dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
V říjnu se utká o magistrát rekordní počet uskupení. Kandidátů na primátora jsou desítky
Jednání pražského zastupitelstva. Do boje o sezení v těchto lavicích poslal své kandidáty rekordní počet uskupení. Foto: archiv

V říjnu se utká o magistrát rekordní počet uskupení. Kandidátů na primátora jsou desítky

O křesla v zastupitelstvu hlavního města se v podzimních volbách utká rekordních 31 uskupení, což je o osm více, než před čtyřmi lety. Úřad jejich kandidátky zaregistroval a rozhodnutí vyvěsil na úřední desce. Kromě sněmovních stran budou o hlasy voličů bojovat také mnohá nová uskupení a hnutí. Dvě hnutí dokonce kandidují pod stejným názvem.

Pro letošní podzimní volby bude Praha na rozdíl od minulosti jedním volebním obvodem, rozhodli v únoru nynější zastupitelé. Pražané budou volit 65 zástupců, tedy o dva víc než v minulých volbách. Dřívější rozdělování metropole do volebních obvodů vyvolávalo spory, protestovaly hlavně menší strany.

Jen 12 stran ze současných 31 kandidovalo před čtyřmi lety. Tehdy se dostaly do zastupitelstva čtyři strany – TOP 09, ODS, ČSSD a KSČM. Voliči z nich v sedmi obvodech vybrali 63 zastupitelů. Vítězem se stala TOP 09, která měla 26 křesel a získala přes 30 procent hlasů. Druhá ODS získala 20 mandátů, ČSSD 14 a komunisté tři.

Volební lídr vítězné TOP 09 Zdeněk Tůma se ale primátorem nestal, na koalici se tehdy dohodly ODS a ČSSD. TOP 09, která nyní vede Prahu v menšinové vládě s podporou ČSSD, povede do voleb současný primátor Tomáš Hudeček. Rozhodl se kandidovat i přesto, že je spolu s některými kolegy trestně stíhán v kauze Opencard. Hudeček obvinění považuje za absurdní.

Lídrem je bývalý radní za vlády exprimátora Béma

ODS si vybrala za lídra exprimátora Bohuslava Svobodu, který vedl ODS do voleb již v roce 2010. Také on je stíhán v kauze Opencard. ČSSD si zvolila na první místo kandidátky ředitele Motola a současně pražského zastupitele Miloslava Ludvíka. Před čtyřmi lety vsadila na Jiřího Dienstbiera ml., nynějšího ministra pro lidská práva, ten ale mandát zastupitele na protest proti koalici ODS a ČSSD složil.

Komunisté vyšlou do boje o primátorský řetěz stejně jako v roce 2010 poslankyni Martu Semelovou. Té hrozí trestní stíhání za výroky týkající se justiční vraždy Milady Horákové. Staronovým členem zastupitelstva by se mohla stát Strana zelených (SZ), která se spojila s KDU-ČSL a Starosty a nezávislými (STAN). Budou kandidovat v trojkoalici. Lídrem bude předseda SZ Petr Štěpánek, který byl v letech 2006 až 2010 radním pro životní prostředí za vlády exprimátora Pavla Béma (ODS). STAN v zastupitelstvu nikdy člena nemělo.

Kasl si nezájem rozmyslel, má své hnutí

Mezi nováčky, kteří se chtějí do zastupitelstva dostat, patří i hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše. Stranu do boje o primátorské křeslo povede náměstkyně ministra vnitra a bývalá šéfka Transparency Inernational ČR Adriana Krnáčová. Nově bude v Praze kandidovat Hnutí Úsvit přímé demokracie, které povede poslanec a místopředseda hnutí Marek Černoch.

Anketa

Půjdete na podzim ke komunálním volbám?

70.6%
(70.6%)
16.8%
(16.8%)
12.7%
(12.7%)
V zastupitelstvu rovněž nikdy nesedělo hnutí Pro Prahu starosty Kolodějí Zbyňka Passera ani Česká pirátská strana, která jde do voleb v čele s právníkem Jakubem Michálkem. Za stejnojmenným jen velkými písmeny napsaným hnutím PRO PRAHU stojí Česká suverenita Jany Volfové. Další novou stranou je Občanská konzervativní strana. Její kandidátku povede předseda strany a bývalý radní a člen ODS v éře Pavla Béma Jiří Janeček.

Bývalý primátor Jan Kasl je lídrem kandidátky hnutí, které má v názvu jeho jméno. Kasl po nedávném rozchodu s ANO nejprve oznámil, že do podzimních voleb nepůjde. Nakonec ale představil hnutí Demokraté Jana Kasla.


Další články
Nahoru