dnes
Pondělí - snih-dest
6°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
10°C
pozítří
Středa - zatazeno
11°C
V Troji uvidíte největší „westernový“ kaktus Saguaro. A k tomu módu první republiky
Kaktusy Saguaro mají na jihozápadě USA dokonce i svůj park. Jak vypadá pražský Saguaro? Uvidíte v Troji. Foto: Jon Abbott / Wikimedia Commons

V Troji uvidíte největší „westernový“ kaktus Saguaro. A k tomu módu první republiky

V severní části trojské botanické zahrady byla otevřena nová výstava kaktusů, sukulentů a módy 1. republiky. V expozici s názvem Pichlavá historie čekají na návštěvníky až do 12. července významní kaktusáři a cestovatelé, kteří výrazně ovlivnili světovou kaktusářskou scénu. Patří k nim například Alberto Vojtěch Frič, Emil Holub nebo Benedikt Roezl. Vášnivým kaktusářem byl i Karel. Čapek. Spolu s oděvy a doplňky dané doby se představí i kaktus Saguaro, který je největší ve střední Evropě.

„Pichlavá historie není obyčejnou výstavou kaktusů a sukulentů. Vše je naaranžováno do doby, kdy u nás bylo kaktusářství oblíbeným koníčkem. Kromě flóry návštěvníci uvidí například původní květináče, do kterých sadil své kaktusy i Albert Vojtěch Frič. Právě díky Fričovi se nám podařilo flóru propojit s módou, protože jeho synovcem byl Martin Frič, známý režisér 1. republiky,“ popisuje jen zlomek Pichlavé historie ředitelka trojské botanické zahrady Věra Bidlová.

pichlava-historie-nahled

Výstava Pichlavá historie představuje i módu 1. republiky

Trojské botanické zahradě se podařilo získat kaktus Saguaro, který je největším exemplářem svého druhu ve střední Evropě. „Saguaro se běžně vyskytuje v USA. Právě odtud pochází i ten náš. To, že držíme největší Saguaro ve střední Evropě, je pro naši zahradu opravdu výjimečná záležitost. Lidé mohou Saguaro znát z mnoho westernů. Byl například i ve známém filmu Limonádový Joe,“ vypráví kurátor výstavy Eduard Chvosta.

Během celé doby trvání výstavy budete mít možnost nakoupit kaktusy i sukulenty. O víkendech je k dispozici odborná průvodcovská služba od 14 do 18 hodin ve fóliovníku v pěstebním zázemí v severní části botanické zahrady.


Další články
Nahoru