Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 10°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Troji vznikne areál vodních sportů, Praha vypíše tendr na projekt
Původně navrhovaná podoba areálu vodních sportů. Zákres do letecké fotografie, pohled po proudu. Foto: Magistrát hl. m. Prahy

V Troji vznikne areál vodních sportů, Praha vypíše tendr na projekt

Pražský magistrát vypíše tendr s předpokládanou hodnotou 15,5 milionu korun bez DPH na vytvoření projektové dokumentace plánovaného Parku vodních sportů v Troji. V pondělí o tom rozhodli městští radní. Podle roky připravovaného záměru vznikne na trojském kanálu nejprve nová slalomová dráha pro vodní sporty a poté město nechá upravit i okolí. Budoucí areál bude sloužit profesionálním sportovcům i veřejnosti.

Areál vznikne na břehu Vltavy podél Vodácké ulice doplněním stávající slalomové dráhy a přebudováním okolí. Oproti stávajícímu kanálu nabídne celou řadu nových možností pro širokou sportovní veřejnost i divácké zázemí včetně nových tribun. 

Pro profesionální sportovce bude plánovaná stavba znamenat zkvalitnění podmínek pro trénink. Sloužit bude v neposlední řadě také pro trénink záchranných složek. Díky multifunkčnosti pak bude možné areál plnohodnotně využívat po celý rok.   

Součástí projektu bude vysazení nových stromů i další zeleně a bude podpořen charakter lokality jako krajinářského parku zasazeného do říční nivy.   

„Prvotní nápad na areál pro vodní sporty v oblasti mezi řekou a protipovodňovým valem v pražské Troji pochází z roku 2010. Jsem rád, že dlouholetý zájem Pražanů o toto místo a o jeho přirozené využívání ke sportu a rekreaci potvrdil během let tento záměr a vyústil k dalšímu kroku v rozvoji tohoto území. Na vypracování projektu jsem v roce 2010 spolupracoval jako architekt, moje radost je tedy dvojnásobná,“ řekl náměstek primátora pro oblast územního a strategického rozvoje Petr Hlaváček (STAN).  

„Reprezentativní místo k realizaci vodních sportů na vrcholné úrovni Praze zatím chybělo. Kanál bude určen pro tréninky sportovců ve vodním slalomu, raftingu nebo pro rodeo na divoké vodě. Chybět nebude také prostor pro volnočasové vyžití nás Pražanů. Jsem rád, že Rada hlavního města Prahy záměr vybudování parku schválila a dokázala tak, že programové prohlášení není jen cár papíru, ale opravdový plán,“ uvedl radní pro oblast školství a sportu Antonín Klecanda (STAN).  

Těžiště areálu, kanoistický kanál, vytvoří 12 metrů široké a 270 metrů dlouhé nové říční rameno. Stupňovitý svah s tribunami nabídne prostor až 1 255 divákům. Stávající kanál zůstane při přestavbě nedotčen, do budoucna se ale předpokládá jeho úprava pro lepší navázání na nový kanál. 

Nová výstavba nenaruší ani cyklotrasu ve Vodácké ulici na levém břehu, která bude doplněna o dva betonové mosty. Na pravém břehu nově vzniklého ostrova naopak přibude nový chodník doplněný o mlatový pruh pro rekreační běžce a dvě nové dřevěné lávky pro pěší.  

Mostní konstrukce doplní ještě krátký betonový mostek nad vratným kanálem pro lodě s půdorysem umožňujícím jejich otočení. Pro uživatele loděnice počítá projekt také s vybudováním nové komunikace a přilehlého parkoviště až pro 70 aut. Nový sportovní areál kromě vodních sportů nabídne i dětské hřiště nebo atrium pro kulturní produkci.  

Příprava stavby areálu začala už před lety. V roce 2020 město schválilo změnu územního plánu, bez které by nemohl být vybudován. Magistrát také v posledních letech vykupoval pozemky. Kdy bude areál hotov, není jasné, podle dnes schváleného dokumentu má příprava projektu včetně soutěže trvat 40 měsíců.


Autor: puc

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru