dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - prehanky-dest
29°C
pozítří
Sobota - bourky
23°C
V Troji vykvetla okrasná třešeň pilovitá, kterou vysadil Václav Havel
Václav Havel při výsadbě třešně. Foto: archiv BZHMP

V Troji vykvetla okrasná třešeň pilovitá, kterou vysadil Václav Havel

V Japonské zahradě trojské botanické zahrady právě vykvetla záplavou růžových květů okrasná třešeň pilovitá. Strom v rámci projektu Kořeny osobností vysadil v roce 2009 první český prezident Václav Havel.

sakura-havel-detail Sloupově rostoucí sakuru se vzpřímenými větvemi, která se vždy na podzim barví do oranžova, vysadil Havel 18. září 2009 a stal se tak 8. osobností projektu Kořeny osobností. Cílem projektu je upoutat pozornost široké veřejnosti k ohroženým druhům rostlin a stromů, a zvýšit tak zájem o jejich ochranu pro budoucí generace.

Ohrožený či jinak významný strom či rostlinu si v rámci projektu vysazují největší osobnosti České republiky a světa od roku 2009. K dnešnímu dni se zapojilo již 102 osobností.

Každá vysadila jeden strom. Projekt začal v roce 2009, první strom vysadila zpěvačka Lucie Bílá. Následovala herečka Anna Geislerová a třetí byl tehdejší pražský primátor Pavel Bém. Karel Gott byl sedmý v pořadí.

Ze zahraničních osobností sázeli v botanické zahradě na severu Prahy stromy tibetský lama Mänri Lobpön Rinpočhe, bývalá ministryně zahraničních věcí USA Madeleine Albrightová, zachránce židovských dětí za druhé světové války Sir Nicholas George Winton, primátor japonského města Kjóto Kadokawa Daisaku, Jeho Svatost 14. dalajlama a francouzský herec Pierre Richard.

Zatím poslední strom se stal součástí projektu loni na podzim. Na počest svých předků Tomáše Garrigue Masaryka, Jana a Alice Masarykových vysadila dub letní pravnučka TGM Charlotta Kotíková.


Tragická nehoda na Pražském okruhu

11. srpna 2020 v 15:17

Dva mladí muži dnes zemřeli dopoledne při dopravní nehodě na Pražském okruhu. K tragédii došlo kolem půl jedenácté na 60. kilometru ve směru na Běchovice. Nákladní auto se srazilo s dodávkou, ve které zůstali muži zaklíněni. Pražský okruh byl u Běchovic neprůjezdný, policie dopravu...

Dotazník: Průzkum spokojenosti občanů Prahy 9

10. srpna 2020 v 16:54

Praha 9 v současné době zpracovává Strategický plán rozvoje. Na základě tohoto dokumentu chce vypracovat podklady pro rozhodnutí, jakým směrem se bude rozvoj Devítky ubírat v následujících letech. 

Zdravotnický materiál do Libanonu

10. srpna 2020 v 16:11

Ochranné rukavice, ústenky, respirátory, jednorázové jehly, obinadla, ochranné overaly a další zdravotnické pomůcky poslali dnes zástupci Všeobecné fakultní nemocnice v Praze (VFN) do libanonského Bejrútu.

V Počernicích praskl přivaděč vody, do jámy se propadla dvě auta

8. srpna 2020 v 19:43

Více než sto let starý přivaděč z káranské vodárny do Prahy dnes ráno prasknul v Dolních Počernicích. Vytvořila se kaverna, do které se propadly dvě zaparkovaná auta. Dodávky do Prahy nebyly omezeny, z Káraného vedou do metropole další dva přivaděče. Oprava potrvá do 18. srpna. Auta vytáhnula...

Další články
Nahoru