dnes
Čtvrtek - prehanky-dest
26°C
zítra
Pátek - bourky
24°C
pozítří
Sobota - oblacno
24°C
V trojdomí Šolínova vybuduje hlavní město ve spolupráci s Prahou 6 domov pro seniory
Dům na rohu ulic Zikova a Šolínova bude opět sloužit seniorům. Foto: Jiří Matějíček / Wikimedia Commons

V trojdomí Šolínova vybuduje hlavní město ve spolupráci s Prahou 6 domov pro seniory

Memorandum, které je výsledkem mnohaměsíčního vyjednávání a práce tří odbornic na sociální služby – Evy Kalhousové, Táni Klíčové a Martiny Zimmermanové – které navrhly koncept dalšího využití trojdomí Šolínova, ve čtvrtek podepsal starosta Ondřej Kolář (TOP 09). Mělo by zde vzniknout centrum sloužící seniorům a osobám se sníženou soběstačností.
kolar-podpis-memoranda

Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář pri podpisu memoranda

„Díky těmto třem dámám vznikne v Šolínově moderní domov pro seniory kombinovaný s celou řadou dalších služeb, od odlehčovcích po terénní, ale třeba i dětskou skupinou. To je obrovský úspěch a já jim z celého srdce děkuji,“ říká starosta Prahy 6 Ondřej Kolář (TOP 09).

Zastupitelstvem Prahy 6 toto memorandum hladce prošlo už v dubnu, zastupitelé hlavního města memorandum schválili na květnovém jednání. Součástí memoranda je kromě budoucnosti trojdomí také „odsvěření“ budov – tedy návrat zpět hlavnímu městu, neboť návrh a realizace seniorského domu budou v kompetenci hlavního města. To následně – ovšem ve spolupráci s Prahou 6 – rozhodne, co přesně a v jakém rozsahu bude v trojdomí realizováno.

„Oceňuji, že příprava memoranda probíhala v pracovní skupině, napříč všemi stranami a celým politickým spektrem, což se projevilo i na jednomyslném hlasování zastupitelstva,“ říká radní pro sociální politiku Marián Hošek (KDU-ČSL).

Podle přijatého memoranda by v Šolínově měl vzniknout domov pro seniory se zhruba padesáti lůžky v jedno- a dvojlůžkových pokojích s vlastním hygienickým zázemím, případně i kuchyňkou. Určeny by byly pro lidi v nepříznivé sociální nebo zdravotní situaci, a šlo by o pobyt na dobu časově neomezenou. Tato služba počítá s nezbytnou podporou paliativní péče vedenou odborníky. Memorandum teď půjde znovu na magistrát, k podpisu primátora.

Trojdomí v Šolínově ulici Domy na okraji Vítězného náměstí je v těsné blízkosti výstupu ze stanice metra Dejvická. Domy jsou pro špatný technický stav momentálně prázdné. Sociální službě sloužily už od 30. let minulého století, s touto podmínkou byly v minulosti domy svěřeny magistrátem Praze 6. Nejprve v nich díky Elišce Purkyňové vznikl zcela ojedinělý „Útulný domov osamělým ženám“, v posledních desetiletích objekty plnily funkci Domova pro seniory.


O budoucnosti evropské sociální politiky debatovali politici a odborníci v Evropském domě v Praze

18. června 2019 v 10:54

Pokračující stárnutí evropské populace, rostoucí digitalizace a vznik nových forem práce – to byly jedny z trendů, o kterých se včera v Praze hovořilo na debatě s názvem Sociální rozměr Evropy. Tu pořádala Evropská síť proti chudobě a sociálnímu vyloučení v ČR. Debata měla za cíl představit...

Pokračuje výstavba sportovního hřiště v Praze 2. Kácet se musí kvůli bezpečnosti, zní z radnice

17. června 2019 ve 21:40

Na rohu ulic Na Smetance a Italská od loňského roku vzniká moderní multifunkční sportoviště, které budou navštěvovat stovky žáků z nedaleké ZŠ a MŠ Na Smetance, ale i děti z dalších škol či z Domu dětí a mládeže Praha 2. Postupně jej začnou využívat i děti z ostatních základních a mateřských škol...

Další články
Nahoru