Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V rozpočtu na letošek se soustředíme na investice, říká místostarostka Prahy 14 Ševčíková
Místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO). Foto: archiv

V rozpočtu na letošek se soustředíme na investice, říká místostarostka Prahy 14 Ševčíková

Zastupitelé Prahy 14 na svém březnovém zasedání schválili rozpočet na letošní rok. Městská část bude hospodařit s příjmy 334 milionů korun a výdaji 663 milionů korun. „Na investice máme vyčleněno 263,7 milionů korun. Přestože by se nám hodilo třikrát až čtyřikrát tolik, jsem i za tuto částku ráda. Představuje 40 procent celkových letošních výdajů,“ uvedla v dubnovém vydání měsíčníku 14 místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO), která má na starosti investice, rozpočet a získávání financí z dotačních zdrojů.

Z čeho Praha 14 pokryje v rozpočtu rozdíl mezi příjmy a výdaji?

Jako „schodkový“ byl rozpočet Prahy 14 schvalován posledních více než 15 let. Nejde tedy o nic neobvyklého. Rozdíl pokrýváme z vlastních zdrojů, tedy finančními prostředky z minulých let, a také z cizích zdrojů. Jednak návratnou finanční výpomocí od hl. m. Prahy, což je vlastně bezúročná půjčka, a kontokorentním úvěrem. U něj je třeba zdůraznit, že jej využíváme pouze pro potřeby sestavení rozpočtu. Fakticky úvěr čerpat nebudeme. Co se týká příjmů, jsme závislí na příjmech z tzv. sdílených daní, které hl. m. Praha dostává od státu. Městským částem je bohužel posílá pouze ve výši osmi procent. Výdaje naproti tomu nepříznivě ovlivňuje současný růst prakticky všech vstupů. Nejen energií, ale i cen práce, služeb či surovin.

Jak už jste několikrát zmínila, příprava rozpočtu je složitý proces. Když je teď u konce, cítíte úlevu?

Jen do určité míry. Vytvořit mantinely pro hospodaření je jedna věc, hlavní je naplnit to, co obsahují, respektive ideálně jejich hranice posunout. Rozpočet je výsledkem práce mnoha zaměstnanců úřadu a příspěvkových organizací, kterou koordinuje Odbor řízení ekonomiky a školství. Ráda bych kolegům touto cestou poděkovala, rozhodně si to zaslouží.

Proč si Praha 14 nechala schvalování rozpočtu až na jaro?

První tři měsíce jsme fungovali v tzv. rozpočtovém provizoriu, což – zjednodušeně řečeno – znamená, že jsme se nemohli pouštět do žádných nových investičních akcí. Důvodem provizoria, jehož využívání však také není u městských částí nic neobvyklého, byl fakt, že v termínu posledního loňského zasedání místního zastupitelstva ještě nemělo schválený rozpočet hl. m. Praha. A dokud nemá rozpočet město, nemůže ho mít ani městská část.

Jakou částku městská část plánuje vydat na investice?

Vyčleněno na ně máme 263,7 milionů korun. Přestože by se nám hodilo třikrát až čtyřikrát tolik, a to zejména kvůli nutným investicím do interiérů škol, jsem i za tuto částku ráda. Dokazuje, že rozpočet takzvaně „neprojídáme“, ale že se v něm maximálně soustředíme právě na kapitálové výdaje. V roce 2021 činil podíl investic na celkových výdajích 27 procent, loni 38 procent a letos jsme již na 40 procentech.

Celý rozhovor si lze přečíst v dubnovém vydání měsíčníku 14 na stranách 14 a 15. Odkaz na elektronickou verzi měsíčníku je zde.


Autor: TZ, red

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru