dnes
Neděle - snih
2°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - polojasno
5°C
V suterénu Švandova divadla probudí Bondyho soudruha Šamana
Stárnoucího kouzelníka si zahraje Robert Jašków. Foto: archiv ŠD

V suterénu Švandova divadla probudí Bondyho soudruha Šamana

Šaman, hra podle magické i básnické předlohy Egona Bondyho, zavládne od 15. února v suterénním Studiu Švandova divadla. Novelu duchovního otce českého undergroundu, do níž Bondy otiskl svůj oslavný a zároveň nelítostný autoportrét, režíruje Viktorie Čermáková a v hlavní roli se představí Robert Jašków.

Fantaskní příběh vypráví o soudruhovi Šamanovi, kdysi mocném kouzelníkovi primitivní lidské tlupy. Jeho sláva a schopnosti však začínají nebezpečně upadat. A co víc, pravěkou společností obchází Tajná bezpečnost, která Šamana chodí průběžně kontrolovat.

„Dali jsme si za cíl vzývat ducha doby,“ říká Viktorie Čermáková. „Chceme mluvit o naději a zkáze. O tom, jaký lítý boj člověk musí se sebou vést, aby opravdu poznal sám sebe. A také o tom, jak je těžké pak sám se sebou žít – natož pak žít s těmi ostatními lidmi,“ dodává.

Chystané představení režisérka popisuje jako „poetické, chaotické, egocentrické a morálně naléhavé, ale i hudební, záměrně nedůsledné a vědomě prolhané“.

viktorie-cermakova-rezie-1-nahled

Režisérka Viktorie Čermáková

Titulní roli stárnoucího kouzelníka ztvární Robert Jašków, gestapačku hraje Kristýna Frejová. Z hostujících herců se objeví Jiří N. Jelínek, Tereza Nádvorníková a Jakub Gottwald, roli dostal i básník Vít Kremlička.

Bondyho Šaman je u Švandů už druhým titulem z trojice her o prorocích, vizionářích a básnících: tou první byla Země Lhostejnost v režii Doda Gombára věnovaná Karlu Krylovi a do konce sezóny uvidíme ještě inscenaci Možná, že odcházíme podle spisovatele Jana Balabána. Tu pro smíchovskou scénu pohostinsky připravuje režisér Martin Františák, premiéra bude 22. března.


Autor: Renata Rákosová

Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru