Dnes Pondělí - skorojasno 26°C
Zítra Úterý - prehanky-dest 27°C
Pondělí 2. 10. 2023
Svátek má Olívie, Galina, Oliver
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V tropickém počasí se v Praze více zalévá zeleň a omezuje se sečení trávníků
Ilustrační foto: archiv T.H.

V tropickém počasí se v Praze více zalévá zeleň a omezuje se sečení trávníků

V současném tropickém počasí se zeleň v Praze musí více zalévat, a to zejména nově vysazené stromy a keře. ČTK to řekla mluvčí organizace Lesy hlavního města Prahy Petra Fišerová. Kvůli vysokým teplotám se naopak omezuje sečení trávníků. Více zavlažovat musí i pražská botanická zahrada.

„V současném horkém období se naše péče o zeleň soustředí hlavně na zálivku, a to zejména u nových výsadeb dřevin, ale i záhonů letniček a podobně," uvedla Fišerová. Kvůli velkému množství lokalit, o které se organizace stará, se podle Fišerové musí zalévat od brzkých ranních hodin po celý den. „Zaléváme ale cíleně do závlahové mísy a nekropí se listy," dodala.

Sečení trávníků se v horkých dnech naopak neprovádí, po posečení jsou trávníky totiž náchylnější k vysychání a spálení od slunce. Výjimkou jsou podle Fišerové pouze některé trávníky pod závlahou, a to jen v omezené míře.

Během léta podle ní dochází celkem běžně k seschnutí travních ploch, které se ale poté přirozeně obnoví. Také stromy mohou podle ní v létě reagovat na vysoké teploty shazováním listů. Sníží si tak listovou plochu, čímž šetří energii a odpařování vody a dokáží přečkat extrémní teploty.

Se zvýšenou potřebou zavlažování se potýká i trojská botanická zahrada. „Stejně jako v uplynulých letech se v horkých dnech projevuje zvýšená potřeba zavlažování expozičních ploch," řekl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Oproti minulým létům podle něj však situace není horší. „Naopak, v některých letech bylo třeba navýšit zavlažování dříve než letos," uvedl. Sucho a slunce se nejvíce projevuje na travnatých plochách, řekl Černý.

Chladnomilným rostlinám horka podle něj naopak problémy nedělají, jsou totiž celoročně umístěny v chladnějších částech skleníků, kde se po celý rok udržují vyhovující podmínky.


Autor: ČTK

Začíná čtvrtý ročník Hromadného darování krve s Vězeňskou službou ČR

Včera v 19:51

V pondělí 2. října zahájí Vězeňská služba ČR již čtvrtý ročník Hromadného darování krve. Odběrů v Ústřední vojenské nemocnici se účastní generální ředitelství, Ministerstvo spravedlnosti a pět věznic (Pankrác, Ruzyně, Jiřice, Vinařice, Oráčov). Dohromady do ÚVN přijde celkem 60 dárců. Osobně bude...

Objev vědců o rozrůznění druhů ocenil časopis Nature Communications

Včera ve 13:50

Vědci a vědkyně z Centra pro teoretická studia Univerzity Karlovy a Akademie věd ČR použili matematické moduly evoluce k potvrzení Darwinových předpokladů o tom, že velká míra rozrůzňování živočišných druhů souvisí s velikostí území, na kterém se změny odehrávají. Zároveň ale objevili výjimečné...

Zoo Praha slavila, první mládě Rezervace Dja dostalo jméno Zulu

29. září 2023 v 07:21

Zoo Praha ve čtvrtek celodenním programem pro návštěvníky oslavila 92. výročí svého otevření. Jubilejní slavnost se letos nesla v duchu kulatých výročí tradičně chovaných druhů zvířat – 60 let goril a 90 let slonů či hrochů – ale také s nimi spojených pavilonů: rok otevřené Rezervace Dja a přesně...

Další články
Nahoru