Dnes Pondělí - obcasny-dest 17°C
Zítra Úterý - oblacno 12°C
Pondělí 15. 4. 2024
Svátek má Anastázie
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali v Praze 10.

K uprchlické krizi v roce 2022 se vedení Prahy 10 postavilo čelem a ve smysluplné pomoci a integraci ukrajinských běženců, zejména maminek s dětmi a seniorů, pokračuje i dnes.

„Desítka se ihned po vypuknutí války stala bezpečným přístavem pro ty, kterým všehoschopný diktátor vzal budoucnost v jejich domovské zemi. Naše pomoc jim alespoň vrací naději. V tom budeme i nadále pokračovat, dokud tato strašlivá válka neskončí. To je náš úkol i naše povinnost,“ řekl starosta Martin Valovič (ODS).

V současnosti žije v Praze 10 zhruba 7000 lidí, kteří přesídlili v souvislosti s válkou na Ukrajině. Do škol zřizovaných Prahou 10 se integrovalo více než 600 ukrajinských dětí. Mnohým z nich asistovali krajané, kteří do Česka přišli dříve a mají již české občanství.

„Maminkám jsme po prvotním šoku pomohli postavit se na vlastní nohy, tedy uplatnit se co nejdříve a co nejlépe v zaměstnání a zajistit si spolehlivou péči o děti. Seniorům jsme pomohli opouštět izolaci, do níž se dostali, případně se zorientovat v našem systému a dovést je k plné samostatnosti. Mladým lidem, kteří se vždy adaptují snadněji, jsme nabídli kurzy českého jazyka a možnost smysluplného trávení volného času. Nezapomněli jsme ani na poskytování psychosociální podpory,” řekla Marija Skyba, koordinátorka Prahy 10 pro integraci cizinců, která byla těmto rodinám oporou a průvodcem. 

Ukázalo se, jak důležité je pro příchozí i pro naše občany i pro městskou část mít v jednotlivých lokalitách partnery z neziskového sektoru, kteří na ukrajinské rodiny mají přímou vazbu, rodiny je znají, mají k nim důvěru a navázali již osobní vztahy.

Rodinná a komunitní centra se spolu s odpovědnými složkami Úřadu městské části Praha 10 od počátku zapojily do procesu přijímání rodin, byli k dispozici přímo tam, kde se uprchlíci ubytovávali, a nabízeli psychologickou i přímou materiální pomoc.

„Od začátku zločinné a krvavé války odvádí desítkové školy spolu s místním neziskovým sektorem skvělou práci. Její výsledky už dnes dalece přesahují úvodní vlnu solidarity. Vidíme, jak dobře se ukrajinské děti zapadly do třídních kolektivů a jak dobře se integrovali uprchlíci. Úspěch podtrhují i data. Praha 10 spolu s Prahou 4 a 5 přijaly nejvíce uprchlíků z celé metropole,“ řekl místostarosta David Kašpar (STAN) a dodal: „Za systematickou a odbornou pomoc, zapojování uprchlíků do komunitních aktivit i nabídku volnočasových aktivit jim patří velké poděkování.”  

Hned na začátku války bylo na žádost vedení hlavního města připraveno nouzové ubytování pro 100 lidí v Bytovém domě Malešice. Od července 2023 mají uprchlíci již standardní nájemní smlouvy a mnozí byli přestěhováni do bytů v různých lokalitách Prahy 10, kde jsou spokojení, platí řádně nájem a plní si své povinnosti v zemi, která je přijala.

„Musíme odmítnout jakýkoli xenofobní populismus, který umně pracuje se strachem a manipulací. Naprostá většina těch, kdo přišli po 24. únoru roku 2022 je tady jen proto, že se ve své rodné zemi báli o život. Nelze se tomu divit. Zprávy o válečných zločinech spáchaných okupanty v Buči či Irpini jsme viděli prostřednictvím médií všichni. Rusové navíc záměrně bombardují města a civilní infrastrukturu. V takových podmínkách nelze žít, jen po omezeně dlouhou dobu přežívat,“ dodal místostarosta Tomáš Pek (TOP 09).

Během stěhování úzce spolupracovaly jednotlivé odbory a oddělení Úřadu městské části Praha 10, zejména Odbor bytů a nebytových prostor a Oddělení strategického rozvoje a participace. 

Vedení MČ Praha 10 si i nadále klade za cíl podporovat dobré sousedské vztahy a provázanost s majoritní společností. V roce 2023 se radnice Prahy10 zúčastnila „Programu podpory ukrajinských uprchlíků a rozvoje sociální soudržnosti na území hl. m. Prahy“ pro rok 2023, finančně hrazeného UNICEF.

Další info naleznete zde:

https://strategieprodesitku.cz/podpora-ukrajinskych-obcanu-v-ramci-integrace-na-praze-10/

 


Autor: red

Čarodějnice v parku U Čeňku

Dnes v 06:17

Odpoledne se zábavou, občerstvením, aktivitami a pálením čarodějnice. V úterý 30. dubna si můžete užít zábavu v parku U Čeňku.

V Praze 15 se vzpomínalo na Antonína Švehlu

Včera v 11:33

Zástupci patnácté městské části, spolků a organizací se včera sešli, aby si připomněli 151. výročí narození prvorepublikového státníka a hostivařského rodáka Antonína Švehly.

Srdíčkové dny pomohou mamince Emminky

Včera v 11:24

Již před bezmála čtvrtstoletím vznikl hlavách zakladatelů obecně prospěšné společnosti Život dětem projekt Srdíčkových dnů. Celorepublikové sbírky na pomoc rodinám s váženě nemocnými dětmi. Její jarní část proběhne v ulicích českých, moravských a slezských měst a obcí v týdnu od 15. do 19. dubna....

Ekofest 2024: Den Země v Malešicích

Včera v 06:10

V Malešickém parku se v sobotu 20. dubna mezi 11 až 18 hodinou koná Den Země. 

Potravinová banka v Praze 2 bude následující dvě pondělí uzavřena

Včera v 05:50

Z organizačních důvodů se 15. a 22. dubna na Novoměstské radnici nebude konat výdej Potravinové banky. Další výdej bude následující pondělí 29. dubna.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 16. týden

13. dubna 2024 v 08:47

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Stan proti melanomu

13. dubna 2024 v 08:03

Nechat si zdarma vyšetřit znaménka můžete 22. – 23. dubna na Václavském náměstí.

Pojď dál 2024. Festival hudby a pohybu

13. dubna 2024 v 07:54

Festival Pojď dál startuje v sobotu 4. května ve 12 hodin v parku u budovy školy Jedličkova ústavu. Moderuje Láďa Angelovič a kromě mnoha skvělých kapel uvidíte a uslyšíte písničky z nově chystaného CD.

Šermířský festival

13. dubna 2024 v 01:12

Vyšehrad přivítá v sobotu 11. května ve svých zdech šermířský festival. Na své si přijdou milovníci slavných soubojů, dramatických příběhů i vtipných historek. To vše připravily přední české skupiny historického šermu a NKP Vyšehrad.

Den otevřených dveří Tanečního centra Praha

12. dubna 2024 ve 21:38

Konzervatoř Taneční centrum Praha pořádá v pondělí 29. dubna od 14 do 17 hodin ve svém sídle v branickém Domě tanečního umění Den otevřených dveří. Program nabídne tradiční komentované prohlídky budovy, tanečních sálů, vybavení a technického zázemí, ukázky výuky i repertoáru nebo talentové zkoušky...

Veletrh starožitností Antique v Praze 2

12. dubna 2024 ve 12:48

Jubilejní padesátý Veletrh starožitností Antique se bude konat od 18. do 21. dubna v Novoměstské radnici v Praze 2.

Další články
Nahoru