Dnes Středa - jasno 22°C
Zítra Čtvrtek - jasno 25°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V ulicích Prahy 1 přibudou kamery, městská část požaduje i víc strážníků
Strážníci v centru Prahy. Foto: archiv

V ulicích Prahy 1 přibudou kamery, městská část požaduje i víc strážníků

Na Starém Městě se v nadcházejících týdnech budou do ulic montovat další kamery, aby se lépe dařilo monitorovat problematické jevy především v noci. Praha 1 by v zájmu zlepšení bezpečnosti ráda dosáhla navýšení počtu strážníků. Uvedli starosta první městské část Petr Hejma (STAN) a radní Richard Bureš (ODS).

Rušení nočního klidu, pití na veřejnosti i pouliční kriminalita se po covidové pauze podle Hejmy v historickém centru postupně zvyšuje. Problémy jsou například v ulicích Dlouhá, Rybná nebo Benediktská. Stejně tak postupně přibývá stížností na lidi, kteří v centru pobývají v bytech určených pro krátkodobá ubytování.

„Potřebovali bychom posílit stav strážníků, ideálně tak o čtyřicet,“ uvedl starosta. V současnosti je v nepřetržité služba na území Prahy celkem 145 strážníků, kteří slouží ve čtyřech na sebe navazujících směnách. Během jedné šestihodinové služby je tak v ulicích Prahy 1 naráz 36 strážníků.

Ve snaze předcházet nočním problémům na ulicích instalovala Praha 1 v rámci kampaně Enjoy and respect (Užívej a respektuj) informační panely, které v češtině i angličtině apelují na návštěvníky centra, aby nerušili noční klid, nekonzumovali alkohol na veřejných prostranstvích a neničili mobiliář.

„Budeme se snažit spolupracovat s ambasádami, cestovními kancelářemi, hotely i restauracemi, aby nám pomohly s propagací této vlídné kampaně. Máme ambici kultivovat klientelu turistů,“ pokračoval Hejma.

Podle radního Richarda Bureše se radnici podařilo ve spolupráci s městskou i státní policií eliminovat problémy s drogami na Václavském náměstí, kde i ubylo kapesních krádeží a dalších trestných činů.

Městská část se snaží kamerovým místem pokrývat problematická místa. „Podařilo se zastaralé kamery modernizovat. Během září budou instalovány další kamery do lokalit mezi Revoluční ulicí a Smetanovým nábřežím, takže například v Rybné, Masné nebo Karlově ulici,“ řekl Bureš.

„Cílem je také zvýšit počet dohledových míst, na kterých jsou záběry z kamer sledovány. Bez zesíleného monitoringu by zvýšení kamer nebylo dostatečně efektivní,“ doplnil radní.


Autor: puc

Střechy základních škol chce Praha 5 využít pro solární energii

14. května 2022 ve 12:25

Fotovoltaickou elektrárnu jako alternativní zdroj energie se pokusí využít městská část Praha 5. 

Praha 5 převezme soukromou mateřskou školu a zajistí kapacity pro 50 dětí

13. května 2022 v 19:14

Soukromá mateřinka Korálek na Smíchově ukončí provoz ke konci letošního června. Po nezbytných stavebně technických úpravách převezme objekt školky městská část a zřídí zde odloučené pracoviště MŠ Podbělohorská.

Kvůli osobním a finančním problémům chtěla skočit ze Štefánikova mostu

13. května 2022 ve 14:39

Ve středu v noci, krátce po třiadvacáté hodině, přijal operační důstojník na lince 158 oznámení o ženě, která stojí na Štefánikově mostě v Praze 1 za zábradlím a chce spáchat sebevraždu. Tuto informaci okamžitě předal všem hlídkám v terénu a jako první byli na místě policisté pohotovostní...

Chatbot vylepšuje komunikaci s uprchlíky z Ukrajiny

12. května 2022 v 18:58

Praha jako první v rámci Evropské unie zavedla komunikační nástroj, který má za cíl pomoci uprchlíkům z Ukrajiny řešit jejich životní situaci. 

Nové zahrádky pro děti i revitalizace vnitrobloků podpoří radnice Prahy 2

12. května 2022 v 10:15

Praha 2 poskytne finanční podporu pro oblast životního prostředí na rok 2022 a první čtvrtletí roku 2023. Podporu konkrétních devíti projektů schválili radní na svém jednání, dotace od radnice bude 250 tisíc korun.

Další články
Nahoru