
V trojské botanické zahradě začala výstava orchidejí, letos přibližuje krásy Ekvádoru
7. března 2020 11:33
Výběr rostlin, ale i originální aranžmá, která navrhla a vytvořila přední česká floristka Klára Franc Vavříková, přiblíží návštěvníkům atmosféru a přírodní krásy jihoamerického Ekvádoru. Tato země ležící na rovníku je domovem velkého bohatství rozmanitých orchidejí od těch miniaturních až po mohutné orchideové giganty.
„Výstava zároveň návštěvníky seznámí s miniaturními i obřími rody orchidejí tamní přírody. Dozvědí se mimo jiné o nejvýše rostoucích druzích z mrazivých And nebo o nejpodivnějším jménu orchideje. Expozici doprovodí informační panely a fotografická výstava. Součástí akce je i prodej orchidejí a praktická poradna pro začínající pěstitele,“ uvedla Romana Rybková, kurátorka sbírky orchidejí Botanické zahrady hl. m. Prahy.
Tropický skleník Fata Morgana, který je součástí botanické zahrady na severu Prahy, hostí výstavu orchidejí každý rok již od svého slavnostního otevření v roce 2004. Tuto jarní expozici ročně navštíví tisíce lidí.
„Výstava orchidejí patří k našim stěžejním akcím, kterou připravuje tým zaměstnanců ve spolupráci s externisty po dobu několika měsíců. Návštěvníci se tak mohou těšít na procházku skleníkem Fata Morgana vyzdobeným stovkami orchidejí,“ sdělil Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
„Botanická zahrada je už 51 let výkladní skříní Prahy a jsem rád, že návštěvníky po celý rok láká na zajímavé akce a výstavy. Mám také radost, že se botanická zahrada zapojuje do programů ochrany světově ohrožených druhů rostlin a tím příspívá k ochraně životního prostředí,“ uvedl náměstěk primátora Petr Hlubuček (STAN).
Trojská zahrada pěstuje ve svých sklenících přibližně 2 500 druhů orchidejí. Některé z nich jsou k vidění na probíhající výstavě. Sbírka zahrnuje jak veřejnosti již dobře známé rody, jako jsou Cattleya, Cymbidium, Dendrobium nebo Oncidium, tak i ty, o kterých vědí spíše jen odborníci.
Velkou část sbírky tvoří speciální kolekce miniaturních orchidejí ze sekce Pleurothallidinae, která slouží k vědeckým účelům. Zástupcem této skupiny je například droboučká orchidej Lepanthes calodictyon rostoucí v horských mlžných lesích And v Kolumbii a Ekvádoru. První, co na rostlině upoutá, jsou krásně síťované listy veliké zhruba jeden až dva centimetry. Květy jsou velice drobné a jejich krása vynikne až pod lupou.
Tento druh v přírodě vyhledává mechem obrostlé kmeny a větve stromů, na kterých roste jako epifyt. Takto drobná rostlina by na zemi nemohla konkurovat jiným, bujně rostoucím druhům. Na větvích stromů je ale dost místa i pro miniaturní orchideje.