Dnes Čtvrtek - prehanky-dest 18°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 20°C
Čtvrtek 13. 6. 2024
Svátek má Antonín
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V soutěži videí z policejních zásahů uspěli Pražané, obsadili první a druhé místo
Cenu za nejlepší video ve 3. kole soutěže Nejlepší důkaz získal policista Tomáš Jindra. Foto: Policie ČR

V soutěži videí z policejních zásahů uspěli Pražané, obsadili první a druhé místo

Soutěž Nejlepší důkaz je první a zatím jediná přehlídka v Česku, která hodnotí kvalitu dokumentárních videí publikovaných tiskovými odděleními městských policií, Policie ČR a Celní správy ČR. Do užšího výběru soutěže se v 3. kole dostalo 58 videí, která příslušná tisková oddělení zveřejnila od 1. července do 31. prosince loňského roku. Videa vznikla ze záznamů městských kamerových systémů, palubních kamer ve služebních vozech nebo osobních kamer strážníků a policistů. Na první a druhém místě se umístila vide z pražských zákroků.

Porotci soutěže se shodují, že se úroveň nominovaných videí v průběhu roku podstatně zvýšila, kromě pražských zabodovaly i policejní týmy z Královéhradeckého, Jihomoravského a dalších krajů. 

Nejlepším videem je klip pořízený policistou Policie ČR z Oddělení hlídkové služby Praha I zachycující jeho běžecký výkon a chytrou strategii při pronásledování celostátně hledaného muže. 

Policistu při honičce svezl řidič civilního auta 

Vítězné video pořídil 19. listopadu policista Policie ČR z Oddělení hlídkové služby Praha I. Ve dvou minutách videa sledujeme, jak se z běžné kontroly totožnosti na Florenci v Praze 1 během okamžiku stala honička jako z akčního filmu. 

Policista Tomáš Jindra při běhu za utíkajícím mužem požádá o pomoc jednoho z projíždějících řidičů, který neváhá ani chvíli a pomůže mu náskok výrazně zkrátit. Nakonec policista najde pronásledovaného za nízkou zdí poblíž autobusového nádraží a použitím hrozby namířené střelné zbraně ho zpacifikuje. 

Porota ocenila zákrok, ale i autentický střih i zvuk 

„Povedený zákrok, v němž hrála roli fyzická zdatnost, orientace v prostoru i trocha štěstí. Policista se s nasazením pustil do pronásledování prchajícího člověka, chytře zapojil řidiče civilního osobního vozidla, překonal překážku a nakonec samostatně zajistil celostátně hledanou osobu,” ocenil kvalitu zásahu člen poroty, školitel a bezpečnostní poradce Martin Hrinko. 

„Tak tohle video je z hlediska PR naprosto super. Skoro jako z televizního pořadu Policie v akci, jenže není zinscenované,“ uvedl dokumentarista Mirek Vaňura, člen poroty a expert na mediální oblast. Také forenzní expert Martin Spurný dal videu vysoké hodnocení: „Záznam je sestříhaný, ale pro důkazní účely zobrazuje vše, co je třeba: začátek, průběh i konec akce spolu s originální zvukovou stopou. Pozitivně hodnotím, že se editor videa nesnažil z klipu udělat umělecké dílo například doplněním hudebního podkresu.“ 

Ve třech kritériích soutěže (profesionalita zachyceného policejního zásahu, důkazní hodnota videa a popularizační význam, pozn. aut.) nakonec vítězný klip získal 28 bodů, čímž se stal nejlépe hodnoceným videem celého soutěžního ročníku 2022. 

Jen o bod méně získalo video ze zákroku v pražském metru, kde zadržely muže s airsoftovou zbraní zadržely prvosledové hlídky. Na třetím místě skončilo video, které zdokumentovalo, jak posádka policejního vrtulníku vypátrala v Orlických horách pohřešovaného chlapečka.

Top 10 videí ze 3. kola soutěže Nejlepší důkaz

policejni-videa

Zdroj: Policie ČR


Autor: puc

Úplný zákaz sdílení motorových koloběžek na svém území chce Praha 1

Včera ve 22:20

Vedení hlavního města se chce nyní pokusit řešit novou smlouvou s provozovateli sdílených koloběžek s motorovým pohonem, která by obsahovala udělení úplatného souhlasu se zvláštním užíváním veřejného prostoru. Tedy jakousi regulací. Praha 1 ale dál trvá na úplném vyloučení nabízení motorových...

Další články
Nahoru