dnes
Pátek - zatazeno
3°C
zítra
Sobota - oblacno
5°C
pozítří
Neděle - polojasno
2°C
V ulicích Prahy přibývají pítka pro ptáky
Mládě kosa. Foto: LHMP

V ulicích Prahy přibývají pítka pro ptáky

Pražské městské části instalují v ulicích pítka pro ptáky. Nově jsou například v Praze 3, Praze 12 nebo Horních Počernicích. K umisťování misek s vodou vyzývají radnice také své obyvatele.

Ornitologové tuto činnost vítají, především v zástavbách totiž ptákům chybí voda. Potřebují přitom alespoň dvakrát denně pít a také se koupat, uvedl Lukáš Viktora za Českou společnost ornitologickou. V horkých dnech je třeba pítka pravidelně doplňovat.

pitka Přenosná veřejná pítka zakoupila Praha 12. Mají sloužit nejen ptákům, ale i dalším drobným živočichům, jakými jsou čmeláci nebo motýli. „Máme i pevná pítka například před radnicí či volnočasovém areálu VOSA," doplnila místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová.

V Horních Počernicích se do osvěžování ptactva zapojily děti. V Domě dětí a mládeže v Ratibořické ulici vyráběly pítka v keramickém kroužku. Kromě místních parků byla pítka umístěna do zahrad třech mateřských škol.

V rodinném a kulturním centru Nová Trojka v Praze 3 děti tvořily pítka už loni. Městská část je instaluje především v lokalitách Parukářka a Židovské pece.

„Veřejnost může kromě poskytnutí vody pomoci ptákům tím, že bude například sekat trávu mozaikově. To znamená, že část zahrady nechá neposečenou. Díky tomu se jednak nebude odpařovat tolik vody, ale hlavně ptáci najdou na zahradě dostatek potravy v podobě různého druhu hmyzu, který v trávě žije," uvedla mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová. Společnost také letos vydala k tématu publikaci s názvem Městská zeleň společný prostor pro lidi i ptáky.

V pražských vnitroblocích, parcích a zahradách se lidé podle Sychrové nejčastěji setkají s holubem, sýkorou koňadrou, sýkorou modřinkou, strakou, vrabcem, hrdličkou zahradní a kosem.


Praha 3 rozšiřuje úřední hodiny

Včera v 11:47

Praha 3 se na mimořádném zasedání usnesla o rozšíření úředních hodin radnice po dobu trvání nouzového stavu. Cílem je zajištění poskytnutí služeb úřadu všem klientům za bezpečných a důstojných podmínek.

V Praze se otevírá Honorární konzulát Islandu

Včera v 09:14

V úterý 1. prosince oficiálně otevírá Honorární konzulát Islandu v Praze. Honorární konzulkou je advokátka Klára Dvořáková z kanceláře Holubová advokáti, jediná oficiální zástupkyně Islandu v České republice.

Praha 5: Zasedne Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+

25. listopadu 2020 ve 20:07

Zítra, 26. listopadu, bude od 14 hodin zasedat Řídící skupina ke Strategii rozvoje 2030+. Prezentace analytické části Strategie rozvoje za jednotlivé Odborné skupiny Strategie proběhne formou online setkání přes platformu LifeSize.

Zasedání zastupitelstva. Praha 6 zveřejnila program

25. listopadu 2020 v 16:29

V pátek 27. listopadu se od 10 hodin koná v kongresovém sálu Orea Hotelu Pyramida patnácté zasedání Zastupitelstva městské části Praha 6.  

Vaříme za vás. Kampaň má pomoci pražským restauracím

25. listopadu 2020 ve 13:18

Magistrát hlavního města Prahy ve spolupráci s Asociací hotelů a restaurací (AHR ČR) a Svazem obchodu a cestovního ruchu (SOCR) připravil kampaň s názvem Vaříme za vás na podporu pražských restaurací. Jejím cílem je vyzývat Pražany, aby si kupovali jídlo a nápoje přímo z výdejních okének podniků a...

Sněmovna se rozsvítí červeně

25. listopadu 2020 ve 13:13

Dnes se rozsvítí budova Poslanecké sněmovny červeným světlem. Stane se tak u příležitosti tzv. „Červené středy“ – mezinárodního dne lidí pronásledovaných pro svou víru.

Praha má koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most

25. listopadu 2020 v 07:18

Radní Prahy na pondělním zasedání jmenovali koordinátora úprav dopravního terminálu Černý Most, který je dlouhodobě v neutěšeném stavu, a to zvláště kvůli složité koordinaci veškerých aktivit a projektů.

Další články
Nahoru