Dnes Neděle - zatazeno 24°C
Zítra Pondělí - obcasny-dest 15°C
Neděle 14. 4. 2024
Svátek má Vincenc, Vincent
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V sídle magistrátu na Mariánském náměstí budou restaurovány interiéry
Restaurován bude i hlavní sál, ve kterém se scházejí zastupitelé. Foto: Jan Puci

V sídle magistrátu na Mariánském náměstí budou restaurovány interiéry

Budovu Nové radnice na Mariánském náměstí čekají restaurátorské práce. V interiérech památkově chráněného objektu se opraví vstupní prostory, chodby, sál zastupitelů a schodiště. Tyto nejexponovanější a nejvíce zdobné interiéry objektu nebyly opravovány třicet let a jejich technický stav je již nevyhovující. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští radní v pondělí schválili záměr realizace veřejné zakázky Restaurátorské opravy vstupních prostor a schodišť Nové radnice. Předmětem restaurátorských oprav budou dále zámečnické prvky na hlavním schodišti, vitráže ve foyeru objektu a veškeré vstupní dveře do kanceláří, které jsou pojednány fládry. 

Fládrování je speciální technika provedení povrchové úpravy dřevěných prvků. Většina dveří nebyla opravována desítky let a jejich pohledový stav je havarijní.  

„Budova Nové radnice má velkou historickou hodnotu a je naší povinností o toto dědictví pečovat. Nastal čas na renovaci těch hlavních, nejpoužívanějších prostor, aby mohly v plné kráse sloužit i dalším generacím Pražanů,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS)

„Je naší povinností pečovat o díla, která nám zanechaly předchozí generace. Interiéry Nové radnice už po třech desítkách let nutně potřebují renovaci. Proto mě těší, že rada schválila záměr provést zevrubnou rekonstrukci. Rozsah renovací dokládá i to, že se na nich bude podílet značná škála restaurátorů mnoha profesí, od kameníků, truhlářů, pasířů, tapetářů, až po vitrážisty. Jedná se o důležitou stavbu, která je nedílnou součástí pražské historie, a je tedy žádoucí, aby její vzhled odpovídal jejímu významu,“ řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), který má památkovou péči na starost.  

Předpokládaná hodnota této veřejné zakázky činí 29,6 milionu korun bez DPH. Řízení k veřejné zakázce by mělo být zahájeno na začátku července. Jakmile bude vybrán zhotovitel, začnou práce, které potrvají zhruba rok.


Autor: Jan Puci

V Praze se konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou

Dnes v 11:19

V Praze se čtvrtek odpoledne konalo sympozium o jaderné spolupráci mezi ČR a Jižní Koreou, resp. jihokorejskou firmou KHNP. Ta mimo jiné podala i nabídku na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, a i když dosud v Evropě nic nepostavila, může se pyšnit téměř padesáti roky zkušeností se stavbou a...

Na chodníku u Strakonické ulice se našlo tělo mrtvého muže

Včera v 19:46

Od sobotního odpoledne prověřují kriminalisté úmrtí muže v Malé Chuchli. Jeho tělo bylo nalezeno na chodníku vedle Strakonické ulice, na dohled od Branického mostu.

Praha 6 hledá zájemce do volební komise

Včera v 06:44

Volby do Evropského parlamentu se konají v pátek 7. června od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. června od 8 do 14 hodin. Zájemci o práci v okrskové volební komisi se mohou hlásit na odboru Kancelář starosty ÚMČ Praha 6.

Praha 6 zve do Café Jirásek

12. dubna 2024 v 10:20

Veřejnost se může zeptat starosty Prahy 6 Jakuba Stárka na to, co ji zajímá. Radnice zve k otevřené diskuzi nad zákuskem a kávou v pondělí 15. dubna od 16:30 hodin.

Dotazník ukáže preference v oblasti dopravy

12. dubna 2024 v 07:23

Radnice Prahy 14 zajišťuje již počtvrté dotazníkové šetření mezi obyvateli městské části s cílem zjistit míru jejich spokojenosti s životem na území čtrnáctky a preferencemi v oblasti dopravy.

Další články
Nahoru