dnes
Sobota - oblacno
3°C
zítra
Neděle - zatazeno
3°C
pozítří
Pondělí - snih
1°C
V ulicích u synagog budou regulovat dopravu výsuvné sloupky. Mají chránit před teroristy
Maiselova synagova. Foto: Chmee2 / Wikimedia Commons

V ulicích u synagog budou regulovat dopravu výsuvné sloupky. Mají chránit před teroristy

Stavebně dopravní bezpečnostní opatření se dotknou okolí ulic U starého hřbitova, Červená a Maiselova v Praze 1, kde se nachází mnoho kulturních památek včetně jedné z nejstarších synagog v Evropě a také sídlo Židovské obce Praha.

První městská část navázala na původní jednání s Židovskou obcí Praha z roku 2009 a zahájila úzkou spolupráci. „Prvním projektem je vybudování bezpečnostních, anti-vjezdových sloupků v oblasti Josefova. Bezpečnostní sloupky by měly omezit možnost vjezdu vozidel a tedy snížit riziko útoků takzvaných ,car bomb´ nejen na židovské objekty, ale také na sousedící stavby, které mají nevyčíslitelnou kulturní hodnotu a v neposlední řadě také na rezidenty bydlící v centru Prahy nebo zahraniční turisty,“ sdělil radní pro oblast bezpečnosti, prevence kriminality a veřejného pořádku Ivan Solil (ČSSD).

Celkem tři systémy výsuvných sloupků by měly být umístěny ve vyústění ulice U Starého hřbitova do ulice Břehová a na obou koncích ulice Maiselova. Součástí spolupráce je také zbudování dvou bezpečnostních zábradlí v ulici Červená v podélné ose schodiště u ulice Pařížská.

Financování nákladů výstavby těchto bezpečnostních opatření půjde na vrub Židovské obce Praha. První městská část vystupuje v projektu jako stavebník a po dokončení se stane vlastníkem celého komplexu instalovaného zařízení včetně zajištění nezbytných nákladů na opravy a údržbu. Obsluhu anti-vjezdových sloupků bude zajišťovat výhradně Policie ČR.

Potřebná povolení stavebního úřadu jsou již vydána a v nejbližší době proběhne finální koordinační jednání za účasti zástupců všech dotčených stran a institucí. Několik nevyřešených otázek zůstává ještě například v oblasti okolní dopravy.


Další články
Nahoru