Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V trojské zoo už plave nový pár tropických vyder, čekání na samici prodloužil brexit
Nově sestavený pár vyder hladkosrstých obývá Indonéskou džungli v Zoo Praha. Samici poznají lidé podle světlejší srsti a drobnějšího vzezření. Foto Oliver Le Que / Zoo Praha

V trojské zoo už plave nový pár tropických vyder, čekání na samici prodloužil brexit

Nově sestavený pár vyder hladkosrstých mohou od tohoto týdne sledovat návštěvníci Zoo Praha. Vzácně chovaný druh tropických šelem obývá v pavilonu Indonéská džungle ostrov naproti makakům vepřím. Informoval o tom kurátor Jan Mengr.

„Sehnat k našemu samci vhodnou samici nebylo vůbec lehké. V Česku jsme jediní, kdo tento druh chová. V celé Evropě je pak jen deset institucí, navíc většina z nich jsou britské zoologické zahrady, přičemž už plánovaný transport ztížil brexit,“ řekl Mengr.

Podle něj se po vystoupení Velké Británie z Evropské unie zkomplikovala administrativa – a samec zatím zůstával v Praze sám. „Nakonec jsme díky našemu úsilí i trošce štěstí získali samici z francouzské Zoo Bourbansais,“ sdělil.

Osmiletá samice a bezmála desetiletý samec si padli do oka. „Když se vydry v pondělí poprvé viděly, přiběhly k sobě, důkladně se očichaly a od té chvíle jsou nerozlučná dvojka,“ popsal Mengr s tím, že lidé je od sebe mohou dobře rozeznat. „Samice tráví víc času ve vodě. Když je suchá, je viditelně světlejší než samec.“

Nejaktivnější bývá pár lasicovitých šelem hned ráno po otevření zoo. Návštěvníky možná překvapí jejich lezecké schopnosti. Na rozdíl od svých severoamerických příbuzných, které lidé naleznou ve výběhu poblíž ledních medvědů, jsou totiž vydry hladkosrsté obratnými lezci a často šplhají do větví stromů. Ryby dostávají čtyřikrát denně a společně jich za den zkonzumují i přes půl druhého kilogramu.

Ve volné přírodě je jejich situace o poznání smutnější. Největší asijské vydry obývají zejména pás zemí od Indie po Indonésii, kde je ohrožuje především úbytek a znečištění mokřadů.

Vydry hladkosrsté jsou proto dnes na Červeném seznamu ohrožených druhů zařazeny do kategorie zranitelný. Podle odhadů klesly jejich počty v posledních třech dekádách skoro o třetinu a vyhlídky nejsou uspokojivé,“ dodal Mengr.


Autor: Karel Netolický

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru