Dnes Pondělí - dest 13°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 5. 6. 2023
Svátek má Dobroslav
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V trojské botanické zahradě začíná stavba nového pavilonu
Pohled z jihu na připravované návštěvnické centrum. Vizualizace: BZHMP

V trojské botanické zahradě začíná stavba nového pavilonu

Nový výstavní pavilon v jižní části botanické zahrady v Troji by měl být hotový na jaře roku 2023. Ve dvou nových budovách v Nádvorní ulici bude mimo jiné zázemí pro návštěvníky a zaměstnance zahrady, multifunkční sál a obchod se suvenýry. Firma OHL ŽS začne budovy stavět v polovině července, přípravné práce začaly koncem června. Zřizovatelem trojské zahrady je hlavní město.

V souvislosti se stavbou je nyní nutné počítat s omezeními, vstup do jižní části areálu byl přesunut na konec Nádvorní ulice blíže k vinici sv. Kláry.

„Naším záměrem je nabídnout návštěvníkům další zážitky a současně moderní zázemí areálu, ve kterém mohou strávit celý den. Dosavadní podoba vstupu z ulice Nádvorní byla pouze provizorní. Do dvou let tu vyrostou nové objekty, v nichž návštěvníci najdou občerstvení, multifunkční sál i příjemné posezení. Pokračujeme i v dalším rozvoji areálu, mimo jiné také vrcholí budování nového zavlažovacího systému, kterým do zahrady přivádíme vodu z Vltavy,“ uvedl Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Nově budou v ulici Nádvorní postaveny dva objekty s návštěvnickým centrem a obchodem se suvenýry a rostlinnými specialitami z botanické zahrady. Ústředním prostorem v rámci výstavního pavilonu je multifunkční sál, který bude sloužit pro výstavy, přednášky i vzdělávací akce.

Současně zde bude objekt s technickým zázemím pro zaměstnance. Návrh architektonického studia AND byl vypracován tak, aby nové objekty byly v souladu s okolními partiemi expozice Ornamentální zahrady.

Stavba by podle smlouvy mezi firmou OHL ŽS, která vyhrála výběrové řízení, a botanickou zahradou měla stát 99,95 milionu korun.

„Výstavní pavilon i provozní objekt jsou navrženy tak, aby se v rámci okolních expozic neuplatňovaly příliš výrazně nebo rušivě. Budou zde využity přírodní materiály a celkově je stavba pojata spíše jako pozadí pro dominantní popínavou zeleň. Lehkost jí dodává velkoplošné prosklení některých stěn, které vizuálně propojí interiér a exteriér v jeden celek. Komunikačně spojuje oba objekty lehká pergola chránící návštěvníky proti dešti či letnímu slunci. Součástí klidové zóny budou kaskádovitá jezírka navazující na současné jezírko, kde bude zajištěn umělý koloběh vody,“ sdělil Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení Botanické zahrady hl. m. Prahy.

Vodovod z Vltavy a most k Fata Morganě

Botanická zahrada hl. m. Prahy pokračuje v další modernizaci areálu na základě generelu územního rozvoje. V nedávné době byl otevřen nový vstupní areál s restaurací u tropického skleníku Fata Morgana.

Ještě v letošním roce také bude zahájena výstavba přemostění, které propojí venkovní expozice právě s tímto novým areálem a skleníkem a usnadní návštěvníkům pohyb po zahradě. Současně také vrcholí budování vodovodu, díky kterému bude možné pro zavlažování využívat vodu z Vltavy.


Autor: red

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

Dnes ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

Dnes v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Od azbestové zátěže byl definitivně vyčištěn areál bývalého hotelu InterContinental

Včera v 15:24

Objekt č. p. 44 areálu bývalého hotelu InterContinental byl v průběhu čtvrtka a pátku 1. a 2. června, za celé řady preventivních opatření nad rámec zákonných požadavků, zbaven azbestové zátěže, jež byla v 70. letech v době vzniku stavby běžná. Tím je prostředí, které prochází celkovou...

V Letňanech zasedne kontrolní výbor

3. června 2023 v 06:30

Ve středu 7. června v 18 hodin bude v Praze 18 jednat kontrolní výbor.

Školní psychologové dorazili na radnici Prahy 2

1. června 2023 ve 23:28

Starostka Prahy 2 a náměstkyně primátora Alexandra Udženija (ODS) se v pondělí 29. května setkala v budově radnice se školními psychology.

Další články
Nahoru