dnes
Úterý - zatazeno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
17°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
15°C
V ulicích Prahy přibývají pítka pro ptáky
Mládě kosa. Foto: LHMP

V ulicích Prahy přibývají pítka pro ptáky

Pražské městské části instalují v ulicích pítka pro ptáky. Nově jsou například v Praze 3, Praze 12 nebo Horních Počernicích. K umisťování misek s vodou vyzývají radnice také své obyvatele.

Ornitologové tuto činnost vítají, především v zástavbách totiž ptákům chybí voda. Potřebují přitom alespoň dvakrát denně pít a také se koupat, uvedl Lukáš Viktora za Českou společnost ornitologickou. V horkých dnech je třeba pítka pravidelně doplňovat.

pitka Přenosná veřejná pítka zakoupila Praha 12. Mají sloužit nejen ptákům, ale i dalším drobným živočichům, jakými jsou čmeláci nebo motýli. „Máme i pevná pítka například před radnicí či volnočasovém areálu VOSA," doplnila místostarostka dvanácté městské části Eva Tylová.

V Horních Počernicích se do osvěžování ptactva zapojily děti. V Domě dětí a mládeže v Ratibořické ulici vyráběly pítka v keramickém kroužku. Kromě místních parků byla pítka umístěna do zahrad třech mateřských škol.

V rodinném a kulturním centru Nová Trojka v Praze 3 děti tvořily pítka už loni. Městská část je instaluje především v lokalitách Parukářka a Židovské pece.

„Veřejnost může kromě poskytnutí vody pomoci ptákům tím, že bude například sekat trávu mozaikově. To znamená, že část zahrady nechá neposečenou. Díky tomu se jednak nebude odpařovat tolik vody, ale hlavně ptáci najdou na zahradě dostatek potravy v podobě různého druhu hmyzu, který v trávě žije," uvedla mluvčí České společnosti ornitologické Věra Sychrová. Společnost také letos vydala k tématu publikaci s názvem Městská zeleň společný prostor pro lidi i ptáky.

V pražských vnitroblocích, parcích a zahradách se lidé podle Sychrové nejčastěji setkají s holubem, sýkorou koňadrou, sýkorou modřinkou, strakou, vrabcem, hrdličkou zahradní a kosem.


Cibulka, Buďánka nebo hájovna. Participativní rozpočet Prahy 5 zná vítěze

Včera v 07:57

V neděli 13. října skončilo hlasování o letošních návrzích podaných do Participativního rozpočtu Prahy 5. Bylo podáno celkem deset návrhů a do celkové částky 15 milionů korun se vešlo prvních deset.

Praha 11 zve na jednání Komise pro životní prostředí

19. října 2019 v 08:33

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí 21. října od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, číslo dveří 119, Úřad MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru