dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C
Pražský život

V Troji kvete unikát, bílá sloní palma z Thajska

Botanická zahrada v Troji slaví. V tropickém skleníku Fata Morgana kvete vzácná palma Kerriodoxa elegans. Tento druh vyskytující se v přírodě pouze v jižním Thajsku totiž vykvetl v České republice vůbec poprvé.   

Atraktivní palma byla trojskými botaniky zakoupena ve specializovaném palmovém obchodě v Mnichově v roce 2003 jako zhruba tříletá a rok později byla vysazena do nížinné části skleníku Fata Morgana. Poprvé tedy kvete ve svých zhruba patnácti letech. Její květenství je bohaté, bělavé s nádechem růžové.

kerriodoxa-elegans2-c-vlastik-rybka-nahled Pro vědu je tento druh poměrně nový, byl popsán teprve v roce 1983 a od té doby je nesmírně žádaným. Objevena však byla již dříve, a sice 11. března 1929. Jediný druh rodu roste pospolitě na velmi malém území jižního Thajska, v podrostu na svazích poměrně suchého lesa na pouhých dvou lokalitách v nadmořských výškách 100 až 300 metrů. Jedna lokalita je na turisticky populárním ostrově Phuket v rezervaci Khao Phra Taew Royal Wildlife & Forest Reserve a druhá na pevnině v národním parku Khao Sok.

„Za deset let existence skleníku nám už rozkvetlo osmnáct různých palem. Celkem jich naši botanici vysadili více než čtyřicet druhů, což je spolu se zahradami Palmengarten ve Frankfurtu nad Mohanem a Královskou botanickou zahradou v londýnském Kew nejrozsáhlejší veřejnosti přístupná sbírka palem v Evropě,“ uvádí ředitelka zahrady Věra Bidlová. 

Tropický skleník je návštěvníkům otevřen mimo pondělí vždy od 9 do 16 hodin. V březnu se otevírací doba prodlužuje do 17. hodiny.


Další články
Nahoru