V terminálu na Černém Mostě lákají umělá hnízda ke hnízdění chráněné jiřičky
10. května 2023 10:08
„Jelikož došlo v rámci revitalizace dopravního terminálu Černý Most k odstranění loňských hnízd, nainstalovali jsme hnízda umělá na vhodnějších místech, kde nebudou narušovat hlavní budovu terminálu,“ sdělil Drápal.
Umělá hnízda na sloupech lávky jsou podle něj testem, jak ochotně se do nich budou jiřičky stěhovat a zda se je podaří odlákat mimo vlastní budovu terminálu. „Jiřičky jsou chráněným druhem ptactva a čím dál víc jsou právě ohrožené likvidací hnízd, proto bychom v rámci Prahy chtěli jít příkladem. Pokud se budou nová hnízda jiřičkám líbit, můžeme jim taková přístřeší nabídnout i na dalších pražských budovách,“ pokračoval mluvčí.
Spolek Pražská pastvina, který pomohl vytipovat vhodné místo a zajistit samotná hnízda, se zabývá je ochranou biodiverzity na ohrožených stepích, například vrací do Prahy vyhynulého motýla okáče skalního. Pomáhá také městským částem pečovat citlivě o městské trávníky.
Organizace Ropid je pověřena magistrátem koordinací celkové revitalizace terminálu Černý Most, spočívající v opravách jednotlivých stavebních součástí terminálu jeho vlastníky, výměně mobiliáře, doplnění moderních informačních prvků a celkového zkulturnění této dosud zanedbávané lokality do doby, než bude přikročeno k jeho celkové rekonstrukci a výraznější architektonické proměně.Dopravní terminál se má v horizontu deseti let výrazně proměnit. Počítá s tím koncepční studie, kterou letos v únoru schválila dosluhující rada města. Návrh zahrnuje mimo jiné zasypání stávajícího terminálu tak, aby byla veřejná prostranství na jedné úrovni, vytvoření náměstí, doplnění veřejných služeb a zjednodušení příjezdu autobusů.
Terminál na Černém Mostě denně využije okolo 50 tisíc cestujících. Jedná se o důležitý přestupní bod mezi metrem B, autobusovými linkami městské, příměstské i dálkové dopravy a parkovištěm P+R s kapacitou 850 vozidel. Současné řešení terminálu je již zastaralé a samotné propojení k nástupištím komplikované.