dnes
Neděle - skorojasno
4°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
5°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
4°C
V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3
Skica tramvaje T3 Coupé. Zdroj (2x): Anna Marešová designers

V ulicích Prahy bude jezdit designová „party“ tramvaj. Vyrobí ji z Tatry T3

Pražský dopravní podnik (DPP) ve svých hostivařských dílnách vytvoří do roka výletní tramvaj, která navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3. Předělaná „tétrojka“ bude pronajímána. Například pro firemní večírky, či třeba svatební jízdy. Náklady budou sedm a půl milionu korun, s návratností se počítá zhruba do šesti let. Obdobné tramvaje jezdí i v zahraničí, například v Lipsku. 

T3 Coupé bude sloužit pro:

  • interní reprezentativní účely DPP,
  • komerční jízdy,
  • zážitkovou turistiku,
  • akce spojené se zábavou či edukativním programem,
  • pravidelné nasazování na speciální zážitkovou linku.

Tramvaje T3 a Praha k sobě neodmyslitelně patří. DPP ve spolupráci se studiem Anna Marešová designers vytvořil nový koncept výletní tramvaje, který navazuje na tradici legendárních tramvají Tatra T3.

Z původního záměru – vytvořit kabriolet – vzniká nový projekt T3 Coupé. Tato koncepce umožní využívat vůz i v zimním období, kdy je pronájem tramvajových vozů pro různé eventy nejvíce žádaný. Loni realizoval DPP více než 1800 komerčních jízd.

Tramvaj si zachovává poetiku 60. let a vyjadřuje tak poctu designerovi Františku Kardausovi (1908 – 1986), který byl autorem původní tramvaje Tatry T3. Designéři se nejvíce inspirovali původní T3, ale pro nápady také chodili do starších typů tramvají. Součástí interiéru je i bar, který vychází z tramvaje T1, kde podobný pultík sloužil k prodeji jízdenek. Návrháři nezapomněli ani na původní znehodnocovač jízdenek, jenž bude v tramvaji natrvalo a cestující při každé jízdě dostanou originální T3 Coupé jízdenku.

t3-coupe

„Na této spolupráci mě velmi baví nadšení všech zúčastněných. Kromě toho, že navrhujeme zcela novou konstrukci a nové řešení interiéru i exteriéru, chodíme také do vozoven a hledáme po skladech staré blinkry, reflektory a další prvky z té trojek. Vždycky nad těmito detaily žasnu, jak všechno bylo skvěle vymyšlené, zpracované a dotažené. T3 je prostě legenda a jsem moc ráda, že se mohu na takovém projektu podílet,“ sdělila designérka projektu Anna Marešová.

 

 

Na projektu se bude pracovat rok. Do konce letoška proběhne příprava výrobní dokumentace a od ledna do září 2018 samotná přestavba tramvaje T3.RP na T3 Coupé. Slavnostní představení se plánuje na největším veletrhu se zaměřením na kolejovou dopravu InnoTrans Berlin 2018. 

První jízdy v Praze jsou plánovány na říjen příštího roku. Předběžně stanovená cena pronájmu tramvaje T3 Coupé je 5900 korun za hodinu. Dopravní podnik počítá s návratností vložených peněz nejpozději do šesti let.

Historie

Tramvaj T3

První prototypový vůz dnes již legendární tramvaje typu T3 převzal pražský dopravní podnik 3. listopadu 1960. Tramvaje T3 byly veřejnosti poprvé představeny na veletrhu v Brně a v Praze byly poprvé nasazeny do pravidelného provozu 21. listopadu 1962. V modernizované podobě jezdí po metropoli dodnes. Více o historii tramvají T3 v Praze si přečtěte zde.
   


V pondělí začne oprava povrchu ve Vršovické

16. listopadu 2018 ve 14:43

V pondělí 19. listopadu zahájí Technická správa komunikací práce na obnově povrchu Vršovické ulice v úseku Kodaňská – Bělocerkevská obou směrech. Jedná se o odfrézování starého a položení nového povrchu komunikace v délce 100 metrů v celé její šíři.  

V úterý začne oprava Novodvorské ulice na kruhovém objezdu

15. listopadu 2018 v 10:31

V úterý 20. listopadu zahájí Technická správa komunikací práce na stavebních úpravách okružní křižovatky Chýnovská – Novodvorská v Praze 12. Jedná se o první část souvislé údržby Novodvorské ulice, která bude pokračovat na jaře příštího roku. Až do 15. prosince musí řidiči počítat s omezeným...

Florenc B: Oprava výtahu omezí přístup imobilních osob do vestibulu metra

15. listopadu 2018 v 08:27

Z důvodu plánované opravy osobního výtahu mezi vestibulem a ulicí dojde od úterý 20. listopadu do odvolání, pravděpodobně do 22. listopadu, k dočasnému omezení přístupu imobilních osob ve stanici metra B – Florenc.

Noční uzavření tunelů

12. listopadu 2018 ve 14:53

Tunely Brusnický a Dejvický budou z důvodu pravidelné údržby a kontroly technologie uzavřeny vždy v noci od 14. listopadu od 23 hodin do 18. listopadu do 5 hodin.

Nové stromy, keře a více místa na parkování v Belušově

11. listopadu 2018 v 08:41

Ve čtvrtek 8. listopadu bylo v Bellušově ulici v Praze 13 vysázeno 57 nových stromů – javory, duby letní a habry. Některé z původních stromů musely být vykáceny v souvislosti s rozšířením parkovacích míst v této ulici, teď už je však nahradily stromy nové, které jsou doplněny o 336 ks keřů a...

Uzavření Strahovského tunelu

8. listopadu 2018 ve 12:12

Z důvodu prohlídky tunelu bude uzavřen v těchto termínech:

Tunel Mrázovka se bude v noci čistit

8. listopadu 2018 ve 12:08

Z důvodu čištění kamer bude tunel Mrázovka uzavřen od soboty 10. listopadu od 23 hodin do neděle 11. listopadu do 5 hodin.

Řidičský průkaz si musí do konce roku vyměnit ještě 30 procent řidičů

7. listopadu 2018 ve 13:33

Řidičský průkaz si letos vyměnilo zatím 514 tisíc řidičů. Pro nový doklad si tak přišlo 70 % motoristů, 140 tisíc lidí výměna dokladu ještě čeká.

Další články
Nahoru