dnes
Pátek - jasno
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
V Senátu zasedne šest nových žen. Od Fóra 50 % a místopředsedkyně horní komory dostaly růži
Nové senátorky dostaly na první schůzi růže.

V Senátu zasedne šest nových žen. Od Fóra 50 % a místopředsedkyně horní komory dostaly růži

Nově zvolené senátorky včera kromě první schůze čekala i květina a gratulace od místopředsedkyně Senátu Miluše Horské a zástupkyň Fóra 50 %. Tímto symbolickým gestem organizace upozorňuje na současnou nevyváženost politické reprezentace – v Senátu zasedne pouze 18,5 % žen.

Ženy přitom byly úspěšnějšími kandidátkami než muži. Ačkoli strany letos vyslaly do voleb nejméně žen od roku 1998 a většina politických subjektů (32 ze 47, tedy 69 %) nominovala pouze muže, do druhého kola postoupilo celkem osm žen a pět z nich uspělo.

Jejich úspěšnost vyjádřená v procentech tedy byla 62,5 %, zatímco u mužských kandidátů 47,8 %. Šestou novou senátorkou je Ivana Cabrnochová, která uspěla v doplňovacích volbách na Praze 10.

„Jde o paradoxní jev, který sledujeme delší dobu. Jsou to již čtvrté senátní volby od roku 2006, kdy byl podíl nominovaných žen nižší než podíl zvolených. Jinými slovy, pokud si dá strana práci a nabídne kvalitní kandidátku, voliči a voličky to ocení. I výzkumy veřejného mínění ukazují, že lidé si přejí více žen v politice, zároveň máme mnoho vzdělaných žen, které se veřejně angažují. Je načase, aby to konečně došlo i politickým stranám a začaly se více snažit tyto schopné ženy nominovat," komentuje výsledek politoložka a ředitelka Fóra 50 % Jana Smiggels Kavková.

Vyvážené zastoupení žen a mužů v politice považuje za důležité i místopředsedkyně Senátu Miluše Horská. „Zapojení většího počtu žen do politiky bude znamenat její odlehčení a větší praktický dopad pro voliče," uvedla místopředsedkyně.

Nově zvolenými senátorkami jsou Zdeňka Hamousová, Zuzana Baudyšová (obě ANO 2011), Emilie Třísková (ČSSD), Jitka Seitlová (SZ) a Alena Šromová (KDU-ČSL).

Aktuální seznam všech senátorek

zeny-v-senatu


Praha 3: Nemůžete se za závažných důvodů dostavit k volbám?

12. ledna 2018 v 09:14

Volič může požádat ze závažných důvodů obecní úřad a ve dnech voleb okrskovou volební komisi o to, aby mohl hlasovat mimo volební místnost, a to pouze v územním obvodu volebního okrsku, pro který byla okrsková volební komise zřízena.

Další články
Nahoru