Dnes Pátek - obcasny-dest 10°C
Zítra Sobota - skorojasno 11°C
Sobota 24. 2. 2024
Svátek má Matěj
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V rozpočtu na letošek se soustředíme na investice, říká místostarostka Prahy 14 Ševčíková
Místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO). Foto: archiv

V rozpočtu na letošek se soustředíme na investice, říká místostarostka Prahy 14 Ševčíková

Zastupitelé Prahy 14 na svém březnovém zasedání schválili rozpočet na letošní rok. Městská část bude hospodařit s příjmy 334 milionů korun a výdaji 663 milionů korun. „Na investice máme vyčleněno 263,7 milionů korun. Přestože by se nám hodilo třikrát až čtyřikrát tolik, jsem i za tuto částku ráda. Představuje 40 procent celkových letošních výdajů,“ uvedla v dubnovém vydání měsíčníku 14 místostarostka Prahy 14 Mária Ševčíková (ANO), která má na starosti investice, rozpočet a získávání financí z dotačních zdrojů.

Z čeho Praha 14 pokryje v rozpočtu rozdíl mezi příjmy a výdaji?

Jako „schodkový“ byl rozpočet Prahy 14 schvalován posledních více než 15 let. Nejde tedy o nic neobvyklého. Rozdíl pokrýváme z vlastních zdrojů, tedy finančními prostředky z minulých let, a také z cizích zdrojů. Jednak návratnou finanční výpomocí od hl. m. Prahy, což je vlastně bezúročná půjčka, a kontokorentním úvěrem. U něj je třeba zdůraznit, že jej využíváme pouze pro potřeby sestavení rozpočtu. Fakticky úvěr čerpat nebudeme. Co se týká příjmů, jsme závislí na příjmech z tzv. sdílených daní, které hl. m. Praha dostává od státu. Městským částem je bohužel posílá pouze ve výši osmi procent. Výdaje naproti tomu nepříznivě ovlivňuje současný růst prakticky všech vstupů. Nejen energií, ale i cen práce, služeb či surovin.

Jak už jste několikrát zmínila, příprava rozpočtu je složitý proces. Když je teď u konce, cítíte úlevu?

Jen do určité míry. Vytvořit mantinely pro hospodaření je jedna věc, hlavní je naplnit to, co obsahují, respektive ideálně jejich hranice posunout. Rozpočet je výsledkem práce mnoha zaměstnanců úřadu a příspěvkových organizací, kterou koordinuje Odbor řízení ekonomiky a školství. Ráda bych kolegům touto cestou poděkovala, rozhodně si to zaslouží.

Proč si Praha 14 nechala schvalování rozpočtu až na jaro?

První tři měsíce jsme fungovali v tzv. rozpočtovém provizoriu, což – zjednodušeně řečeno – znamená, že jsme se nemohli pouštět do žádných nových investičních akcí. Důvodem provizoria, jehož využívání však také není u městských částí nic neobvyklého, byl fakt, že v termínu posledního loňského zasedání místního zastupitelstva ještě nemělo schválený rozpočet hl. m. Praha. A dokud nemá rozpočet město, nemůže ho mít ani městská část.

Jakou částku městská část plánuje vydat na investice?

Vyčleněno na ně máme 263,7 milionů korun. Přestože by se nám hodilo třikrát až čtyřikrát tolik, a to zejména kvůli nutným investicím do interiérů škol, jsem i za tuto částku ráda. Dokazuje, že rozpočet takzvaně „neprojídáme“, ale že se v něm maximálně soustředíme právě na kapitálové výdaje. V roce 2021 činil podíl investic na celkových výdajích 27 procent, loni 38 procent a letos jsme již na 40 procentech.

Celý rozhovor si lze přečíst v dubnovém vydání měsíčníku 14 na stranách 14 a 15. Odkaz na elektronickou verzi měsíčníku je zde.


Autor: TZ, red

Svobodní představují hlavní hesla kampaně

Včera ve 14:15

Ve čtvrtek na tiskové konferenci představila strana Svobodní svá klíčová témata pro nadcházející eurovolby. Hlavní heslo kampaně je jasné: „Patříme do Evropy, ne Evropě.” Kromě toho na kandidátce představili dalšího bývalého prezidentského kandidáta, Jiřího Hynka, prezidenta Asociace obranného a...

Zástupci vedení Prahy 2 jednali s novým vlastníkem nádraží Vyšehrad

21. února 2024 v 09:13

Starosta Prahy 2 Jan Korseska a místostarosta Jan Recman (oba ODS) se sešli s novým vlastníkem historické budovy nádraží Vyšehrad. Zajímali se nejen o stavební záměry nového majitele a budoucí využití objektu, ale zejména o ochranu této nemovité kulturní památky.

Jubilejní zasedání zastupitelstva Prahy 6 se bude konat na konci února

19. února 2024 ve 12:48

V pondělí 26. února se bude konat 10. zasedání zastupitelstva Prahy 10 v tomto volebním období. Bude probíhat od 10 hodin v kongresovém sálu Masarykovy koleje (Thákurova 550/1, Praha 6).

Praha 1 bude soutěžit zajištění streamování zastupitelstva

16. února 2024 v 09:54

Radní Prahy 1 schválili na svém úterním zasedání záměr vypsání veřejné zakázky na zajištění živých přenosů (streamů) ze zasedání zastupitelstva městské části.

Primátor Svoboda navštívil Letňany

4. února 2024 ve 21:47

Primátor Prahy Bohuslav Svoboda (ODS) pokračuje ve slíbených návštěvách městských částí. Na konci uplynulého týdne přijel na radnici Prahy 18 v Letňanech.

Další články
Nahoru