Dnes Neděle - oblacno 24°C
Zítra Pondělí - zatazeno 25°C
Neděle 16. 6. 2024
Svátek má Zbyněk
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V systému podpory Pražanů ve školství bude hlavní město pokračovat
Ilustrační foto: archiv

V systému podpory Pražanů ve školství bude hlavní město pokračovat

Praha bude pokračovat v systému podpory rodin s dětmi, který zastupitelstvo schválilo loni v červnu jako takzvaný balíček okamžité pomoci Pražanům. Rozhodli o tom pražští radní na pondělním jednání. Město zároveň ponechá městským částem část peněz určených na program pro jiné účely ve školství. Systém zahrnuje například stravné a školkovné zdarma. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Rada hl. m. Prahy na pondělním jednání schválila pokračování opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací v oblasti školství, a to i ve školním roce 2023/2024. Stane se tak za podmínky, že školy a školská zařízení zřízená městskými částmi a hlavním městem využijí prostředky, které jim byly už dříve poskytnuty, neboť finance určené pro tento účel dosud nebyly plně využity. Toto opatření je součástí loni přijatého Balíčku okamžité pomoci Pražanům. 

„Prostřednictvím schválení tohoto tisku budou moci školské příspěvkové organizace nadále čerpat prostředky z Balíčku okamžité pomoci Pražanům – školství, a to až do srpna příštího roku. Věřím, že organizace prostředků využijí a můžeme se těšit na další zajímavé projekty pro děti rodin ohrožených inflací,“ uvedl pražský radní pro oblast školství Antonín Klecanda (STAN).  

„V současnosti jsou extrémně zatížené peněženky Pražanů kvůli vysoké inflaci. Tato velká finanční zátěž rodinných rozpočtů by v žádném případě neměla být bariérou kvalitnímu trávení volného času žáků našich škol ve volnočasových kroužcích, nebo při sportu. I mimoškolní činnost je důležitou součástí jejich vzdělávání a osobnostního rozvoje. Je jednoznačně správné, že město bude v této podpoře pokračovat,“ řekl radní pro oblast vědy, výzkumu, ICT a inovací Daniel Mazur (Piráti).  

„Chodit do družiny, do školky nebo navštěvovat mimoškolní aktivity – to vše je extrémně důležité pro správný sociální vývoj dětí. Je dobře, že Praha pomáhá rodičům, kteří si to aktuálně nemohou dovolit, a jejich děti tak nejsou o nic z toho ochuzeny. Školství považuji za největší prioritu a je třeba mít na paměti, že to není jen o budovách a vybavení, ale hlavně o možnostech rozvoje, které dětem poskytneme, a přesně k tomu je tato podpora určena,“ sdělil Tomáš Portlík (ODS), předseda zastupitelského klubu SPOLU.  

Pražské zastupitelstvo schválilo v červnu 2022 soubor opatření na pomoc pražským domácnostem ohroženým inflací. Následně pak byly poskytnuty dotace v celkové výši 265 954 600 korun na realizaci opatření v jednotlivých městských částech, které zřizují školy nebo školská zařízení.  

Pražští zastupitelé letos v březnu nejprve vyhověli žádosti městských částí o ponechání nevyčerpaných finančních prostředků k čerpání na stejný účel i v roce 2023, letos v červnu pak byla navržena změna účelu části nevyčerpaných účelových finančních prostředků poskytnutých městským částem pro tento účel, a to ve výši 50 procent z poskytnuté dotace v roce 2022 na neinvestiční výdaje v oblasti školství. 

Zároveň toto usnesení konstatuje možnost pokračovat v realizaci opatření pro pražské domácnosti ohrožené inflací – tzv. Balíček okamžité pomoci Pražanům – školství i ve školním roce 2023/2024, konkrétně až do 31. srpna 2024.  

Vzhledem k tomu, že městské části, respektive jejich školské příspěvkové organizace, a také školské příspěvkové organizace zřizované hlavním městem mají stále k dispozici významné množství finančních prostředků, které byly v roce 2022 a 2023 poskytnuty formou zálohy právě na Balíček okamžité pomoci Pražanům v oblasti školství, rozhodli nyní pražští radní nejen o pokračování tohoto opatření, ale také o tom, že další realizace balíčku bude podmíněna využitím již přidělených finančních prostředků. Další finanční prostředky pro školní rok 2023/2024 tak není třeba přidělovat.


Autor: Karel Netolický

Mladíci se vezli vlakem. Zvenku

Dnes v 00:07

Záchranáři soukromé záchranné služby záchranné služby TRANS HOSPITAL PLUS při pátečním ošetřování zraněného cyklisty v Černošicích natočili na palubní kameru projíždějící příměstský vlak, na jehož zadní straně se vezla trojice mladíků, kteří stáli na náraznících vagonu. Záběry záchranka zveřejnila...

V Divoké Šárce zemřel muž

Včera ve 23:50

K tragédii došlo v sobotu odpoledne kolem 13:30 hodin v přírodní rezervaci Divoká Šárka. Nedaleko nádrže Džbán po pádu ze skály zemřel muž. Podle policistů se pravděpodobně jednalo o sebevraždu.

Při srážce s nákladním autem zemřel ve Vršovicích chodec

14. června 2024 ve 22:43

Srážku s nákladním autem ve Vršovické ulici u Kubánského náměstí v Praze 10 ve čtvrtek ráno kolem deváté hodiny nepřežil zhruba sedmdesátiletý muž. Jak uvedl server Novinky.cz, nejdřív řidič od nehody ujel, protože si nevšiml, že někoho srazil. Na situaci ho upozornil řidič auta jedoucího za ním....

O více než 70 procent snížila Praha počet reklamních zařízení v ulicích

13. června 2024 v 17:33

Hlavní město pokračuje v procesu kompletní výměny zastávkových přístřešků a postupné redukce samostatně stojících nepřístřeškových reklamních prvků rozmístěných na území metropole. Z původního počtu přibližně 650 kusů těchto zařízení, která byla primárně tvořena reklamními vitrínami nebo sloupy...

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

12. června 2024 ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru