Dnes Pondělí - polojasno 24°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 24. 6. 2024
Svátek má Jan
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V roce 2023 odstartují zásadní stavby na železnici, týká se to i Prahy
Bubny projdou v následujících letech velkou proměnou, povede tudy rychlodráha do Kladna. Zdroj foto: Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy

V roce 2023 odstartují zásadní stavby na železnici, týká se to i Prahy

Nadcházející stavební sezóna představuje pro Správu železnic (SŽ) řadu významných výzev a milníků. Naplno by se měla rozběhnout stavba několika traťových úseků na pražské letiště včetně modernizace Masarykova nádraží v Praze. Předpokládá se dlouho očekávaný start modernizací stanic Praha-Smíchov a Praha-Bubny i akcelerace projektové přípravy vysokorychlostních tratí. Informoval o tom mluvčí SŽ Jan Nevola.

Polovina roku 2023 přinese podle Nevoly zásadní úlevu pro cestující na prvním koridoru, kam se vrátí dálkové vlaky. Financování staveb by se mělo opírat o rekordní rozpočet v historii Správy železnic v předpokládané výši 61,9 miliardy korun, s možností navýšení až na 70,4 miliardy díky předpokládanému úvěru EIB.

„Považuji za nesmírně důležité, abychom tempo modernizace železnic zachovali a v některých případech také zrychlili. Leží před námi velký úkol v podobě vysokorychlostních tratí, napojení Letiště Václava Havla na železnici nebo implementace systému ETCS. To vše je díky současnému finančnímu rámci možné,“ sdělil ministr dopravy Martin Kupka (ODS).

„Železnice by v příštím roce měla poprvé čerpat nejvyšší objem financí ze všech dopravních sektorů. Předpokládaný rozpočet je silně proinvestiční a umožňuje pokrýt nejen všechny probíhající akce, ale především zahájit nové významné stavby. Jenom na investiční činnost by tak v příštím roce mohlo postupně směřovat až 48,5 miliardy korun,“ uvedl generální ředitel SŽ Jiří Svoboda. 

Stavby v roce 2023 

Příští rok bude podle Svobody zásadním krokem vpřed pro připravovanou trať Praha-Letiště Václava Havla – Kladno. Odstartují hlavní práce mezi stanicemi Kladno a Kladno-Ostrovec.

„Nově pak předpokládáme zahájení staveb v úseku Praha-Bubny – Praha-Výstaviště a zahájení tendrů pro stavbu Praha-Ruzyně – Kladno a modernizaci stanice Praha – Masarykovo nádraží, která se významně rozšíří a díky nově vybudované platformě nabídne kvalitnější propojení nejen pro cestující, kdy se mimo jiné zkrátí přestupní vazby na metro B, ale umožní i přímé propojení Hybernské ulice s ulicí Na Florenci,“ řekl Svoboda.

V hlavním městě by v příštím roce měla odstartovat také rozsáhlá modernizace stanice Praha-Smíchov a zdvoukolejnění Branického mostu (lidově je přezdívaný most Inteligence, pozn. aut.).

V roce 2023 se dále naplno rozběhnou stavby zahájené na sklonku letošního roku. Optimalizace trati mezi Mstěticemi a Čelákovicemi je posledním dosud nerekonstruovaným úsekem na velmi vytížené příměstské trati z Prahy do Lysé nad Labem. Očekávaná elektrizace a zdvoukolejnění trati Střelice – Zastávka u Brna naváže na už dokončenou první etapu stavby mezi Brnem a Střelicemi.


Autor: Karel Netolický

TSK dokončí rekonstrukci části Průmyslové

Dnes v 08:14

Technická správa komunikací (TSK) se již v pondělí 24. června vrací na Průmyslovou ulici. Během letních prázdnin zde bude pokračovat v její celkové rekonstrukci. Tentokrát v opačném směru, než tomu bylo v předcházejícím roce. Opraví se úsek mezi ulicemi Tiskařská a U Stavoservisu ve směru na...

Praha 6 požaduje bezbariérový přístup do stanice metra Hradčanská

Včera ve 12:47

Dopravní podnik plánuje velkou modernizaci stanice metra Hradčanská na lince A. Začít by měla na přelomu let 2025 a 2026 a potrvá minimálně deset měsíců. Praha 6 požaduje, aby stanice v rámci rekonstrukce získala bezbariérový přístup.

Bubenečská ulice je průjezdná již v obou směrech

Včera v 08:14

TSK v polovině června dokončila rekonstrukci vozovek v Bubenečské ulici a přípravu komunikace pro vznik zastávek autobusu.

K Ladronce vede lepší cesta

21. června 2024 ve 12:49

Od usedlosti Ladronka k nedávno realizovanému přejezdu pro cyklisty přes Podbělohorskou do ulice Nad Motolskou nemocnicí už dojedou všichni inlinisté a cyklisté po nové cestě.

Praha 14: Průmyslová ulice se bude opravovat

16. června 2024 v 17:05

V termínu od 24. června do 31. srpna se bude opravovat Průmyslová ulice v úseku od ulice U Technoplynu až k Zamenhofově. V termínu od 29. června do 31. srpna bude uzavřen celý jízdní pás ve zmíněném úseku ve směru z Hloubětína do Hostivaře.

Praha 4: Oprava vodovodu omezí dopravu v ulici Zálesí

16. června 2024 v 10:19

Na několik etap je rozložena oprava vodovodního řadu v ulici Zálesí na úrovni křižovatky s ulicí Sulická a dál až k ulici Nad Lesním divadlem. V současné době probíhají přípravné práce, které zatím dopravu příliš neomezily.

Další články
Nahoru