve serveru Pražský patriot.


Další články
Nahoru