Dnes Pátek - zatazeno 12°C
Zítra Sobota - oblacno 8°C
Pátek 24. 3. 2023
Svátek má Gabriel
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Výstavy

V trojské Galerii U lávky vystavuje Jan Kavan grafiky

10. 3. 2023 - 30. 4. 2023
V Galerii U lávky v Praze – Troji (ul. Povltavská 42/21)  lze až do 30. dubna navštívit výstavu Jan Kavan – Grafiky z archivu. Expozice je otevřena v pátek od 13 do 17 hodin a o víkendu od 10 do 18 hodin. Vstup je volný.

Jan Kavan

memento

Kavanova grafika z roku 2018 má název Memento

Narozen 8. 3. 1947 ve Zlíně, kde tehdy jeho otec učil modelování na umělecké škole založené T. Baťou. Dětství prožil na pražské periferii v pitoreskních starých Holešovicích. V roce 1966 absolvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu v Praze na Žižkově. Na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze navštěvoval atelier grafiky a ilustrace. Vlivem neblahých okolností se tam postupně vystřídali profesoři A. Strnadel, J. Trnka a posléze Z. Sklenář, u kterého v roce 1972 absolvoval. Významný vliv tu měl i asistent Jiří Anderle.

V současné době žije a pracuje v pražské Troji. Jeho manželkou je sochařka Stanislava Kavanová.

Těžištěm tvorby Jana Kavana je kresba pojímaná jako výsledný umělecký tvar a volná umělecká grafika. V umělecké grafice nejčastěji používá hlubotiskovou techniku leptu, kterou obohacuje o barevné soutisky tvarovaných matric. V oblasti užitého umění se uplatňuje jako ilustrátor, tvůrce Ex libris, navrhuje poštovní známky a příležitostně i plakáty. Se svou ženou sochařkou byli výtvarníky dvou animovaných filmů. Na svém kontě má i několik realizací v architektuře.

Uspořádal kolem sedmdesáti autorských výstav v České republice i v zahraničí, kde je i zastoupen ve sbírkách. Dostalo se mu řady ocenění za ilustrace, ex libris a známkovou tvorbu.

V letech 1997 až 2010 učil na Vyšší odborné škole a Střední umělecké škole V. Hollara v Praze, kde se podílel na akreditaci oboru kresba a ilustrace v médiích. Je členem Sdružení českých umělců grafiků Hollar. Předsedá Komisi pro tvorbu poštovních známek při České poště. 


Autor: red

Mezinárodní výstava koček 2023

22. března 2023 v 09:43

Mezinárodní výstava ušlechtilých koček se uskuteční ve dnech 1. a 2. dubna v tělocvičně ZŠ Bří Venclíků na Černém Mostě.

Výstava: Poselství ukrytá v perníku

15. března 2023 v 07:13

Muzeum města Prahy pořádá v Zámeckém areálu Ctěnice výstavu věnovanou tradici českého perníkářství. Poselství ukrytá v perníku je výstavní projekt české malířky žijící ve Francii Andrey Schmidt. 

Sto let Lubomíra Lipského v Betlémské kapli

14. března 2023 ve 12:59

Ve středu 19. dubna by herec Lubomír Lipský oslavil své sté narozeniny. Betlémská beseda spolu s hercovou rodinou zvou do Betlémské kaple v Praze 1 na výstavu a slavnostní večer. Jednodenní výstava bude veřejnosti otevřena od 12 hodin a můžete si zde připomenout celoživotní divadelní i filmovou...

Do Prahy se vrací přehlídka architektury ze dřeva, dorazí světoví architekti

14. března 2023 v 09:08

Už poosmnácté v Praze proběhne Salon dřevostaveb, festival současné dřevěné architektury, který klade důraz na udržitelnost, je inspirací pro odpovědný životní styl i platformou pro setkání architektů z celého světa, firem z oboru, developerů či investorů. Součástí bude řada přednášek i venkovní...

Můj vinohradský život Jiřího Schmiedta

14. března 2023 v 08:56

Na radnici Prahy 2 byla tento týden zahájena výstava obrazů Jiřího Schmiedta, herce, režiséra, ale také horského vůdce a malíře.

Výstava Olgy Michálkové

9. března 2023 v 16:39

Praha 1 zve na výstavu fotografií s názvem Olga Michálková – Selfies.

Karel Otto Hrubý: Retrospektiva

7. března 2023 ve 12:20

V dějinách české fotografie druhé poloviny dvacátého století bychom našli jen nemnoho tak vlivných, a přitom tak málo známých tvůrců, jako byl Karel Otto Hrubý (1916–1998). Byl to nejen výtečný autor, ale do dění ve fotografii se zapojoval také jako teoretik, kritik, kurátor, organizátor a...

Výstavu Jen tak najdete na radnici

4. března 2023 v 10:51

Březnová výstav fotografií autorek Vlasty Vobecké, Slávky Matouškové a Zuzany Janečkové s názvem Jen tak na radnici Prahy 11.

Hrady a zámky pod jednou střechou. Výstavu najdete na radnici

4. března 2023 v 08:59

V atriu radnice na Slunečním náměstí v Praze 13 si můžete prohlédnout papírové modely hradů a zámků Michala Švece. Téměř dvě desítky historických budov z papíru návštěvníkům nabízí pohled na hrady a zámky z ptačí perspektivy.

Další články
Nahoru