dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih-dest
1°C
V sousedství žiraf v pražské zoo se za pár let usídlí gorily. Pavilon bude zapuštěn do země
Pavilon goril vyroste na konci výběhů Afrického domu. Zdroj všech vizaulizací v článku: Zoo Praha

V sousedství žiraf v pražské zoo se za pár let usídlí gorily. Pavilon bude zapuštěn do země

Nový pavilon goril v horní části pražské zoo vznikne podle návrhu ateliéru ABM Architekti. Vystavěn by měl být v letech 2016 a 2017, tento rok je vyčleněn na přípravu projektové dokumentace a získání všech potřebných povolení. Přesný termín otevření ředitel zoologické zahrady Miroslav Bobek nechce předjímat.

Náklady na výstavbu nové expozice a dalších staveb, které s ní bezprostředně souvisejí, by měly činit 121 milionů korun. Prostory v novém pavilonu jsou dvou až třínásobné ve srovnání se současným pavilonem, který je nevyhovující především kvůli umístění ve spodní části zoo ohrožené povodněmi.

Vedle chovné skupiny se tak počítá s tím, že by zde byla umístěna také skupina samců nevhodných pro chov, uvedl kurátor primátů Vít Lukáš. Návrh, podle nějž se bude stavět, získal v architektonické soutěži druhou cenu. První nebyla udělena, protože žádný z účastníků nedokázal stoprocentně naplnit zadání.

„Je tu ještě co dořešit a co dodělávat. To je na další spolupráci mezi námi jako zadavatelem a autory," uvedl Jiří Kotek ze stavebního oddělení zoologické zahrady, který byl předsedou poroty. Jedná se podle něj o drobné nedotaženosti.

Nový pavilon goril vyroste pod viničním domem Sklenářkou na konci výběhů Afrického domu, kde se pohybují mimo jiné žirafy. Důležitou součástí zadání proto byl požadavek, že nesmějí být narušeny dálkové pohledy na tento cenný objekt.

zoo-praha-horni-cast-nahled

Navíc by měl zůstat zachován krajinný ráz prostoru, takže pavilon bude zapuštěn do okolního terénu a z větší části obsypán vytěženou zeminou. Navíc bude mít zelenou střechu. Zoologická zahrada potřebuje, aby se na nákladech více než polovinou podílel její zřizovatel, tedy hlavní město Praha.

„Potřebujeme, aby to bylo minimálně 60, lépe 70 až 75 milionů korun," řekl Bobek. Část nákladů bude uhrazena z investičních prostředků zoo a přispět by měla rovněž veřejnost. Plánuje se, že pro tyto účely bude využito speciální konto zřízené po povodni v roce 2013, na němž je k dispozici 18 milionů korun.

Zoo navíc na sklonku loňského roku obeslala s prosbou o pomoc na 30 tisíc dárců, od nichž zatím získala 1,2 milionu korun. Nynější pavilon goril by měl být v budoucnu využit zřejmě pro jiné primáty, u nichž je snadněji možná evakuace v případě povodně. „Ale ještě to není definitivní, bude se to řešit," poznamenal Bobek.

Vedení zoo i nadále plánuje výstavbu také v dolní části, kterou může ohrozit velká voda. Budou zde však umístěna zvířata, které je možné bez větších problémů přesunout.

pavilon-goril-zoo-vizualice-clanek-nahled

pavilon-goril-zoo-vizualice1-nahled 


Další články
Nahoru