Dnes Středa - polojasno 18°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 18°C
Středa 4. 10. 2023
Svátek má František
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V sídle magistrátu na Mariánském náměstí budou restaurovány interiéry
Restaurován bude i hlavní sál, ve kterém se scházejí zastupitelé. Foto: Jan Puci

V sídle magistrátu na Mariánském náměstí budou restaurovány interiéry

Budovu Nové radnice na Mariánském náměstí čekají restaurátorské práce. V interiérech památkově chráněného objektu se opraví vstupní prostory, chodby, sál zastupitelů a schodiště. Tyto nejexponovanější a nejvíce zdobné interiéry objektu nebyly opravovány třicet let a jejich technický stav je již nevyhovující. Informoval o tom mluvčí magistrátu Vít Hofman.

Pražští radní v pondělí schválili záměr realizace veřejné zakázky Restaurátorské opravy vstupních prostor a schodišť Nové radnice. Předmětem restaurátorských oprav budou dále zámečnické prvky na hlavním schodišti, vitráže ve foyeru objektu a veškeré vstupní dveře do kanceláří, které jsou pojednány fládry. 

Fládrování je speciální technika provedení povrchové úpravy dřevěných prvků. Většina dveří nebyla opravována desítky let a jejich pohledový stav je havarijní.  

„Budova Nové radnice má velkou historickou hodnotu a je naší povinností o toto dědictví pečovat. Nastal čas na renovaci těch hlavních, nejpoužívanějších prostor, aby mohly v plné kráse sloužit i dalším generacím Pražanů,“ uvedl primátor Bohuslav Svoboda (ODS)

„Je naší povinností pečovat o díla, která nám zanechaly předchozí generace. Interiéry Nové radnice už po třech desítkách let nutně potřebují renovaci. Proto mě těší, že rada schválila záměr provést zevrubnou rekonstrukci. Rozsah renovací dokládá i to, že se na nich bude podílet značná škála restaurátorů mnoha profesí, od kameníků, truhlářů, pasířů, tapetářů, až po vitrážisty. Jedná se o důležitou stavbu, která je nedílnou součástí pražské historie, a je tedy žádoucí, aby její vzhled odpovídal jejímu významu,“ řekl náměstek primátora Jiří Pospíšil (TOP 09), který má památkovou péči na starost.  

Předpokládaná hodnota této veřejné zakázky činí 29,6 milionu korun bez DPH. Řízení k veřejné zakázce by mělo být zahájeno na začátku července. Jakmile bude vybrán zhotovitel, začnou práce, které potrvají zhruba rok.


Autor: Jan Puci

Praha 1 požádá o dotace na adiktologické služby

Dnes v 00:18

Radnice Prahy 1 podá žádost o poskytnutí dotace na adiktologické služby pro rok 2024, které na území městské části zajišťuje terénní prací organizace SANANIM, Drop-In a Progressive ops. Rozhodli o tom radní Prahy 1 na svém úterním jednání.

Čtrnáctka podle vás. Setkání nad projekty

2. října 2023 ve 14:02

Čtvrtý ročník participativního rozpočtu Čtrnáctka podle vás dospěl do další fáze. Během čtyř měsíců mohli občané podávat projekty na zvelebení městské části. Celkem jich na radnici dorazilo 14. Ty, které odborníci a místní radní vyhodnotí jako realizovatelné, budou v závěru října představeny...

Praha 4: Společná debata s obyvateli přinesla nové podněty

2. října 2023 ve 13:22

Setkání veřejnosti s radními k úpravě parkování v ulici Horní přineslo nové podněty. Praha 4 uspořádala společnou debatu s obyvateli, aby zmapovala potřeby a problémy v lokalitě a návrhy na jejich možné řešení, které by uspokojilo většinu obyvatel v ulici Horní...

Další články
Nahoru