Dnes Úterý - skorojasno 26°C
Zítra Středa - oblacno 29°C
Úterý 24. 6. 2025
Svátek má Jan
Zpravodajství
Co se v metropoli děje aneb Buďte v Praze v obraze
Pražský patriot na Seznamu
Nejnovější články na Seznamu ze zdroje Pražský patriot
V trojské botanické zahradě začala výstava exotických motýlů
7 dub
21 kvě
Výstavy
Motýl v tropickém skleníku Fata Morgana. Foto: Jan Puci

V trojské botanické zahradě začala výstava exotických motýlů

7. 4. 2023 - 21. 5. 2023
V Botanické zahradě hl. m. Prahy začala výstava tropických motýlů, která tentokrát poodhaluje tajemství metamorfózy. Do Prahy postupně doputuje na 5500 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná od 7. dubna do 21. května.

Botanická zahrada svou letošní sezónu zasvětila Asii a asijské přírodě, takže na výstavě nebudou chybět zástupci asijských motýlích druhů, jako je krásný filipínský otakárek Atrophaneura semperi, asijský příbuzný monarchy stěhovavého Danaus chrysippus nebo drobná, pěticentimetrová babočka, která bude tou nejmenší na přehlídce – Acraea violae.

K vidění bude i oblíbený Morpho peleides s blankytně modrými křídly nebo martináč Attacus atlas, patřící k největším motýlům na světě. Akce má i edukativní rozměr a vývoj motýla přiblíží prostřednictvím nadživotního modelu, díky němuž návštěvníci uvidí velikostní rozdíly.

„Ve skleníku Fata Morgana bude k vidění nádherná přehlídka barev, návštěvníci tu ale najdou i řadu pozoruhodných informací ze života motýla a jeho vývoje. Vzhledem k tomu, že motýli se každoročně těší velkému zájmu a kapacita skleníku Fata Morgana je omezená, upozorňujeme na možné čekání před vstupem do skleníku,“ uvedl ředitel zahrady Bohumil Černý.

Motýlí druhy nejen z Asie

Do trojské botanické zahrady postupně dorazí na 5500 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět druhy z tropických oblastí Asie, například endemický filipínský otakárek Atrophaneura semperi, jenž má černá křídla s červenými skvrnami o rozpětí až 15 centimetrů.

Je to jeden z největších asijských otakárků. Podobný, jenom o trochu menší je otakárek Papilio rumanzovia rovněž z Filipín. Na druhé straně barevného spektra je pak Hebomoia glaucippe, bělásek z jižní a jihovýchodní Asie, jižní Číny a jižního Japonska. Špičky jeho bílých křídel jsou svítivě oranžové s černým lemováním. Když křídla složí, podobá se suchému listu. S rozpětím křídel až 10 cm patří k největším běláskům. Dal by se přirovnat k našemu bělásku řeřichovému.

„Dalším takzvaně listovým motýlem je babočka Doleschallia bisaltide z jižní Asie. Ač je nápadná jasně oranžovou svrchní stranou křídel a černě zdobenými špičkami horních křídel, v okamžiku, kdy křídla složí, splyne s okolím a podobá se suchému listu. Za zmínku stojí i jedovatá babočka Idea leuconoe, která má rozpětí až 14 cm, křídla jsou bílá s černými skvrnkami. Je to pomalý letec a spíš plachtí. Anglicky se nazývá velká stromová víla (Tree Nymph Butterfly). Nemůžu opomenout drobné asijské babočky Acraea violae a Athyma perius, které budou nejmenšími motýly naší letošní výstavy,“ představila motýlí přehlídku kurátorka Eva Smržová.

Asijské motýly doplní další druhy z ostatních koutů světa, nebude chybět slavný motýlí cestoval – monarcha stěhovavý (Danaus plexippus), který při své migraci do zimoviště v hejnech nalétá několik tisíc kilometrů. Obdivné pohledy bude jistě přitahovat i krásný Morpho peleides, který ve skutečnosti není blankytně modrý, jeho zabarvení totiž způsobuje lom světla na šupinkách křídel.

Na výstavě rovněž najdete motýla patřícího k těm největším na světě, martináče Attacus atlas, jehož rozpětí křídel může dosáhnout až 25 cm. Samičky bývají větší než samečci. Stadium housenky trvá až 60 dní, kukla se vyvíjí 3 týdny, někdy i déle. Dospělý martináč pak žije pouhých 5 dní.

Kouzlo proměny v přímém přenosu

Letošní výstava odhaluje tajemství motýlí proměny z vajíčka přes housenku, která se v kukle vyvine v krásného motýla. Kromě edukativních panelů představujících vývojová stadia několika druhů, s nimiž se návštěvníci setkají ve skleníku na živo, poukáže na vývoj motýla i model v nadživotní velikosti. Díky němu návštěvníci uvidí velikostní rozdíly – od miniaturních, milimetrových vajíček přes různě velké housenky až po motýla s obrovským rozpětím křídel.

Konkrétně se jedná o model velkého sovího motýla (Caligo memnon), pro botanickou zahradu jej vyrobil výtvarník Petr Szyroki. Model je umístěn před vchodem do skleníku vedle dalších vzdělávacích a informativních panelů. Jednotlivé části – vývojová stadia jsou vůči sobě ve správném velikostním poměru, návštěvníci si tak udělají zcela přesnou představu.

Ve venkovních expozicích se lze také pomocí vzdělávacích panelů seznámit s českými motýly a dalšími opylovači a spolu s tím se i poučit, jak přispět k jejich rozšiřování. Panely vznikly ve spolupráci s projektem Jaro. Ve skleníku jsou rovněž vystavena díla z celorepublikové keramické soutěže, kterou pořádá DDM Ulita, a foyer opět vyzdobili účastníci výtvarných dílen Galerie hl. m. Prahy.


Autor: puc

Koncert En Arché

Dnes v 10:54

Benefiční koncert smíšeného komorního sboru En Arché pro obnovu strahovských varhan v bazilice Nanebevzetí Panny Marie se koná ve středu 25. června od 19:30 hodin. 

Přece jen jsme sousedé

Včera v 15:24

Akce pro děti i dospělé se koná v parku na Pankráci ve středu 25. června v 17 hodin.

Letní scéna Prahy 10: Markéta Martiníková a Víťa Kojzar

Včera v 11:57

Markéta Martiníková a Víťa Kojzar připraví večer plný známých populárních, muzikálových i šansonových melodií ve čtvrtek 26. června.

Žáci ZŠ Vodičkova zakončili projekt Trenéři do školy sportovním dnem

Včera v 08:34

Celoroční program, který přivádí profesionální trenéry do hodin tělocviku, podporuje u dětí vztah k pohybu a zdravému životnímu stylu. Na Julisce si děti vyzkoušely různé sporty pod vedením trenérů. Projekt do školy přivedla pedagožka Dana Červenková.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 26. týden

Včera v 07:22

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Továrny, letadla a budoucnost: Projděte historií Letňan

22. června 2025 v 10:21

Areál AVIA zná každý, ale znáte i jeho příběhy? Kde dřív vznikala letadla a duněla těžká technika, dnes najdete stopy industriální minulosti, které stojí za to si posvítit. Komentovaná vycházka areálem AVIA Letňany ve středu 25. června. Obujte pevné boty a vyrazte se znalými průvodci po stopách...

Praha 9 přivítá zítra léto v retro stylu

21. června 2025 v 19:29

Praha 9 společně s Divadlem Gong připravila v neděli 22. června den plný zábavy.

Centrální festival v parku Na Pankráci

21. června 2025 v 09:41

Obecně prospěšná společnost Proxima Sociale pořádá opět Centrální festival v parku Na Pankráci. Koná se ve čtvrtek 26. června od 14 do 19 hodin.

Na Bílou horu a k letohrádku Hvězda

21. června 2025 v 09:26

Komentovaná vycházka v úterý 24. června začne u nedokončeného kláštera, kaple, která dnes slouží jako obytný dům. Pak si připomenete vznik a postupnou dostavbu a výstavbu poutního místa, které je dnes naštěstí již opět ve správě řádových sester, a proto po dlouhé době zanedbávání prochází obnovou...

Zastav se a tvoř v Praze 9: Prázdninové deníčky

19. června 2025 v 16:08

Dílna Zastav se a tvoř Prahy 9 je určena pro všechny věkové kategorie. Tvoří se zde pro radost, zábavu, štěstí, harmonii, uklidnění. Za krátkou dobu můžete z obyčejných věcí vytvořit neobyčejné, na chvilku se odreagovat od denního shonu, a ještě si odnést vlastní...

Taneční studio Mirabel zve na Ptačí sněm

19. června 2025 v 07:51

Taneční studio Mirabel zve na autorské pohádkové taneční představení Ptačí sněm.

Jahodové reggae na Kozím plácku v Praze 1

19. června 2025 v 06:58

Akce plná jahod ve středu 25. června od 16 do 21 hodin.

Další články
Nahoru