Dnes Neděle - jasno 31°C
Zítra Pondělí - bourky 24°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V ulicích Prahy 2 jsou další kameny zmizelých
Mosazné dlaždičky jsou umístěny před domy, které byly posledním útočištěm obětí. Foto: Praha 2

V ulicích Prahy 2 jsou další kameny zmizelých

Malé mosazné dlaždičky nesoucí jména obětí holocaustu a nacistického režimu jsou umisťovány před domy, které byly jejich posledním útočištěm. Nové kameny zmizelých naleznete v Praze 2 v Polské ulici 3 a 6, Ibsenově 5, Čelakovského sadech 8, Chodské 6 a Wenzigově 11.

Položení nových stolpersteinů se v uplynulých dnech zúčastnili zástupci Židovské obce, pozůstalí obětí, lidé, kteří chtěli uctít jejich památku a zástupci druhé městské části – Jaroslav Šolc (ODS) spolu s radním Tomášem Halvou (TOP 09) a místostarostou Janem Kolářem (ANO).

Na území Prahy 2 jsou kameny umisťovány průběžně. Před rokem v červnu přibyly v ulicích Římská, Koperníkova, Americká, Na Bojišti, Plavecká a Chopinova. Od loňskéhoříjna jsou v ulicích Balbínova, Tyršova, Ječná Malá Štěpánská a Ke Karlovu.

Autor projektu je kolínský umělec Gunter Demnig. První kámen byl položen již 16. prosince 1992 před radnicí v Kolíně nad Rýnem, záhy se jeho iniciativa dostala i za hranice Německa a Rakouska a začala získávat širokou podporu po celé Evropě.

Nápad na uvedení projektu v České republice vzešel z prostředí České unie židovské mládeže, první kameny byly umístěny do pražských chodníků v říjnu 2008. V Praze je v současnosti více než 400 Kamenů zmizelých a další stovky jich jsou po celé České republice.  

 

 

 

 

 


Autor: Cen

V Bubenči bude modernizováno veřejné osvětlení

Včera v 10:52

Koncem července bude v oblasti Bubenče zahájena kompletní obnova veřejného osvětlení. Modernizace přinese úsporu servisních nákladů, sníží spotřebu elektrické energie i množství rušivého osvětlení.

Praha 15: Toulcův dvůr s průvodcem

Včera v 10:42

Dozvědět se o Toulcově dvoře a podívat se tam, kam se běžně nechodí, můžete 27. července při prohlídce. Podle věku a přání účastníků se dozvíte něco o historii dvora, hospodářských zvířatech, péči o přírodní zahradu či o unikátnosti mokřadu.

Pilotní projekt prázdninové školky Prahy 6 se osvědčil

19. července 2024 v 15:56

O pobyt dětí v mateřských školách je v Praze 6 v průběhu léta je stabilně velký zájem. Proto se letos roce radnice rozhodla vyzkoušet pilotní projekt – běžný provoz v mateřské škole Antonína Čermáka. Cílem je pomoci rodičům vyřešit složitou situaci, kterou každoročně v průběhu letních měsíců se...

PVK: Přehled plánovaných výluk na 30. týden

19. července 2024 v 09:23

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Trhy na Kulaťáku spolu s ČZU

19. července 2024 v 08:33

Organizátoři navázali spolupráci s výukovými skleníky České zemědělské university ve kterých je realizována praktická výuka především pro studenty oborů, které se zabývají rostlinami.

Červencová procházka Ďáblickým hřbitovem

18. července 2024 v 08:40

Komentované procházky hřbitovy přinášejí fascinující historické příběhy, zajímavé detaily a pohledy na architekturu i umělecká díla, která hřbitovům dodávají jedinečný charakter. Každá procházka je pečlivě připravena tak, aby přinesla nové poznatky i pohodový čas. V úterý 23. července se...

EPU pomůže na dovolené. Najde výlety, informuje o akcích

18. července 2024 v 07:51

Aplikace EPU nabídne na jednom místě aktuální informace národních parků a chráněných krajinných oblastí. Díky ní budete informováni o aktualitách, pořádaných akcích, uzavírkách či dočasných omezeních. Vybrat si můžete z nabídky více než 170 výletů po celé České republice. U každé trasy je uvedena...

PVK: Kontrolujte si vodu v bazénech

17. července 2024 v 08:14

Koupání nejen v soukromých bazénech je při současných teplotách na svém vrcholu. To však sebou může přinášet zdravotní rizika. Proto Pražské vodovody a kanalizace doporučují majitelům soukromých bazénů pravidelnou kontrolu vody.

Vycházka: Zahradní čtvrť Ořechovka

16. července 2024 v 07:29

Komentovaná vycházka vilovou čtvrtí na Ořechovce, která vznikla ve dvacátých letech 20.století a byla inspirována anglickými zahradními městy se koná pátek 2. srpna v 18 hodin. Najdeme zde jednak řadové domky postavené pro úředníky státní správa ale také zajímavé...

Další články
Nahoru