Dnes Sobota - zatazeno 13°C
Zítra Neděle - oblacno 14°C
Sobota 2. 3. 2024
Svátek má Anežka
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Pražský život

V Robosoutěži uspěly i pražské střední školy

Finále Robosoutěže FEL ČVUT pro střední školy se konalo na půdě Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze a utkalo se v něm 36 nejlepších robotických vozítek z lega, která postoupila ze 4 předkol a z celkem 168 přihlášených „středoškolských“ robotů. 

Historicky nejtěžší úlohu v patnáctileté historii soutěže nejlépe splnily týmy SAKIRI z ISŠT Benešov (1. místo), Rossumovi universální roboti z Gymnázia Na Vítězné pláni (2. místo) a Kachničky z Gymnázia Voděradská (3. místo a cena Design robota).

Finále 15. ročníku Robosoutěže se konalo v Zengerově posluchárně FEL ČVUT v Praze na Karlově náměstí a šlo skutečně o mimořádnou přehlídku kreativity a důmyslnosti nové generace mladých techniků.

„Účast v soutěži byla rekordní, ze 168 robotů a jejich týmů dorazilo do předkol 147 a ve dnešním finále jsme viděli 36 nejlepších. Navíc se do souboje zapojil i jeden robot, kterého sestavili univerzitní studenti z našeho programu Kybernetika a robotika,“ říká hlavní organizátor Robosoutěže Martin Hlinovský z katedry řídicí techniky FEL ČVUT.  

Historicky nejtěžší úloha Věž a vítězové
Finále Robosoutěže se vždy odehrává na dvou totožných hřištích umístěných vedle sebe, kde se dvě robotická vozítka ve vyměřeném čase snaží co nejlépe splnit zadanou úlohu a sbírají přitom body. Vítěz nakonec vzejde z vyřazovacího pavouka. Letošní úloha měla název Věž a cílem studentských týmů bylo postavit a naprogramovat robota tak, aby samostatně, bez jakékoli další pomoci sebral co nejvíc barevných kostek z hřiště, umístil je dovnitř žlutě vyznačeného obdélníku a současně z kostek postavil co nejvyšší věž.

„Byla to nejspíš nejtěžší úloha v dosavadní historii soutěže a konstrukční řešení, která jsme viděli, byla jednoduše neuvěřitelná. Nejlepší roboty dokázaly bravurně stavět věže vysoké až 16 kostiček,“ říká Martin Hlinovský. Na stupních vítězů po dramatickém souboji nakonec stanuly tyto soutěžní týmy:

Vítěz 15. ročníku Robosoutěže
Tým: SAKIRI
Složení: Richard Kohel, Kirill Kilčickij, Samuel Moravčík
Škola: ISŠT Benešov

2. místo
Tým: Rossumovi univerzální roboti
Složení: Jakub Sýkora, Adam Rott, Aleš Prandžev
Škola: Gymnázium Na Vítězné pláni, Praha 4
 

3. místo
Tým: Kachničky
Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný
Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10
 

Vítěz soutěžní kategorie Design robota
Tým: Kachničky
Složení: Pavel Škop, Klára Vondráčková, Ondřej Nepevný
Škola: Gymnázium Voděradská, Praha 10

Vítězové se dostanou na FEL ČVUT bez přijímaček

Partnery letošní soutěže byly společnosti MathWorks, Humusoft, Škoda Auto, Applifting, FANUC, Sick a Strand. Kromě hmotných cen od těchto partnerů dostávají členové prvních tří týmů v Robosoutěži jednu důležitou odměnu – můžou nastoupit do studia na FEL ČVUT bez přijímacích zkoušek.

Další informace o finálové Robosoutěži FEL ČVUT pro střední školy, o soutěžících týmech a soutěžní úloze i další podrobnosti najdete na webových stránkách nebo Facebooku. Záznam z finále je také možné zhlédnout na YouTube kanále Robosoutěže zde.


Autor: TZ, red

Jak si vyrobit vlastní mobil nebo žabí budík poradí druhý ročník kurzu na FEL ČVUT

Včera v 10:11

Studijní program Kybernetika a robotika na Fakultě elektrotechnické ČVUT právě otevřel druhý ročník unikátního kurzu Jak vyrobit (téměř) cokoli. Koncept praktického vzdělávání v oblasti digitální výroby a rychlého prototypování není novinkou, řadu let ho razí prestižní americká univerzita MIT....

Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil

Včera v 09:23

Radnice Praha 13 se zapojila do projektu Recykluj mobil. Celý březen je v atriu umístěn sběrný box, kam lze staré telefony odložit. Kampaň Recykluj mobil podporuje neziskový spolek Silou hlasu věnováním 10 korun z každého odevzdaného mobilu. Cílem je sesbírat co nejvíce mobilních telefonů a...

Přednáška: Nejčerstvější objevy v antickém světě

Včera v 08:48

Archeologové ve Středomoří nepolevují v terénní práci, a tak se sezónu za sezónou na světlo světa dostávají pozůstatky antického období. Po tisíciletích strávených v zemi začínají ruiny staveb nebo různé movité předměty vyprávět své příběhy, odpovídat na otázky a někdy také klást...

V Praze 14 budou vítat jaro

Včera v 07:23

Pohádka pro děti, průvod i špekáčky. V neděli 17. března se bude vítat jaro a vynášet Morana.

Swap 7000 ve Florentinu

Včera v 07:08

Na výrobu jedněch džínů je zapotřebí až 7000 litrů vody. Akce s názvem Swap 7000 chce pomoct tuto spotřebu snížit. Svoje další, a nejen džíny, si můžete pořídit právě tady.

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

29. února 2024 ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

29. února 2024 v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

29. února 2024 v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

29. února 2024 v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

29. února 2024 v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

29. února 2024 v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

29. února 2024 v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

Další články
Nahoru