Dnes Neděle - skorojasno -2°C
Zítra Pondělí - oblacno -4°C
Pondělí 4. 12. 2023
Svátek má Barbora
Vánoční nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz, do konce roku za zvýhodněné ceny.
V Troji začíná výstava dýní, nabízí i doprovodný program
Výstava dýní. Foto: BZHMP

V Troji začíná výstava dýní, nabízí i doprovodný program

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje další ročník tradiční výstavy dýní. Na velké i malé návštěvníky čekají podzimní plody různých tvarů, barev i velikostí, uspořádané do působivých aranžmá. Letošní výstava je stejně jako celá sezóna inspirována Asií a její kulturou. K vidění bude drak, gejši, samurajové, vrcholky Himálaje, lampiony a další motivy. I tento rok se představí dýně Atlantic Giant, kterou botanické zahradě věnoval pěstitel Jan Staněk z Horních Bludovic. Nejnovější výpěstek má hmotnost 150 kilogramu a je zatím letošní největší českou dýní.

Součástí výstavy bude doprovodný program. O víkendu 14. a 15. října se uskuteční Podzimní dílničky, víkend 21. a 22. října bude patřit Dýňovým hrátkám a na poslední víkend 28. a 29. října je připraveno dlabání dýní a výroba dýňových luceren. Celou výstavu uzavřou 31. října oslavy Halloweenu a večerní lampionový průvod zahradou. 

„Výstava dýní je již tradičně vrcholem našeho podzimního programu. V tomto roce přiblížíme kulturu Asie a poprvé rozšiřujeme přehlídku do celé zahrady. Návštěvníci se mohou těšit na zábavné víkendy plné dýní i dýňového tvoření a také na oblíbený halloweenský lampionový průvod a opékání špekáčků,“ uvedl ředitel botanické zahrady Bohumil Černý. 

Dýně od vstupní brány po vinici 

Výstava dýní letos poprvé provede návštěvníky celým areálem venkovních expozic botanické zahrady. První zastavení je připravené bezprostředně za expozicí Svět sukulentů. V lesních expozicích najdou návštěvníci monumentálního draka. Další zastavení je provedou lesními expozicemi až k dýňovým vrcholkům Himálaje. 

V Ornamentální zahradě pak poutníky čekají gejši, samurajové, dýňové hry a vážení dýní. Pro milovníky dýní a botanické zahrady je připravený tematický photo point v podobě dýňového loga botanické zahrady. 

Víkendové dílničky pro malé i velké 

Výstavu v botanické zahradě bude tradičně provázet víkendový program. Hned na první víkend 14. a 15. října jsou připraveny kreativní dílny s podzimní tematikou. Zájemci mohou malovat na kamínky, vyrobit si papírové dýně, vytvořit si koláže z listů. O víkendu 21. a 22. října si návštěvníci trojské zahrady užijí Dýňové hrátky. Pro příchozí budou k dispozici dýně za drobný poplatek a také různé přírodniny, které bude možno při tvoření využít.

Děti spolu s rodiči mohou z dýní a plodů podzimu zhotovovat nejrůznější aranžmá, zvířátka a příšerky. Fantazii se meze nekladou. Své výtvory si každý bude moci odnést. Ještě před Halloweenem, o víkendu 28. a 29. října, pak mohou malí i velcí společně přijít dlabat dýně a vyrobit si dýňové lucerny a halloweenskou výzdobu.

Halloween plný zábavy pro děti i dospělé 

I letos se bude v botanické zahradě slavit Halloween, a to v úterý 31. října. Nebude chybět tajemná výzdoba, soutěže a záludné úkoly, ale ani opékání špekáčků. Odpoledne zpestří hudební vystoupení a malí i velcí si mohou vyzkoušet práci řezbáře nebo malování perníčků a pochutnat si na bohatém občerstvení s chutí a vůní podzimu. Program začíná ve 14 hodin a v 17:30 jej završí tradiční průvod setmělými expozicemi zahrady se světélky a halloweenskými lampiony.


Autor: puc

Třicet pět let hasičem a třicet pět let nepřetržitě na jedné stanici

2. prosince 2023 v 06:45

Praha 4 ocenila dlouholetou činnost nadporučíka Jiřího Musila, velitele hasičské stanice číslo 6 v Krči, který zde občanům sloužil 35 let a dnes po dlouhé a věrné službě odchází do civilu.

Plechárna na Černém Mostě chystá na příští rok novinky

30. listopadu 2023 ve 21:17

V areálu volnočasového centra Plechárna na Černém Mostě se chystá několik novinek. Praha 14 o nich aktuálně informovala na svém webu.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT přiblíží studium robotů, multimédií, energetiky či informatiky

29. listopadu 2023 v 07:03

Možnostmi studia nejmodernějších technologií v energetice, elektrotechnice, elektronice, ale i informatice, kybernetice a multimédiích provede středoškoláky a středoškolačky čtveřice tras během Dne otevřených dveří Fakulty elektrotechnické ČVUT. Akce se uskuteční v pátek 1. prosince 2023. Program...

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 49. týden

27. listopadu 2023 ve 12:20

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Na projekty vzdělávání učitelů a dětí dá Praha 6 v následujících dvou letech 9,5 milionu korun

26. listopadu 2023 ve 22:16

Radnice Prahy 6 vloží v letech 2024 a 2025 do školství na projekty vzdělávání pedagogů a dětí 9,46 milionu korun. Peníze vydá prostřednictvím svého místního akčního plánu (MAP). Projekty se budou týkat mimo jiné médií, umělé inteligence, práva či finanční gramotnosti. Zaměřit se radnice chce také...

Praha 4 pokračuje v přípravě revitalizace pěší zóny na Pujmanové

26. listopadu 2023 ve 20:23

Podklady pro zpracování projektové dokumentace na revitalizaci pěší zóny Pujmanové jsou hotové. Praha 4 již dokument předala ke schválení Odboru investic hlavního města Prahy a nyní se čeká na schválení zastupitelstvem. Městská část o tom informovala na svém webu.

Úspěšná Mikulášská sbírka v Praze 9

26. listopadu 2023 ve 12:24

Minulý týden se otevřely brány radnice Prahy 9 všem, kteří rádi pomáhají. Konala se charitativní sbírka pro potřebné.

Praha 1: Pro Euroklíč na radnici

26. listopadu 2023 v 10:52

Euroklíč je univerzální klíč určený pro osoby se zdravotním postižením, sloužící k dostupnosti WC, výtahů, plošin a podobných kompenzačních zařízení. K vyzvednutí je v budově radnice Prahy 1.

Další články
Nahoru