dnes
Pátek - polojasno
31°C
zítra
Sobota - zatazeno
33°C
pozítří
Neděle - jasno
32°C
V Šeberáku jsou sinice, ostatní pražská koupaliště problémy s kvalitou vody nemají
Koupaliště na Šeberovském rybníku pohledem z hráze. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

V Šeberáku jsou sinice, ostatní pražská koupaliště problémy s kvalitou vody nemají

V pražském koupališti Šeberák jsou sinice. Na stupnici od jedné do pěti ohodnotili hygienici vodu v Šeberáku stupněm tři, což znamená, že je možné vodu ke koupání využít, ale u citlivých lidí se může objevit vyrážka. Proti předchozímu měření se však zlepšila voda v hostivařské přehradě. Vyplývá to z výsledků měření, které zveřejňuje hygienická stanice na webu. Rozbory vody naposledy hygienici provedli 28. května.

Hygienici zjistili přítomnost sinic v Šeberáku při letošním prvním měření kvality vody 28. května. V Šeberáku se tyto problémy objevují opakovaně. V minulém roce takřka po celou sezonu zde byla voda nevhodná ke koupání a většinu času platil zákaz koupání.

Ke množení sinic přispívá teplé počasí. Sinice obsahují látky, které mohou vyvolat alergické reakce. Podle citlivosti se mohou u koupajícího objevit vyrážky, zarudlé oči, rýma i dýchací obtíže. K zodpovědnému přístupu hygienici nabádají i po koupání v koupalištích, kde sinice nejsou. „Na všech pražských koupalištích hygienici lidem doporučují se po každém vykoupání důkladně osprchovat pitnou vodou," uvedl mluvčí pražských hygieniků Zbyněk Boublík.

Snížená kvalita vody je nadále v koupališti Džbán, kde je znatelné zakalení. Snížená průhlednost vody se v tomto přírodním koupališti objevuje pravidelně.

Situace se proti prvnímu měření naopak zlepšila v hostivařské přehradě, kde zjistili hygienici v polovině května přítomnost sinic. Nyní hodnotí kvalitu vody v Hostivaři nejlepší známkou, tedy jako vodu vhodnou ke koupání. Vynikající voda je také v motolském rybníku, v biotopu Radotín a podle měření z 16. května také v nádrži v Divoké Šárce.

Mimo provoz je zatím koupaliště Lhotka v Praze 4, které je zavřené od roku 2012. Zchátralé koupaliště se právě rekonstruuje. Dosud není jasné, jestli se práce na areálu s biotopovým koupalištěm stihnou dokončit ještě pro letošní sezonu.

Letošní koupací sezona oficiálně začala 30. května. V Praze hygienici sledují pět přírodních koupališť, a to Lhotku, Šeberák, Motol, Džbán a Hostivař, dále koupaliště s přírodním čištěním vody Radotín a betonovou nádrž Divoká Šárka. Kvalitu vody hygienici hodnotí každý týden až do závěru sezony 1. září na stupnici od jedné do pěti.


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

Včera v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru