V rozpočtu na letošek se soustředíme na investice, říká místostarostka Prahy 14 Ševčíková
19. dubna 2023 17:20
Z čeho Praha 14 pokryje v rozpočtu rozdíl mezi příjmy a výdaji?
Jako „schodkový“ byl rozpočet Prahy 14 schvalován posledních více než 15 let. Nejde tedy o nic neobvyklého. Rozdíl pokrýváme z vlastních zdrojů, tedy finančními prostředky z minulých let, a také z cizích zdrojů. Jednak návratnou finanční výpomocí od hl. m. Prahy, což je vlastně bezúročná půjčka, a kontokorentním úvěrem. U něj je třeba zdůraznit, že jej využíváme pouze pro potřeby sestavení rozpočtu. Fakticky úvěr čerpat nebudeme. Co se týká příjmů, jsme závislí na příjmech z tzv. sdílených daní, které hl. m. Praha dostává od státu. Městským částem je bohužel posílá pouze ve výši osmi procent. Výdaje naproti tomu nepříznivě ovlivňuje současný růst prakticky všech vstupů. Nejen energií, ale i cen práce, služeb či surovin.
Jak už jste několikrát zmínila, příprava rozpočtu je složitý proces. Když je teď u konce, cítíte úlevu?
Jen do určité míry. Vytvořit mantinely pro hospodaření je jedna věc, hlavní je naplnit to, co obsahují, respektive ideálně jejich hranice posunout. Rozpočet je výsledkem práce mnoha zaměstnanců úřadu a příspěvkových organizací, kterou koordinuje Odbor řízení ekonomiky a školství. Ráda bych kolegům touto cestou poděkovala, rozhodně si to zaslouží.
Proč si Praha 14 nechala schvalování rozpočtu až na jaro?
První tři měsíce jsme fungovali v tzv. rozpočtovém provizoriu, což – zjednodušeně řečeno – znamená, že jsme se nemohli pouštět do žádných nových investičních akcí. Důvodem provizoria, jehož využívání však také není u městských částí nic neobvyklého, byl fakt, že v termínu posledního loňského zasedání místního zastupitelstva ještě nemělo schválený rozpočet hl. m. Praha. A dokud nemá rozpočet město, nemůže ho mít ani městská část.
Jakou částku městská část plánuje vydat na investice?
Vyčleněno na ně máme 263,7 milionů korun. Přestože by se nám hodilo třikrát až čtyřikrát tolik, a to zejména kvůli nutným investicím do interiérů škol, jsem i za tuto částku ráda. Dokazuje, že rozpočet takzvaně „neprojídáme“, ale že se v něm maximálně soustředíme právě na kapitálové výdaje. V roce 2021 činil podíl investic na celkových výdajích 27 procent, loni 38 procent a letos jsme již na 40 procentech.
Celý rozhovor si lze přečíst v dubnovém vydání měsíčníku 14 na stranách 14 a 15. Odkaz na elektronickou verzi měsíčníku je zde.