Dnes Středa - polojasno 25°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 25°C
Středa 24. 7. 2024
Svátek má Kristýna
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V technickém muzeu začala výstava vozů pražské záchranky
12 čer
8 čer
Výstavy
Výstava S houkačkou po Praze je v přízemí hlavní haly. Foto: NTM

V technickém muzeu začala výstava vozů pražské záchranky

12. 6. 2024 - 8. 6. 2025
Dopravní halu Národního technického muzea (NTM) na Letné na rok obohatí soubor historických sanitních automobilů z majetku Zdravotnické záchranné služby hlavního města Prahy. Pražská záchranka je jedna z vůbec nejstarších na světě a na výstavě, která začala tento týden ve středu a skoční 8. června 2025, je možné vidět historické vozy z posledních dekád, které mapují část její dlouhé historie.

Pražská záchranka je jednou z nejstarších na světě. Vznikla v prosinci 1857 jako Pražský dobrovolný sbor ochranný a původně šlo o družstvo 36 dobrovolníků, z nichž jen tři byli zdravotníky. Své první sídlo získal Pražský dobrovolný sbor ochranný až v roce 1890 na Václavském náměstí. 

Ve stejné době byla zavedena nepřetržitá služba a získána první vozidla, tehdy samozřejmě koněspřežná. Již o rok později se sbor přestěhoval do Spálené ulice a v roce 1895 do Jezdecké, dnes Havlíčkovy ulice. Od roku 1911 do roku 1945 pak sídlil v budově staré mincovny na Staroměstském náměstí.

V té době již měl k dispozici sanitní automobily, ten první mu koupila v roce 1910 Pražská městská pojišťovna. Začátkem roku 1924 se dosud dobrovolný sbor změnil na obecní Záchrannou službu Praha a jeho pracovníci se stali zaměstnanci města.

Pod přímou správou města je pražská záchranná služba i dnes. Její poválečná historie je spojena s prostory bývalého autoservisu a garáží v ulici Dukelských hrdinů v Holešovicích, kde sídlila dlouhých padesát let – od roku 1949 do roku 1999.

Dnes má své sídlo v Korunní ulici na Vinohradech a své sanitní vozy vysílá z celkem 22 výjezdových základen, umístěných po celé Praze.

„Pražská záchranná služba tím, že v poledních desetiletích nelikvidovala po skončení své životnosti vybrané sanitní vozy a ani je nepředávala dalším uživatelům, vytvořila cennou kolekci sanitních automobilů, které byly provozně spjaty s hlavním městem. Velmi mně těší, že historicky nejhodnotnější sanitní automobily z této kolekce můžeme představit návštěvníkům Národního technického muzea a rádi bychom ji převzali do svých sbírek,“ uvedl Karel Ksandr, generální ředitel NTM.

„Sanitní vozy v ulicích bývají často její nejviditelnější tváří. Řada z nich se za roky ve službě stala ikonami našeho vozového parku, ať už to byly automobily Škoda 1201 až 1203, známé i díky seriálu Sanitka, lékařské vozy Tatra 613, nebo dnešní Mercedes Benz 519 se skříňovou nástavbou,“ sdělil Petr Kolouch, ředitel ZZS HMP.

Od konce 80. let minulého století zasahuje záchranná služba tzv. setkávacím systémem rendez-vouz, kdy k těm nejnaléhavějším událostem vysílá posádku s lékařem v rychlém osobním voze a záchranářskou posádku v klasickém sanitním voze.

Obě posádky se setkávají na místě události, a pokud po prvotním ošetření nevyžaduje pacientův stav při transportu do nemocnice přítomnost lékaře, může lékařská posádka pokračovat k dalšímu případu nebo být rychle k dispozici pro následující výjezd. Na 90 procent událostí dnes řeší samostatně záchranářské posádky.

Součástí výstavy je výběr defibrilátorů ze sbírky NTM, které představují klíčový prvek v arsenálu zdravotnické záchranné služby, neboť umožňují okamžitou intervenci při život ohrožujících arytmiích, a zvyšují tak šance na přežití pacientů s náhlou srdeční zástavou. K vidění je soubor přístrojů různých výrobců, které se podílely na zásazích profesionálních českých civilních i vojenských zdravotnických pracovníků v terénu.


Autor: puc

Karlínský prosecco festival

Včera ve 12:55

Karlínský prosecco festival se koná v neděli 28. července na Karlínském náměstí.

Cimbálovka Na Hradbách

Včera v 11:51

V sobotu 27. července Na Hradbách zahraje čtyřčlenná cimbálovka, co ještě stále hledá jméno.

Svatojánský varhanní cyklus 2024

Včera v 08:22

Koncert můžete slyšet v neděli 28. července v 18 hodin. Vstupné je dobrovolné.

Nizozemský národní orchestr mladých hraje v Praze

Včera v 08:05

Nizozemský orchestr mladých (Jeugdorkest Nederland, neboli JON) se vydává na své každoroční letní turné po Evropě. V tomto symfonickém orchestru se scházejí nejlepší talenty ve věku od 14 do 21 let z celého Nizozemska, aby společně pracovali na nejvyšší úrovni na náročných dílech velkého...

Výstava Nová hmota: Studenti a absolventi ateliéru kresby AVU

Včera v 07:13

Vernisáž výstavy se uskuteční ve čtvrtek 25. července od 18 do 22 hodin v Galerii Portheimka, Štefánikova 68/12, na Smíchově.

Letní kino Kinská v zahradě

Včera v 06:20

Nejen Amélie z Montmartru se tento týden chystá do Letního kina Kinského zahradě v Praze 5.

Kaštan - scéna Unijazzu zve na zahrádku na busking

Včera v 05:53

Do konce července vás čeká Hugo a já, v pátek 26. července přijďte na Ježíška a Martina Mikiho Zábranského a v úterý 30. července zahrají L. P. Ševelpuna a Miroslav Richter. Začíná se vždy od 19 hodin. Vstupné je dobrovolné.

I tento týden můžete v Praze 10 zdarma cvičit jógu

22. července 2024 v 15:11

Úterky a čtvrtky až do 26. září od 18 do 19 hodin patří v Praze 10 lekcím jógy. Lekce probíhají v parcích a začínají v 18 hodin.

Lé(To)Market na Smíchovské náplavce: Odpočinek, nákupy a jídlo

22. července 2024 v 10:20

V sobotu 27. července se od 10 hodin na Smíchovské náplavce můžete těšit na skvělé nákupy a lahodné gastronomické zážitky.

Letní kino: Top Gun

22. července 2024 v 08:46

Mladí vojenští piloti Pete “Maverick” Mitchell a jeho kolega Goose jsou vysláni na kurz do kalifornské školy pro elitní vojenské piloty, které se říká Top Gun. Maverick je na to hrdý a hodlá se stát nejlepším bojovým pilotem ve vojenském námořnictvu.

V Parku Zahrádky uslyšíte Hudbu Kalich

22. července 2024 v 06:56

Poslední z červencových koncertů v Parku Zahrádky v rámci cyklu Vysočanská Nokturna radnice Prahy 9 se koná 25. července. 

Echo v modré v KC Zahrada

21. července 2024 ve 13:58

Výstavu fotografií Echo v modré najdete v malé galerii Chodovské tvrze.

Praha 14 slaví 30 let a bude dobře naladěná i v srpnu

21. července 2024 ve 13:46

Ve čtvrtek 15. srpna se v parku v Pilské ulici mohou děti těšit na hudební pohádky a jejich rodiče na koncert. Začíná se v 17 hodin.

Blešák v Přístavu

21. července 2024 v 09:56

V sobotu 27. července si můžete osvěžit šatník novými kousky na blešáku v Přístavu. Pokud máte doma přebytečné módní doplňky, oblečení nebo boty, přečtené knížky nebo časopisy, rostliny, přineste na blešák, kde můžete zároveň nakoupit.

Další články
Nahoru