Dnes Středa - polojasno 11°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 11°C
Středa 31. 5. 2023
Svátek má Kamila
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V Troji chystají výstavu motýlů, z anglické farmy míří do Prahy tisíce kukel
Na výstavě nebudou chybět asijské druhy motýlů, jako například Danaus chrysippus. Foto: BZHMP

V Troji chystají výstavu motýlů, z anglické farmy míří do Prahy tisíce kukel

V pátek 7. dubna začne ve skleníku Fata Morgana přehlídka tropických motýlů. Letošní, už dvacátá výstava poodhalí tajemství metamorfózy. Do Prahy jako každoročně doputuje přes 5000 kukel z motýlí farmy ve Stratfordu nad Avonou. Z nich se ve skleníku Fata Morgana postupně vylíhnou krasavci několika desítek druhů. Informovala o tom mluvčí trojské botanické zahrady Michaela Bičíková.

Do trojské botanické zahrady postupně dorazí přes 5000 kukel několika desítek druhů. V této „sbírce“ živých motýlů nebudou chybět tropičtí krasavci Morpho peleides a Morpho achilles s blankytně modrými křídly, průsvitné babočky Methona confusa, motýlí cestovatelé – monarchové stěhovaví a jejich asijský příbuzný Danaus plexippus, pestrobarevní otakárci a ani velcí soví motýli rodu Caligo.

Návštěvníci se mohou těšit i na další pestré asijské motýly včetně působivého otakárka Atrophaneura semperi nebo největšího motýla – martináče Attacus atlas, který dostal své jméno podle obra Atlanta.

Tajemství metamorfózy návštěvníkům poodhalí vzdělávací panely s řadou zajímavých informací, ale i nadživotní vývojový model – od vajíčka přes housenku až po krásného motýla. S motýli a jejich životem se mohou seznámit také žáci základních a středních škol v rámci vzdělávacích programů botanické zahrady.

„Letos společně s návštěvníky poodhalíme tajemství proměny motýla z housenky přes kuklu v nádherného jedince. Jelikož naše výstavy mají i vzdělávací potenciál, na tuto proměnu se podíváme pěkně zblízka, a to díky vývojovému modelu. Jako každý rok se mohou návštěvníci těšit na přehlídku několika desítek tropických druhů motýlů, a to jak z Asie, tak i z dalších oblastí,“ uvedl k výstavě Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy. 

Výstava Motýli, kouzlo proměny se koná v tropickém skleníku fata Morgana od 7. dubna do 21. května.  Skleník je otevřen vždy od úterý do neděle od 9 do 19 hodin. Mimořádně bude otevřeno o Velikonočním pondělí – 10. dubna a o květnových svátcích 1. a 8. května. Výstava potrvá až do 21. května.


Autor: puc

Sportujte s Desítkou. Den jógy v Malešickém parku

Dnes v 17:40

V sobotu 10. června se bude v Malešickém parku cvičit jóga. Den jógy začne ve 14 hodin, potrvá do 18 hodin.

PVK: Nová desková hra ukáže výrobu, distribuci a úpravu pitné vody

Dnes ve 12:48

Pražské vodovody a kanalizace v rámci inovačního maratonu Nakopni Prahu 2023 vyhlásily extra výzvu: Zdravá a čistá voda pro Prahu.

Deset kapitol z historie Viktorie Žižkov ukáže výstava

Dnes v 11:30

Deset výstavních ploch, deset kapitol z historie Viktorie Žižkov nabízí výstava „Cesta do hlubin fotbalový duše“, na náměstí Radost v Praze 3.

Včely zblízka poznáte v botanické zahradě v Troji

Dnes v 10:52

Botanická zahrada hl. m. Prahy zahajuje panelovou výstavu, která návštěvníkům ukáže včelu medonosnou tak, jak ji neznají. Fotografie, které vznikly využitím mikrofotografické techniky skenovací elektronové mikroskopie, představí pomocí až 4000násobně zvětšených fotografií detaily ze života tohoto...

Praha 6: Bavíme se o Šáreckém údolí

Dnes v 05:18

Praha 6 pokračuje v setkání zástupců radnice s obyvateli. Polslední květnový den to bude Šárecké údolí a následovat bude červnové setkání ve Střešovicích.

Praha 6: Červen v Letním kině

Včera ve 13:13

Letní kino neKONEČNÁ Vypich začíná ve čtvrtek promítat.  V červnové nabídce najdete šest fimů, začíná se ve 21 hodin.

První červnový den nepoteče voda v Nuslích

Včera v 08:38

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na 1. června. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Pražský profesionální hasičský sbor slaví. Na náplavce najdete výstavu

29. května 2023 ve 14:20

Úctyhodných 170 let již uplynulo od založení pražského hasičského profesionálního sboru a při této příležitosti se v průběhu letošního roku koná několik symbolických akcí. Jednou z nich je výstava fotografií nazvaná Pražští hasiči nového tisíciletí, která bude slavnostně zahájena 31. května v 17...

Den zdraví před radnicí

29. května 2023 ve 13:20

Praha 13 zve ve středu 14. června na jednodenní festival zdraví a zdravého životního stylu, který nabídne bohatý program partnerů akce, informace ze světa zdraví, prevence a soutěží pro děti i dospělé o zajímavé ceny. 

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Další články
Nahoru