Dnes Pondělí - zatazeno 26°C
Zítra Úterý - polojasno 31°C
Pondělí 17. 6. 2024
Svátek má Adolf
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V ulicích Prahy 2 budou vysazeny chybějící stromy, městská část poskytla dotaci přes milion korun
Jarní dosadba stromů v ulicích Prahy 2. Foto: archiv P2

V ulicích Prahy 2 budou vysazeny chybějící stromy, městská část poskytla dotaci přes milion korun

Technická správa komunikací (TSK) bude v listopadu pokračovat ve výsadbě chybějících stromů do uličních stromořadí v Praze 2. Od městské části na to dostala dotaci. 

„Tropická léta nám ukazují, že je nutné město ochlazovat a aktivně v ulicích vysazovat stromy. Ideálním řešením je právě dosadba do neúplných alejí, kde stromy historicky byly. Nesmíme také zapomínat na zelené pásy podél komunikací, kde tvoří hlukovou bariéru a zelený prachový filtr,“ uvedl Adam Scheinherr, náměstek primátora pro oblast dopravy.

Výsadbu stromů včetně následné péče zajišťuje TSK v rámci dotace od druhé městské části, která pro tento rok činí 1,3 milionu korun. Jedná se již o pátou etapu dosadby.

„Přestože stromy v ulicích by měly být v péči hlavního města Prahy, bereme jako městská část iniciativu do svých rukou a budeme v tom pokračovat. Každoročně z rozpočtu městské části uvolňujeme potřebnou částku na obnovu zeleně a já jsem i s ohledem na neutěšenou situaci uličního stromořadí jednoznačně přesvědčen o účelnosti vynaložených prostředků. Zároveň jsem rád, že momentální krizová situace kolem pandemie naše plány s podzimní výsadbou nenarušila,“ řekl místostarosta Václav Vondrášek, který má oblast životního prostředí ve své gesci.

TSK ve spolupráci s Odborem životního prostředí MČ Prahy 2 vytipovala 21 uličních stromořadí, kde bude dosazeno celkem 32 stromů. Podzimní výsadba se uskuteční v termínu od 16. listopadu do 15. prosince v ulicích Americká, Anny Letenské, Balbínova, Belgická, Budečská, Čerchovská, Čermákova, Dykova, Horská, Chodské, Kladská, Koperníkova, Lublaňská, Na Kozačce, Na Slupi, Sázavská, Studničkova, Šafaříkova, Šumavská, Uruguayská a Vyšehradská.

Všechny návrhy nových druhů stromů jsou konzultovány s Odborem památkové péče Magistrátu hl. m. Prahy a k výsadbě se vybírají takové druhy, které jsou adaptabilní a schopné přežívat v současném horkém klimatu města. Vybrány byly například tyto druhy: ambroň Liquidambar, dřezovec Gleditsia či liliovník Liriodendron.

Dále je v plánu výsadba šesti stromů v ulici Chodské, kde je nutné nahradit některé stromy turecké lísky novým druhem, který bude odolnější v těžkých podmínkách intravilánu města. Takovým stromem má být jilm Ulmus Lobel.

V rámci výsadby se počítá i s tříletou následnou péčí, která zahrnuje nejen pravidelnou zálivku stromů, ale i výchovné řezy stromů a úpravy rabátek. Kolem nově vysazených stromů budou upravena rabátka s propustnými mlatovými povrchy, které byly vybrány z důvodu snadnější údržby a úklidu a v neposlední řadě i kvůli zajištění zasakování vody ke stromům.

Spolupráce Prahy 2 a TSK na výsadbě stromů bude pokračovat i na jaře 2021 šestou etapou, kdy je naplánována výsadba třiceti 30 stromů. „Prozatím plánujeme stromy vysadit v ulicích Albertov, Anny Letenské, Mánesova, Sázavská, Španělská a Kunětická,“ uvedla mluvčí TSK Barbora Lišková.


Autor: red

Architektura na ČVUT se posunula v hodnocení QS Rankings

17. dubna 2024 ve 23:26

Výuka architektury na ČVUT se posunula o 50 míst v prestižním univerzitním žebříčku. V kategorii Architektura a vystavěné prostředí je v Česku na prvním místě. Je také nejlépe hodnoceným oborem na ČVUT.

Poslední rozloučení s Janou Hlaváčovou bude v pátek 26. ledna v Národním divadle

15. ledna 2024 v 17:36

Poslední rozloučení s herečkou Janou Hlaváčovou se uskuteční v pátek 26. ledna v 11 hodin v historické budově Národního divadla v Praze. Bude přístupné i veřejnosti. ČTK to oznámil Tomáš Staněk, mluvčí Národního divadla, které rozloučení organizuje ve spolupráci s Divadlem na Vinohradech. Na obou...

Po požáru v kočárkárně panelového domu hasiči zachránili pět lidí

2. listopadu 2023 v 18:22

Před 18. hodinou, ve středu 1. listopadu, zasahovaly jednotky pražských profesionálních hasičů v ulici Pavláskova v Praze 8. Hořelo tam v suterénu panelového domu.

Hasiči po požáru rozebírali stavbu na Smíchovském nádraží

8. října 2023 v 09:12

Během celého sobotního dopoledne pražští hasiči rozebírali konstrukce vybydlené budovy u odstavných kolejích na Smíchovském nádraží, kterou obývali lidé bez domova. Budova hořela od sobotního rána, evakuováno muselo být 11 lidí. Hasiči vyhledávali skrytá ohniska požáru pomocí termokamery a dronu....

Praha rozsvítila Petřínskou rozhlednu v barvách izraelské vlajky

8. října 2023 v 08:55

Modře a bíle se v sobotu v 19 hodin rozsvítila Petřínská rozhledna na podporu obyvatel Izraele, na jehož území zaútočilo Palestinské radikální hnutí Hamás.  

Další články
Nahoru