dnes
Pondělí - jasno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
V tanečních kurzech pro mládež je jako obvykle i letos převaha dívek
Ilustrační foto: Facebook TŠ HES Praha / www.tanecniskola.cz

V tanečních kurzech pro mládež je jako obvykle i letos převaha dívek

V mnoha pražských tanečních kurzech pro středoškoláky je jako obvykle převaha dívek. Chlapci se mohou stále do kurzů společenského tance přihlašovat, taneční školy je lákají na nižší ceny kurzovného. Vyplývá to z internetových stránek vybraných tanečních škol. Většinu kurzů tance a společenského chování zahajují pražské taneční školy v prvních říjnových dnech.

Volná místa pro pány hlásí z kurzů taneční školy Plamínek, Hes, Vavruška a taneční kurzy v Národním domě na Vinohradech. Dohromady pořádají 31 základních tanečních kurzů, chlapci se mohou přihlásit ještě do 18 z nich. Taneční školy Plamínek a Vavruška v tuto chvíli nabízejí chlapcům slevu zhruba 1500 korun ze základní ceny kurzovného, která se v pražských tanečních školách pohybuje kolem 3700 korun.

Nižší kurzovné však mohou chlapci zaplatit od začátku přihlašování do tanečních. Školy nabízí slevy pro skupinky chlapců. Za kurzy v Národním domě na Vinohradech páni zaplatí o 1100 korun méně než dívky, v taneční škole Hes o 400 korun méně. Pro celé páry nabízejí školy slevy.

Zda si všichni účastníci v kurzech zatančí, však záleží na docházce. „Samozřejmě se ale stává, že v některém kurzu mají lepší docházku slečny, v jiném zase ale naopak pánové, takže občas se stane, že je na lekci mírná převaha dívek, jindy ale úplně stejně dojde k přebytku pánů," uvedl Jakub Vavruška.

„My se snažíme do výuky zapojit i ty, na koho zrovna partner nevyšel. Tančí s ní či s ním naši asistenti a především se během hodin několikrát střídá," dodal taneční mistr.

Středoškoláci, kteří se do kurzů přihlašují, mají odlišnou tělesnou zdatnost. „Zvýšily se rozdíly v pohybové připravenosti dětí. Jakýkoliv sport, který ve školním věku děti dělali, je v lekcích vidět. Někdy mám pocit, že suplujeme tělesnou východu. Je to vidět především na držení těla a jemné motorice, která se podstatně zhoršila za posledních zhruba pět až sedm let," sdělil ČTK Jindřich Hes.

Kromě kurzů pro středoškoláky pořadatelé organizují také kurzy pro vysokoškoláky a dospělé, do kterých se mnohdy vrací absolventi základních kurzů pro mládež. „Vracejí se i po delší době – absolvují například taneční pro mládež na střední škole v 16 letech, pak si najdou na vysoké škole svého životního partnera a chodí spolu třeba v pětadvaceti do tanečních pro vysokoškoláky," dodal Vavruška.

V roce 1895 vznikl Svaz tanečních mistrů Království českého. Od té doby se taneční konají v podstatě ve stejné formě jako dnes. Nástupnickou organizací je nyní Svaz učitelů tance, který vznikl v roce 1968. Kromě klasických tanečních kurzů pro mládež a dospělé organizují taneční školy i hodiny latinskoamerických tanců jenom pro ženy.


Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Dvě třetiny Čechů se ani 3x za měsíc nepřimějí k jakékoli sportovní aktivitě

19. října 2018 v 08:21

Pravidelný pohyb je nejlepší prevence celé řady onemocnění. Logické by tedy bylo, hýbat se co nejčastěji. Jenže opak je pravdou. Jsme stále lenivější, a je jen otázkou času, která z civilizačních nemocí nás potká. Proto je i na státu, aby sportování veřejnosti podporoval – ušetří tak spoustu peněz...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Jak si stravou neublížit? Přednáší Jiří Hotzký

19. října 2018 v 07:41

Co bychom měli jíst, aby to našemu tělo co nejvíce prospělo, a čeho bychom se naopak měli vyvarovat?

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru