dnes
Pondělí - zatazeno
13°C
zítra
Úterý - polojasno
18°C
pozítří
Středa - polojasno
20°C
V Troji vykvetla okrasná třešeň pilovitá, kterou vysadil Václav Havel
Václav Havel při výsadbě třešně. Foto: archiv BZHMP

V Troji vykvetla okrasná třešeň pilovitá, kterou vysadil Václav Havel

V Japonské zahradě trojské botanické zahrady právě vykvetla záplavou růžových květů okrasná třešeň pilovitá. Strom v rámci projektu Kořeny osobností vysadil v roce 2009 první český prezident Václav Havel.

sakura-havel-detail Sloupově rostoucí sakuru se vzpřímenými větvemi, která se vždy na podzim barví do oranžova, vysadil Havel 18. září 2009 a stal se tak 8. osobností projektu Kořeny osobností. Cílem projektu je upoutat pozornost široké veřejnosti k ohroženým druhům rostlin a stromů, a zvýšit tak zájem o jejich ochranu pro budoucí generace.

Ohrožený či jinak významný strom či rostlinu si v rámci projektu vysazují největší osobnosti České republiky a světa od roku 2009. K dnešnímu dni se zapojilo již 102 osobností.

Každá vysadila jeden strom. Projekt začal v roce 2009, první strom vysadila zpěvačka Lucie Bílá. Následovala herečka Anna Geislerová a třetí byl tehdejší pražský primátor Pavel Bém. Karel Gott byl sedmý v pořadí.

Ze zahraničních osobností sázeli v botanické zahradě na severu Prahy stromy tibetský lama Mänri Lobpön Rinpočhe, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, zachránce židovských dětí za druhé světové války Sir Nicholas George Winton, primátor japonského města Kjóto Kadokawa Daisaku, Jeho Svatost 14. dalajlama a francouzský herec Pierre Richard.

Zatím poslední strom se stal součástí projektu loni na podzim. Na počest svých předků Tomáše Garrigue Masaryka, Jana a Alice Masarykových vysadila dub letní pravnučka TGM Charlotta Kotíková.


Praha přijímá žádosti o slevu na nájemném

Dnes v 11:28

Od poloviny minulého týdne je na základě usnesení pražské rady možné podat elektronickou „Žádost na slevu z nájemného v prostorách hl. m. Prahy“ v programu Covid – Nájemné. 

Daň z nemovitosti zůstává v Praze 2 stejná

Dnes v 10:42

Ke konci tohoto měsíce je splatná roční daň z nemovitosti. Pro mnohé Pražany jde o další finanční zásah do už tak zatíženého rodinného rozpočtu. Obyvatelé dvojky, kteří vlastní dům nebo byt, jako jedni z mála za ni zaplatí stejně jako v předešlých letech. Vloni o tom rozhodli radní...

V bytě na Jarově zemřel kojenec

Včera v 16:38

Kriminalisté prošetřují tragický případ, ke kterému došlo dnes v ranních hodinách v Praze 3. V bytů domu v ulici Pod Lipami na Jarově zemřel kojenec.

Další články
Nahoru