dnes
Úterý - jasno
14°C
zítra
Středa - zatazeno
18°C
pozítří
Čtvrtek - jasno
22°C
V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3
Skica tramvaje T3 Coupé. Zdroj (2x): Anna Marešová designers

V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3

Pražský dopravní podnik (DPP) ve svých hostivařských dílnách vytvoří do roka výletní tramvaj, která navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3. Předělaná „tétrojka“ bude pronajímána. Například pro firemní večírky, či třeba svatební jízdy. Náklady budou sedm a půl milionu korun, s návratností se počítá zhruba do šesti let. Obdobné tramvaje jezdí i v zahraničí, například v Lipsku. 

T3 Coupé bude sloužit pro:

  • interní reprezentativní účely DPP,
  • komerční jízdy,
  • zážitkovou turistiku,
  • akce spojené se zábavou či edukativním programem,
  • pravidelné nasazování na speciální zážitkovou linku.

Tramvaje T3 a Praha k sobě neodmyslitelně patří. DPP ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, který navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3.

Z původního záměru – vytvořit kabriolet – vzniká nový projekt T3 Coupé. Tato koncepce umožní využívat vůz i v zimním období, kdy je pronájem tramvajových vozů pro různé eventy nejvíce žádaný. Loni realizoval DPP více než 1800 komerčních jízd.

Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designerovi Františku Kardausovi (1908 – 1986), který byl autorem původní tramvaje Tatry T3. Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady také chodili do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil k prodeji jízdenek. Návrháři nezapomněli ani na původní znehodnocovač jízdenek, jenž bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku.

t3-coupe

„Na této spolupráci mě velmi baví nadšení všech zúčastněných. Kromě toho, že navrhujeme zcela novou konstrukci a nové řešení interiéru i exteriéru, chodíme také do vozoven a hledáme po skladech staré blinkry, reflektory a další prvky z té trojek. Vždycky nad těmito detaily žasnu, jak všechno bylo skvěle vymyšlené, zpracované a dotažené. T3 je prostě legenda a jsem moc ráda, že se mohu na takovém projektu podílet,“ sdělila designérka projektu Anna Marešová.

 

 

Na projektu se bude pracovat rok. Do konce letoška proběhne příprava výrobní dokumentace a od ledna do září 2018 samotná přestavba tramvaje T3.RP na T3 Coupé. Slavnostní představení se plánuje na největším veletrhu se zaměřením na kolejovou dopravu InnoTrans Berlin 2018. 

První jízdy v Praze jsou plánovány na říjen příštího roku. Předběžně stanovená cena pronájmu tramvaje T3 Coupé je 5900 korun za hodinu. Dopravní podnik počítá s návratností vložených peněz nejpozději do šesti let.

Historie

Tramvaj T3

První prototypový vůz dnes již legendární tramvaje typu T3 převzal pražský dopravní podnik 3. listopadu 1960. Tramvaje T3 byly veřejnosti poprvé představeny na veletrhu v Brně a v Praze byly poprvé nasazeny do pravidelného provozu 21. listopadu 1962. V modernizované podobě jezdí po metropoli dodnes. Více o historii tramvají T3 v Praze si přečtěte zde.
   


Anděl – Sídliště Řepy: V pátek nepojedou tramvaje

Dnes v 07:50

V pátek 28. září od 7:30 hodin do 15 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Anděl – Sídliště Řepy.

Těšnov – Vltavská. V noci nepojedou tramvaje

Včera v 08:47

V noci ze středy 26. září od 22:10 hodin na čtvrtek 27. září do 5:10 hodin bude přerušen provoz tramvají v úseku Těšnov – Vltavská, v uvedeném směru.

Den bez aut přinese dopravní omezení

21. září 2018 ve 20:15

Zítra se v rámci Evropského týdne mobility uskuteční Den bez aut a Pražské cyklozvonění. Tuto tradiční dopravně-společenskou akci budou provázet některá dopravní opatření.

Bubenečský tunel čeká noční uzavření

20. září 2018 v 16:51

Z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie bude Bubenečský tunel od soboty 22. září od 23 hodin do neděle 23. září do 5 hodin.

Palmovka – Balabenka: Obousměrné přerušení provozu tramvají

20. září 2018 v 07:43

Od soboty 22. září od 5:10 do pondělí 24. září do cca 0:30 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Palmovka – Balabenka.

V úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice nepojedou tramvaje

19. září 2018 ve 23:40

V noci ze čtvrtka 20. září od 22 hodin na pátek 21. září do 4 hodin bude obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Kobylisy – Sídliště Ďáblice.

Protipovodňové cvičení Karlín a Libeň 2018 přinese dopravní omezení

18. září 2018 v 18:26

V sobotu 22. září pořádá hlavní město Praha protipovodňové cvičení „Karlín a Libeň 2018“, které budou doprovázet v době od 7 do 20 hodin dopravní opatření. Týkat se budou některých pozemních komunikací, cyklostezek a stezek pro pěší v Praze 1 a 8.

Další články
Nahoru