Dnes Pátek - obcasny-dest 6°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 6°C
Pátek 16. 4. 2021
Svátek má Irena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
V ulicích Prahy budou na Silvestra stovky policistů, navýší se i počet sloužících hasičů a záchranářů
Hasiči při silvestrovských oslavách na Václavském náměstí. Foto: HZS Praha

V ulicích Prahy budou na Silvestra stovky policistů, navýší se i počet sloužících hasičů a záchranářů

Na pořádek a dodržování vládních protiepidemických opatření v Praze budou poslední den letošního roku dohlížet stovky policistů. Budou také kontrolovat nová pravidla upravující používání pyrotechniky na území metropole. Oproti minulým letem bude na Silvestra v pražských ulicích i dvojnásobný počet strážníků.

I dnes platí zákaz vycházení po 21. hodině a pití alkoholu na veřejnosti. Zavřeny musí být provozovny služeb, restaurace, bary, diskotéky a obchody s výjimkou prodeje základních potřeb.

„Stovky policistů budou v ulicích Prahy dohlížet na bezpečnost, dodržování veřejného pořádku a samozřejmě i dodržování platných nařízení souvisejících s aktuální epidemiologickou situací. V případě zjištění porušení nařízení policisté občany a návštěvníky Prahy upozorní na porušení nařízení a nutnost jejich dodržování,“ uvedla mluvčí pražské policie Violeta Siřišťová.

„Taktéž upozorňujeme občany, že v letošním roce došlo k úpravě používání pyrotechniky na území hlavního města Prahy,“ pokračovala.

V Praze začala na začátku prosince platit nová vyhláška, která značně omezuje počet míst, kde budou moci lidé odpalovat pyrotechniku. Zakázáno to je v památkové rezervaci, přírodních parcích a chráněných územích, okolo vodních toků a na ostrovech, přehradách a hrázích, v okolí trojské zoo a u domovů pro seniory a dalších pobytových sociálních zařízení.

„Bohužel právě na přelomu roku byla situace především v centru města opakovaně neúnosná. Množství odpálené pyrotechniky se každý rok zvyšuje. Odpalování pyrotechnických výrobků působilo rok co rok vážná zranění lidem i zvířatům a rovněž škody na majetku. Zanedbatelná není ani kontaminace životního prostředí. Na některých místech v centru Prahy byla například loni těsně po novoroční půlnoci koncentrace prachových částic menších než 2,5 mikrometru až dvanáctinásobně vyšší, než povoluje limit WHO,“ uvedla radní pro oblast legislativy, veřejné správy a podpory bydlení Hana Kordová Marvanová (za STAN), která návrh nové obecně závazné vyhlášky o používání pyrotechnických výrobků předložila.

Policisté také doporučují používat pouze schválené výrobky, pozorně si přečíst návod k použití a dodržovat zásady pro bezpečnou manipulaci se zábavní pyrotechnikou.

„Většina úrazů bývá způsobena nesprávnou manipulací s pyrotechnikou. Proto je třeba vždy postupovat dle návodu. Nelegálně dovážené a neověřené zboží a rovněž tak amatérsky vyráběná pyrotechnika může být velmi nebezpečná. Z hračky se může změnit na skutečnou bombu,“ uvedla Policie ČR.

Na kontrolu nové vyhlášky a mimořádných krizových opatření pak bude kromě policistů dohlížet 300 strážníků. Další členové městské policie budou plnit ostatní úkoly.

Hasičů bude na Silvestra a Nový rok sloužit přes 200. „Sloužíme během silvestrovských oslav v posíleném počtu oproti současnému stavu. V pohotovosti budou minimálně čtyři dobrovolné jednotky,“ uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Počet požárů způsobených zábavní pyrotechnikou má podle v posledních letech setrvalý stav. Nejčastěji hoří travní porosty, kontejnery s odpady, okrasné keře nebo věci na balkonech. Loni zasahovali hasiči v metropoli u 52 požárů, které souvisely se silvestrovskými oslavami.

„Nejčastější příčinou vzniku požárů je lidská nedbalost, tedy zanedbání bezpečnostních předpisů, nesprávná obsluha výrobků, používání otevřeného ohně a kouření,“ dodal Kavka.

Pražská zdravotnická záchranná služba kvůli oslavám konce roku posílí provoz a na Václavské náměstí vyšle kamion Golem určený mimo jiné pro hromadná neštěstí. „Počet záchranářů ve službě bude letos podobně navýšen jako jiné roky," řekla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

„Připravujeme se jako každý rok. Čekáme, že to bude pro záchranáře i přes vládní nařízení, vyhlášky a restrikce nejnáročnější služba v roce," dodala. Obvyklý počet posádek v pohotovosti bude na Silvestra a Nový rok posílen o osm záchranářských posádek, přičemž tři z nich zajistí soukromí dopravci. V běžné dny je k dispozici 37 posádek.


Praha poskytne dotace na výstavbu bytového domu a rekonstrukce bytového fondu

Včera ve 12:28

Praha uvolní další finanční prostředky z Fondu rozvoje dostupného bydlení. Peníze budou použity na opravu 21 bytů spravovaných Prahou 3 a 32 bytů Prahy 10. Další dotace poputuje městské části Praha-Zbraslav, která na svém území plánuje výstavbu bytového domu o třinácti bytech. Materiál bude ve...

Praha pronajme byty neziskové organizaci Bona

12. dubna 2021 v 16:48

Rada hlavního města Prahy dnes rozhodla o pronájmu dvou městských bytů neziskové organizaci Bona. Organizace tyto byty poskytne svým klientům v režimu chráněného bydlení.

Další články
Nahoru