
V Troji je výstava bonsají a japonské kultury
11. června 2022 09:14
Převážně jsou vystaveny lokální dřeviny, zajímavostí jsou exotické druhy nebo kolekce čtyř borovic drobnokvětých z německého Heidelbergu a rovněž osazená skála Saikei.
Návštěvníci spatří také více než sto let staré stromky ze sbírek trojské zahrady. Přehlídku i v tomto roce doprovází bohatý program, který přiblíží jak asijské umění tvarování stromů, tak i japonské kulturní tradice.
Připraven je též prodej bonsají a doplňkových rostlin. Výstava je v letošním roce opět soutěžní, Cenu ředitele Botanické zahrady hl. m. Prahy získala bonsaj borovice drobnokvěté od pěstitele Herberta Obermayera z Lipska.
Cenu japonského velvyslance obdržela bonsaj tisu japonského od Josefa Valucha z Ostrožské Nové Vsi. Česká bonsajová asociace pak ocenila bonsaj
ze sbírek trojské botanické zahrady, konkrétně kaskádovitě tvarovanou hlošinu pichlavou. V letošním roce mohou tu nejkrásnější bonsaj vybrat i sami návštěvníci.
„Naši výstavu jsme letos pojali jako oslavu umění bonsají a japonské kultury. Během deseti dnů se představí téměř stovka krásných bonsají od pěstitelů z Česka, Slovenska a Německa, ale i cenné exempláře ze sbírek naší botanické zahrady. Jsme velmi pyšní na jeden ze stromků, které do naší sbírky přibyly v loňském roce,“ uvedl ředitel BZHMP Bohumil Černý.
Výstava bonsají se už tradičně koná v expozici Japonská zahrada, kde je umístěno téměř 100 tvarovaných stromků. Ty do Prahy dorazily od pěstitelů z různých koutů Česka, ze Slovenska, ale i z německého muzea bonsají v Heidelbergu a z Lipska.
Deset dní ve znamení japonské kultury
Akce opět nabízí i bohatý doprovodný program. Návštěvníci se mohou těšit na čajový obřad školy Urasenke s možností ochutnávky šlehaného čaje matcha. Představí se tradiční japonská kuchyně a nebude chybět bubenické vystoupení skupiny Wadaiko yosa-yosa nebo tradiční tanec gejš.
Připraveny jsou ukázky bojového umění, nebude chybět meditace zazen a děti i dospělí si budou moci vyzkoušet kaligrafii nebo skládání origami. V rámci festivalu odborníci předvedou tvarování bonsaje s použitím profesionálních technik a materiálů.
Zájemci také budou mít možnost bonsaje a další rostliny, například masožravé, na místě zakoupit. Součástí programu bude i komentovaná prohlídka Japonské zahrady a výstavy, která se koná 16. června a průvodcem bude kurátor Miroslav Horský.
5 NEJ z výstavy bonsají:
Největší: Jalovec (Juniperus sabina) od pěstitele Milana Roskoše ze Slovenska
Nejmenší: Šeflera dlanitolistá (Schefflera arboricola) a další bonsaje z kolekce Petra Herynka z Prahy
Nejstarší: Javor Buergerův (Acer buergerianum), více než 100 let starý stromek ze sbírek Botanické zahrady Praha
Nejvzdálenější: Kolekce bonsají od pěstitelů Julia Kolesára a Milana Roskoše z východního Slovenska
Nejméně obvyklé bonsaje: Moruše bílá (Morus alba) od Vladimíra Ondejčíka z Nitry a granátové jablko (Punica granatum) od Miroslava Horského, kurátora Botanické zahrady Praha
Zdroj: BZHMP