Dnes Pátek - prehanky-dest 17°C
Zítra Sobota - polojasno 18°C
Pátek 21. 6. 2024
Svátek má Alois
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V soutěži Adapterra Awards se o hlasy uchází i revitalizace Rokytky nad Hořejším rybníkem
Revitalizace Rokytky nad Hořejším rybníkem. Foto: adapterraawards.cz

V soutěži Adapterra Awards se o hlasy uchází i revitalizace Rokytky nad Hořejším rybníkem

Ve finále pátého ročníku soutěže Adapterra Awards, která  hledá nejlepší příklady adaptací na změnu klimatu, se letos  přihlásilo 115 projektů, což je nejvíce v historii soutěže. Tři jsou z Prahy, jedním z nich je revitalizace Rokytky nad Hořejším rybníkem.

„Meandry Rokytky nad Hořejším rybníkem se opravdu povedly. Právem jsou ve finále za Prahu o cenu v soutěži Adapterra AwardsTeď můžete i vy hlasovat pro tento projekt v prestižní soutěži Nadace Partnerství o cenu sympatie,“ sdělila na sociálních sítích Praha 9.

Sílu pražského potoka Rokytka v minulosti k pohonu využívalo hned několik mlýnů. V její blízkosti také kdysi vzniklo také mnoho průmyslových podniků. Na počátku 20. století se koryto potoka napřímilo, prohloubilo a opevnilo od Libně až po Hloubětín. Průmyslové areály později nahradila bytová zástavba.

Tu ale Rokytka ohrožuje, když se promění v nespoutanou řeku, jako při povodni v roce 2013, kdy jí protékalo 50 kubíků vody za vteřinu. I z tohoto důvodu se Rokytka postupně v některých částech svého toku revitalizuje a vrací do podoby přírodě blízké.

V lokalitě nad Hořejším rybníkem už ji najdeme v podobě meandrujícího potoka, s mělkým korytem a tůněmi, který se může i při nižších průtocích rozlévat do okolních luk. 

Vítězné projekty vyhlásí Adapterra Awards na slavnostním vyhlášení spojeným s konferencí 1. listopadu 2023 v Praze.

Detaily k projektům a hlasování nalezne veřejnost na: adaptrerraawards.cz


Autor: puc

V Praze se konalo mezinárodní setkání partnerů projektu Interreg Europe Repower Industries

Dnes v 17:20

V Praze se uskutečnilo úvodní setkání projektu Interreg Europe Repower Industries pod záštitou ČVUT UCEEB jako vedoucího partnera projektu, který má za cíl v průběhu čtyř let zlepšit podmínky pro podporu energetické nezávislosti, účinnosti a udržitelnosti v průmyslu. Setkání se zúčastnili...

Na Vyšehradě našli mrtvého muže

19. června 2024 ve 23:34

K tragédii došlo v úterý dopoledne na Vyšehradě. Z vyhlídky nad Rašínovým nábřežím asi skočil mladý muž. Na policii se hodinu před polednem obrátil svědek, který našel dopis na rozloučenou. V nepřístupném terénu na stráni pod vyhlídkou policisté našli bezvládné tělo muže. Okamžitě začali...

Červnové zasedání zastupitelstva Prahy 6

19. června 2024 v 17:01

Třinácté jednání zastupitelstva šesté městské časti proběhne v pondělí 24. června od 10 hodin v zasedací místnosti v 6. patře Úřadu městské části Prahy 6.

Další články
Nahoru