
V roce 2022 bylo na stokové síti v Praze zjištěno 28 havárií, víc než předloni
7. března 2023 13:36
„Zjistili jsme 72 návrhů na odstranění závad, které jsme zařadili do plánu oprav a investic,“ informoval Mrázek.
Pomocí kouřové metody proběhla kontrola 27 kilometrů splaškové kanalizace. Kouřová metoda je primárně využívána za účelem nalezení nepovoleného napojení dešťových vod do oddílné splaškové kanalizace.
V roce 2022 odhalily PVK touto metodou pět neoprávněných napojení srážkových vod na splaškovou kanalizaci. „Odstraněním těchto napojení se snižuje zatížení čerpacích stanic a pobočných čistíren,“ podotkl Mrázek.
Celkem bylo nalezeno 22 nesprávně napojených splaškových přípojek na srážkovou kanalizaci. Jejich odpojením došlo ke zlepšení kvality povrchových vod na území hlavního města.
V souladu s provozovatelskou smlouvou mezi PVK a Pražskou vodohospodářskou společností(PVS) je průběžně prováděn preventivní průzkum stokové sítě u neprůlezných profilů pomocí televizních inspekčních systémů a u průlezných profilů pomocí pěší prohlídky.
Mimo systematického průzkumu vycházejícího z provozovatelské smlouvy mezi PVK a PVS, jsou prováděny prohlídky stok ohrožených vysokými rychlostmi odváděných vod a v rámci koordinace při opravách tramvajových tratí, povrchů komunikací a dalších inženýrských sítí.
„Pražská stoková síť měří 3 791 kilometrů, délka kanalizačních přípojek dosahuje 1 025 kilometrů. Zhruba 92 procent odpadních vod je odváděno na Ústřední čistírnu odpadních vod v Bubenči, zbytek na některou z 21 pobočných čistíren, které se nacházejí v okrajových částech metropole,“ sdělil Mrázek.
Většinovým vlastníkem PVK je francouzská firma Veolia a menšinovým hlavní město Praha. Po roce 2028, kdy skončí nájemní smlouva mezi PVK a PVS, hlavní město odkoupí zbylý podíl v PVK a stane se vlastníkem jediným.