dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - zatazeno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C
Pražská politika

V roce 2015 by se měl v Karlíně navýšit počet míst v mateřských školách

Osmá městská část podala na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ČR žádost o dotace na vybudování nástavby objektu MŠ U Sluncové v Karlíně a čtyř nových tříd mateřské školy v objektu Pernerova 29, kde by mělo vzniknout detašované pracoviště ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí.

„Pokud bude žádost úspěšná, mělo by v roce 2015 vzniknout 128 nových míst,“ uvádí radní Markéta Adamová, v jejíž gesci jsou evropské fondy a dotační politika. K tomu dodává Martin Roubíček, radní zodpovědný za oblast školství: „Počet míst v mateřských školách v Praze 8 posledních deset let soustavně navyšujeme, takže jsme schopni ve většině případů pokrýt poptávku našich občanů. Ostatně současná kapacita je nejvyšší za 20 let. Jiná situace je ale právě v Karlíně, kde běžné stavební rozšiřování nedovoluje stará zástavba. Přijatá opatření umožní, aby se počet míst v mateřských školách konečně zvýšil i zde.“

Přijatá opatření i slova radního Roubíčka potvrzují výsledky právě dokončené studie Optimalizace sítě školských zařízení z hlediska efektivního vynakládání rozpočtových prostředků v návaznosti na prognózu demografického vývoje na území MČ Praha 8. Zpráva jednoznačně hovoří o tom, že lokalita Karlína se kvůli nové výstavbě stane místem, kde bude hrozit nedostatek míst v mateřských školách. 

„Tento závěr jsme očekávali. Z velkého množství naplánovaných nových bytů nemáme radost. Ale nemáme ani možnost, jak to ovlivnit. Navíc prodej pozemků i záměr na výstavbu není a nebyl v kompetenci radnice. Můžeme jen apelovat na rozum investora, aby v rámci výstavby zřídil mateřskou školu,“ dodává radní Roubíček.

Dotační titul Fond rozvoje kapacit mateřských a základních škol je spolufinancován z fondu Evropské unie a musí být ukončen v roce 2015. Městská část proto musí náklady na nástavbu a přestavbu zahrnout do rozpočtu na příští rok. V případě nástavby u objektu MŠ U Sluncové se jedná o zhruba šest milionů korun, vybudování tříd v objektu Pernerova 29 by mělo přijít na 29 milionů korun. Městská část by se na projektech měla podílet 15 % z celkových nákladů.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru