dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
6°C
pozítří
Pondělí - prehanky-snih-dest
5°C
V ulicích narazíte na první chytré parkovací automaty, letos jich bude přes 500
Instalace nových parkovacích automatů v pražských ulicích. Foto: Eltodo

V ulicích narazíte na první chytré parkovací automaty, letos jich bude přes 500

V pražských ulicích už jsou k vidění nové chytré parkovací automaty, kterou jsou součástí chystaného projektu rozšíření zón placeného stání. Ten měl být původně odstartován v lednu, po protestu některých městských částí to bude pravděpodobně až v průběhu letních prázdnin. Automaty přivezla firma Eltodo minulý týden z Francie a v současnosti první kusy instaluje v Praze 5 a 6.

Letos by se na pražských ulicích mělo objevit celkem 504 těchto nových parkovacích automaty. Po páté a šesté městské části se objeví i Praze 3, 4, 8 a 9. U připraveného dopravního značení budou do ostrého startu zón zneplatněny pokyny zavádějící režim zóny placeného stání, instalované parkovací automaty zůstanou vypnuté.

„Při platbě v novém parkovacím automatu bude řidič povinen zadat registrační značku svého vozidla, která bude sloužit jako základní údaj dokládající úhradu za parkování. V nových zónách placeného stání již proto řidič nebude muset vystavovat parkovací lístek za přední sklo, s výjimkou Prahy 3, která v nově rozšiřované části zóny na svém území zachovává v současnosti platný systém,“ uvedla manažerka úseku Eltoda Dana Jurášková.

V nových parkovacích automatech bude možné uhradit platbu za parkování jak mincemi v korunách (1, 2, 5, 10, 20 a 50 Kč mince) a v Eurech (1 a 2 Eur mincemi), tak i bankovními kartami VISA a Master. Využít bude možné jejich kontaktní i bezkontaktní verzi.

Nové parkovací automaty umožňují do budoucna rozšíření o funkci poskytovat informace o nejbližších restauracích, muzeích i aktuálních informací o změnách v parkování. Jeden automat by měl dokázat obsloužit zhruba 70 až 90 parkovacích míst. Automat bude vybaven solárním článkem a vlastním modemem, takže provozně bude zcela autonomní a nebude potřebovat žádné připojení na veřejnou elektrickou síť ani na datové kabelové vedení.


Praha uspěla ve sporu s řidičem UBERu. Podle soudu se jedná o taxislužbu

8. listopadu 2017 v 18:30 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Nejvyšší správní soud zrušil verdikt městského soudu v kauze řidiče využívajícího aplikaci UberPop. Řidič město žaloval kvůli tomu, že nesouhlasil s pokutou od magistrátu. Nejvyšší správní soud tak svým rozhodnutím potvrdil, že UBER má být posuzován jako klasická...

Tato běžně používaná věc může zabíjet. Týká se to překvapivě velkého množství lidí

6. listopadu 2017 v 11:37 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Kolik především mladých nevidíte na silnici jinak, než se sluchátky v uších? Ať už jde o pěší, řidiče nebo cyklisty. Z průzkumu odborníků ÚAMK a dalších evropských automotoklubů vyplývá, že každý desátý v průměru jede na kole se sluchátky na uších. Že je to jejich věc? Ne tak docela, protože...

Další články
Nahoru