dnes
Čtvrtek - skorojasno
8°C
zítra
Pátek - zatazeno
4°C
pozítří
Sobota - zatazeno
3°C
V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3
Skica tramvaje T3 Coupé. Zdroj (2x): Anna Marešová designers

V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3

Pražský dopravní podnik (DPP) ve svých hostivařských dílnách vytvoří do roka výletní tramvaj, která navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3. Předělaná „tétrojka“ bude pronajímána. Například pro firemní večírky, či třeba svatební jízdy. Náklady budou sedm a půl milionu korun, s návratností se počítá zhruba do šesti let. Obdobné tramvaje jezdí i v zahraničí, například v Lipsku. 

T3 Coupé bude sloužit pro:

  • interní reprezentativní účely DPP,
  • komerční jízdy,
  • zážitkovou turistiku,
  • akce spojené se zábavou či edukativním programem,
  • pravidelné nasazování na speciální zážitkovou linku.

Tramvaje T3 a Praha k sobě neodmyslitelně patří. DPP ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, který navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3.

Z původního záměru – vytvořit kabriolet – vzniká nový projekt T3 Coupé. Tato koncepce umožní využívat vůz i v zimním období, kdy je pronájem tramvajových vozů pro různé eventy nejvíce žádaný. Loni realizoval DPP více než 1800 komerčních jízd.

Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designerovi Františku Kardausovi (1908 – 1986), který byl autorem původní tramvaje Tatry T3. Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady také chodili do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil k prodeji jízdenek. Návrháři nezapomněli ani na původní znehodnocovač jízdenek, jenž bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku.

t3-coupe

„Na této spolupráci mě velmi baví nadšení všech zúčastněných. Kromě toho, že navrhujeme zcela novou konstrukci a nové řešení interiéru i exteriéru, chodíme také do vozoven a hledáme po skladech staré blinkry, reflektory a další prvky z té trojek. Vždycky nad těmito detaily žasnu, jak všechno bylo skvěle vymyšlené, zpracované a dotažené. T3 je prostě legenda a jsem moc ráda, že se mohu na takovém projektu podílet,“ sdělila designérka projektu Anna Marešová.

 

 

Na projektu se bude pracovat rok. Do konce letoška proběhne příprava výrobní dokumentace a od ledna do září 2018 samotná přestavba tramvaje T3.RP na T3 Coupé. Slavnostní představení se plánuje na největším veletrhu se zaměřením na kolejovou dopravu InnoTrans Berlin 2018. 

První jízdy v Praze jsou plánovány na říjen příštího roku. Předběžně stanovená cena pronájmu tramvaje T3 Coupé je 5900 korun za hodinu. Dopravní podnik počítá s návratností vložených peněz nejpozději do šesti let.

Historie

Tramvaj T3

První prototypový vůz dnes již legendární tramvaje typu T3 převzal pražský dopravní podnik 3. listopadu 1960. Tramvaje T3 byly veřejnosti poprvé představeny na veletrhu v Brně a v Praze byly poprvé nasazeny do pravidelného provozu 21. listopadu 1962. V modernizované podobě jezdí po metropoli dodnes. Více o historii tramvají T3 v Praze si přečtěte zde.
   


I. P. Pavlova – Muzeum – Flora – Želivského: Přerušení provozu tramvají

14. ledna 2019 v 18:26

Z důvodu údržby tramvajové trati dochází v pátek 18. ledna od 0.40 hodin do 4.30 hodin k obousměrnému přerušení provozu tramvají v úseku I. P. Pavlova – Muzeum – Flora – Želivského – Nákladové nádraží Žižkov.

Radošovická – Nádraží Hostivař: Zítra nepojedou tramvaje

12. ledna 2019 v 11:52

V neděli 13. ledna bude od 10 do 16:30 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Radošovická – Nádraží Hostivař.

Průběžná – Nádraží Hostivař: Zítra ráno nepojedou tramvaje

12. ledna 2019 v 11:48

V neděli 13. ledna bude od 7:30 do 10 hodin obousměrně přerušen provoz tramvají v úseku Průběžná – Nádraží Hostivař.

Víkendové přerušení provozu tramvají: Čechovo náměstí v Moskevské ulici

10. ledna 2019 ve 12:25

Z důvodu údržby tramvajové trati dojde od soboty 12. ledna od 7 hodin do neděle 13. ledna do 16:20 hodin k dočasnému přerušení provozu v zastávce Čechovo náměstí v Moskevské ulici – pro směr Koh-i-noor, respektive Bohemians.

Další články
Nahoru