dnes
Neděle - jasno
14°C
zítra
Pondělí - obcasny-dest
15°C
pozítří
Úterý - obcasny-dest
12°C
V Troji se zřítila do Vltavy lávka pro pěší, zraněno je několik lidí
Na místě pomáhal i vrtulník. Foto: Roman Půta / HZS Praha

V Troji se zřítila do Vltavy lávka pro pěší, zraněno je několik lidí

Pěší lávka nedaleko Trojského zámku se dnes odpoledne kolem 13. hodiny zřítila do Vltavy a na část cyklostezky. Hasiči prohledávali řeku, jestli v ní nejsou lidé. Ošetřeny musely být čtyři osoby, při vědomí byly převezeny do nemocnice. Dva lidé jsou údajně vážně zraněni.

trojska-lavka„U spadlé lávky v Troji jsme ošetřili čtyři zraněné. Zajištěni a převezeni do pražských nemocnic,“ uvedla pražská záchranka na twitteru.

Šedesátiletý muž musel být uveden do umělého spánku, o tři roky starší žena byla odvezena na jednotku intenzivní péče. Muž ve věku 43 let má pohmožděná záda, o devět let mladší muž si poranil zápěstí a nohu.

„Hasičům s průzkumem vodní hladiny pomáhají kanoisté z nedalekého oddílu,“ uvedli pražští hasiči na twitteru. Na místo je povolán statik, hasiči prohledávají hladinu. Velitel zásahu povolal na místo kynology. Ze vzduchu pomáhá vrtulník.

Na hladinu hasiči nasadili několik člunů a prohledali část po proudu v délce 500 metrů. V 16:15 hodin bylo ukončeno vyhledávání osob ze strany HZS hl. m. Prahy a případ byl zcela předán Policii ČR.

„Prošetřování události si převzali do své kompetence kriminalisté prvního policejního obvodu a krajského ředitelství. Ti na místě provedli důkladnou dokumentaci torza lávky i jejího okolí. Na místo se také následně dostavil statik, který konstatoval, že zbytky mostu jsou natolik narušeny, že kdykoli hrozí jejich zřícení,“ uvedl mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

„Z toho důvodu byly na obě strany zřícené lávky instalovány zábrany tak, aby se k jejím pozůstatkům nemohl nikdo dostat. Navíc na místě budou hlídkovat policisté a strážníci. V tomto směru prosíme spoluobčany, aby zbytečně nepřicházeli na místo události. Pokud se ale rozhodnou přijít prosíme je, aby nevstupovali za zábrany a respektovali pokynů přítomných policistů a strážníků,“ dodal.

Před čtyřmi týdny bylo na lávce prováděno pravidelné geodetické měření průhybů této unikátní stavby. Šlo o již druhé měření v tomto roce. Geodetické měření probíhá pravidelně od roku 2012 a je nezbytnou součástí povolení k provozu lávky.

Pražská primátorka Adriana Krnáčová (ANO) svolala na dnešní večer mimořádné jednání kvůli pádu lávky v Troji. ČTK řekla, že bude požadovat jednak co nejrychlejší prošetření dnešního neštěstí, jednak i detailní prověření ostatních lávek a mostních konstrukcí v hlavním městě.

O nedávném měření lávky jsme informovali zde:

„Dnešní pád Trojské lávky v Praze je smutným faktem a především doufám, že se zranění rychle uzdraví. Obratem žádám mimořádné jednání dozorčí rady Technické správy komunikací v Praze za účasti pracovníků zodpovědných za mosty a lávky.  Současně je nutné rychlé připravit zajištění náhradní dopravy na velmi vytížené spojnici uvnitř Prahy, proto je nutné ihned pro jarní sezónu připravit přívoz,“ uvedl místostarosta Prahy 7 Ondřej Mirovský (Strana zelených).

„Zatím neznáme příčiny zřícení lávky. Musí být ale vyhodnoceno, zda Technická správa komunikací (TSK) kontrolovala stav lávky a prováděla opravy tak, jak jako řádný hospodář měla. Pokud ne, musí být za to zodpovědné osoby z vedení organizace potrestány. Technická správa komunikací dlouhodobě péči o mosty zanedbává, kvůli čemuž jsme již dříve podávali i trestní oznámení,“ uvedl v tiskovém prohlášení pražský zastupitel za Piráty Adam Zábranský.

trojska-lavka-2

Foto: Filip Horký / Twitter

„Podle materiálu od Technické správy komunikací, který v dubnu 2016 pražští radní schvalovali, TSK už od roku 2009 věděla o tom, že přepínací lana na Trojské lávce jsou výrazně oslabena a probíhá v nich aktivní korozní proces. Budeme chtít vědět, jestli závažnost stavu nepodcenila,“ dodal Adam Zábranský. TSK zjišťuje ke stavu mostu podrobnosti a vyjádří se později.

Trojská lávka spojuje čtvrť Troja s Císařským ostrovem v místě někdejšího přívozu ulici Pod Havránkou. V sedmdesátých létech 20. století byl zdejší přívoz nahrazen vojenským provizorním pontonovým mostem.

Při kulminaci průtoku při povodni 23. srpna 1977 se pod trojským jezem utrhla jeřábová loď a poškodila tuto lávku. 22. července 1981 byla lávka definitivně smetena další povodní.

Novým spojením ostrova a Troje se v roce 1984 stala visutá lávka pro pěší o celkové délce 260 metrů a šířce chodníku 3 metry. Stavbu projektoval inženýr Jiří Stráský. V případě potřeby mohla lávka sloužit i vozidlům záchranného systému.

trojska-lavka-1

Foto: Filip Horký / Twitter


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

Včera v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

18. října 2018 v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Další články
Nahoru