Dnes Pondělí - skorojasno 22°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 22°C
Úterý 21. 5. 2024
Svátek má Monika
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V trojské botanické zahradě vznikají nové expozice
Symbolem expozice Japonské mlžné lesy budou altánek a jezírka. Vizualizace: BZHMP

V trojské botanické zahradě vznikají nové expozice

Botanická zahrada hl. m. Prahy pro návštěvníky připravuje nové expozice. Ty představí ohrožené rostlinné druhy, evoluci rostlin nebo přiblíží lesy dalekého Japonska a Jižní Koreje. Některé nové expozice se otevřou již v příští sezóně. V současné době v areálu probíhají terénní úpravy a drobné stavební práce a připravují se rostliny pro novou výsadbu. Kromě nových expozic se návštěvníci v příštím roce mohou těšit i na řadu nových výstav a akcí. Informoval o tom ředitel zahrady Bohumil Černý.

Již v letošním roce se návštěvníci dočkali významných úprav a novinek v areálu zahrady. Tou největší bylo otevření nové lávky pro pěší, která spojila areál venkovních expozic s areálem u skleníku Fata Morgana.

„V blízkosti lávky vznikají nové expozice, a to expozice Evoluce rostlin a Japonské mlžné lesy. Tyto části budou mít jak relaxační, tak vzdělávací charakter. Před dokončením je nová expozice Archa Bohemica, která má seznamovat s těmi největšími poklady české flóry, často vážně ohroženými, nebo dokonce vyhynulými. Naše botaniky čeká další výprava do Jižní Koreje, kterou rovněž návštěvníkům brzy představíme v rámci nové expozice,“ řekl Černý.

Evoluce rostlin

Interaktivní expozice Evoluce rostlin vzniká formou stezky v bezprostřední blízkosti skleníku Fata Morgana a návštěvníkům botanické zahrady nabídne pohled na vývoj rostlin od prvopočátku až do dnešních dnů.

Za pomoci modelů, edukačních prvků i tematických výsadeb bude vyprávět příběh evoluce rostlin. Na celkem osmi zastaveních se návštěvníci seznámí s nejdůležitějšími skupinami rostlin i milníky evoluce.

První část bude věnována nekvetoucím rostlinám – řasám a mechorostům, plavuním, přesličkám a kapradinám, cykasům, jinanům a jehličnanům, chvojníkům, ale své místo v ní najde i nevšední pouštní rostlina Welwitschia mirabilis.

Druhá část přiblíží revoluční inovaci těla rostlin – vznik květu. Na posledním zastavení budou představeny rostliny, které na našem území převažovaly v období čtvrtohor – rostliny stepí. Stezka bude otevřena celoročně a povede podél spojovací cesty mezi skleníkem Fata Morgana a venkovními expozicemi.

Mlžné lesy Japonska

V blízkosti lávky, na rozhraní expozic Stráně a Lesa vzniká i další nová expozice – Japonské mlžné lesy. Zde se představí flóra a dřeviny Japonska, ale expozice bude návštěvníkům sloužit i k relaxaci.

Počítá se s vytvořením jezírek v nejnižších částech terénu, která mají kromě estetické funkce i důležitou úlohu mikroklimatickou, totiž zvlhčování okolního vzduchu a zmírňování teplotních extrémů.

Symbolem expozice bude altánek moderního vzhledu s odkazem na japonské tvarosloví. Díky členitému terénu bude možno do prostoru umístit i několik vyhlídkových plošin a odpočinkových zákoutí.

Archa Bohemica

Již nyní se mohou návštěvníci projít novou expozicí Archa Bohemica. V současné době probíhají poslední úpravy terénu a dokončují se výsadby rostlin. Expozice poukazuje na vybrané chráněné lokality České republiky. V přirozených podmínkách tu nalezly útočiště ohrožené druhy rostlin.

Expozice je vybudována jako systém skalek a mokřadů, ve kterých byly beze změn ponechány původní a velmi cenné přírodní partie. Základem jsou skalky krajiny Dolního Povltaví, vápencové skalky Českého krasu, hadcové skalky reprezentující svými výsadbami celou ČR a opuková bílá stráň z Polabí.

Součástí jsou dva mokřadní biotopy. Slatina představuje polabské černavy s přesahem na slatiny Českolipska, slanisko má část českou a část panonskou, kde je přesah i do slovenské květeny. Výrazným prvkem expozice je zvonička, která je připomínkou vyhynulých rostlin ČR. U zvoničky jsou vysazeny druhy, které už v české a moravské přírodě nenajdeme.

Z Jižní Koreje do Prahy

Další expozicí zaměřenou na Asii bude nová část v oblasti Lesa. Vznikne zde expozice reprezentující flóru jihu Korejského poloostrova. Již v roce 2022 absolvovali botanici z trojské zahrady cestu do Jižní Koreje, jejímž cílem bylo navázání vztahů s odborníky v místních národních parcích a botanických zahradách a získání materiálu pro novou expozici.

Další taková cesta čeká botaniky na přelomu září a října letošního roku. Rostliny opatřené během loňské expedice se již připravují pro výsadbu. V expozici budou prezentovány jak vyšší dřeviny, tak keře nebo liány a doplní je trvalky a trávy z oblastí přírodních parků Jižní Koreje. Expedice jsou realizovány díky podpoře generálního partnera botanické zahrady, firmy Hyundai.

V rámci přípravy na novou sezónu 2024 se však nechystají jen nové expozice. „Asi není žádným tajemstvím, že náš unikátní tropický skleník Fata Morgana čeká v příštím roce významné výročí. Bude to již 20 let, co se otevřel návštěvníkům. Celou nadcházející sezónu tak zasvětíme tropům a tropické flóře a vzpomeneme tak i na ‚otce‘ Fata Morgany, tropického botanika Jiřího Haagera. Kromě tradičních výstav se návštěvníci mohou těšit i na takové, které jsme dlouho neměli, třeba na výstavu sukulentů, a v přírodních kulisách příchozí budou moci obdivovat také umělecká díla,“ doplňuje ředitel botanické zahrady Bohumil Černý.


Autor: Jan Puci

Staročeský jarmark v Praze 14

Včera ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

Včera v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

Včera v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

Včera v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Jedu v medu

Včera v 08:00

Akce v muzeu nabídne v sobotu 25. května medem provoněný program. Připravte se na medové dobroty, zajímavosti ze života včel i včelky živé. 

Toulky devítkou: Katedrály novověku

19. května 2024 ve 14:06

Devatenácté století se neslo ve znamení pokroku. Lidé se častěji než k Bohu obraceli k technice a vědě, jako víře nového věku. Již nevznikaly majestátní katedrály jako dřív, k nebi se počaly zdvíhat nové chrámy. Domy racionality a pořádku, dokonalé organizace a maximálního...

Veletrh sociálních služeb v Praze 10

19. května 2024 ve 12:14

Veletrh sociálních služeb představí organizace, které pomáhají v obtížných situacích.

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

18. května 2024 v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Další články
Nahoru