dnes
Čtvrtek - oblacno
30°C
zítra
Pátek - obcasny-dest
17°C
pozítří
Sobota - zatazeno
18°C
V Šeberáku jsou sinice, ostatní pražšká koupaliště problémy s kvalitou vody nemají
Koupaliště na Šeberovském rybníku pohledem z hráze. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V Šeberáku jsou sinice, ostatní pražšká koupaliště problémy s kvalitou vody nemají

V pražském koupališti Šeberák jsou sinice. Na stupnici od jedné do pěti ohodnotili hygienici vodu v Šeberáku stupněm tři, což znamená, že je možné vodu ke koupání využít, ale u citlivých lidí se může objevit vyrážka. Proti předchozímu měření se však zlepšila voda v hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na webu. Rozbory vody naposledy hygienici provedli 28. května.

Hygienici zjistili přítomnost sinic v Šeberáku při letošním prvním měření kvality vody 28. května. V Šeberáku se tyto problémy objevují opakovaně. V minulém roce takřka po celou sezonu zde byla voda nevhodná ke koupání a většinu času platil zákaz koupání.

Ke množení sinic přispívá teplé počasí. Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. K zodpovědnému přístupu hygienici nabádají i po koupání v koupalištích, kde sinice nejsou. „Na všech pražských koupalištích hygienici lidem doporučují se po každém vykoupání důkladně osprchovat pitnou vodou," uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

Snížená kvalita vody je nadále v koupališti Džbán, kde je znatelné zakalení. Snížená průhlednost vody se v tomto přírodním koupališti objevuje pravidelně.

Situace se proti prvnímu měření naopak zlepšila v hostivařské přehradě, kde zjistili hygienici v polovině května přítomnost sinic. Nyní hodnotí kvalitu vody v Hostivaři nejlepší známkou, tedy jako vodu vhodnou ke koupání. Vynikající voda je také v motolském rybníku, v biotopu Radotín a podle měření z 16. května také v nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je zatím koupaliště Lhotka v Praze 4, které je zavřené od roku 2012. Zchátralé koupaliště se právě rekonstruuje. Dosud není jasné, jestli se práce na areálu s biotopovým koupalištěm stihnou dokončit ještě pro letošní sezonu.

Letošní koupací sezona oficiálně začala 30. května. V Praze hygienici sledují pět přírodních koupališť, a to Lhotku, Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař, dále koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a betonovou nádrž Divoká Šárka. Kvalitu vody hygienici hodnotí každý týden až do závěru sezony 1. září na stupnici od jedné do pěti.


Praha má plán vodohospodářské infrastruktury pro roky 2019-2023

Včera v 09:38

Střednědobý investiční plán, podle kterého se řídí činnost Pražské vodohospodářské společnost, schválila Rada hl. m. Prahy. Plán definuje pro horizont pěti let věcné a finanční potřeby na rekonstrukce a dostavbu jednotlivých systémů pražské vodohospodářské infrastruktury. Je zpracováván na základě...

Fotosoutěž Hostivař – z5 v čase v Praze 15

Včera v 09:24

Praha 15 vyhlásila 4. ročník fotografické soutěže na téma „ Hostivař – z5 v čase“. Soutěž je určena pro všechny věkové kategorie a pořádá se v rámci Dnů Prahy 15.

Český červený kříž Prahy 1 obdrží od města dotaci na mimořádnou pohotovost

19. června 2018 ve 20:24

Praha poskytne finanční příspěvek Oblastnímu spolku Českého červeného kříže Prahy 1. Prostředky ve výši 1 376 000 korun jsou, podle usnesení pražského zastupitelstva z minulého týdne, určeny k zajištění humanitární pohotovosti v případě mimořádných...

Další články
Nahoru