Dnes Pátek - zatazeno 18°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Pátek 22. 9. 2023
Svátek má Darina
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Byznys

V říjnu bylo vyhlášeno 49 firemních bankrotů, nejméně za tento rok

V říjnu bylo v České republice vyhlášeno 49 bankrotů obchodních společností, 381 bankrotů fyzických osob podnikatelů a 958 osobních bankrotů. Zároveň bylo podáno 77 návrhů na bankrot obchodních společností, 360 návrhů na bankrot fyzických osob podnikatelů a 978 návrhů na osobní bankrot. 

Počty bankrotů v říjnu byly ve všech kategoriích nižší než letošní průměr, v případě živnostníků a osob se však oproti září mírně zvýšily. Vyplývá to z analýzy dat portálu www.informaceofirmach.cz, kterou provedla společnost CRIF.

Počet firemních bankrotů se oproti září snížil o 4, zatímco počet insolvenčních návrhů se zde zvýšil o 11. Jak počet bankrotů, tak i počet návrhů na ně  jsou pod měsíčním průměrem letošního  roku. Za prvních 10 měsíců tohoto roku zbankrotovalo 582 obchodních společností, to je o 36 méně než za stejné období loňského roku, ale o 49 více než v roce 2020. Návrhů na bankrot obchodních společností bylo letos ke konci října podáno 843, což je jen o jeden více než loni a o 92 více než v roce 2020.

V poměru k celkovému počtu společností bylo nejvíce bankrotů obchodních společností za posledních 12 měsíců vyhlášeno v Olomouckém kraji, kde připadlo 26,5 bankrotů na 10 tisíc aktivních firem. Následuje Praha s 20,9 bankroty a Moravskoslezský kraj s 20,2 bankroty. Nejméně bankrotů na 10 tisíc aktivních obchodních společností naopak zaznamenal Karlovarský kraj (9,8), Středočeský kraj (10,2) a Královéhradecký kraj (10,4).

Nejvíce bankrotů na 10 tisíc aktivních obchodních společností bylo vyhlášeno v odvětví dopravy a skladování (24,2) a v administrativních činnostech (21,2).

Nejméně firemních bankrotů pak zaznamenalo odvětví vzdělávání (5,5) a informační a komunikační činnost (7,2).

Mezi většími firmami, u kterých byl v říjnu vyhlášen bankrot, je například NWT a.s. se sídlem v Hulíně. „Jejich obrat se pohyboval v kategorii nad 1,5 miliardy. Jde o dodavatele energií, na kterém se podepsal růst cen energií a návrh na bankrot podala sama,“ řekl Jan Cikler, vedoucí datového oddělení portálu www.informaceofirmach.cz s tím, že mezi zbankrotovaté firmy se v říjnu zařadily také Jindřichohradecké místní dráhy, a.s. nebo společnost RAF STAVBY s.r.o., která se zabývala stavbou mostů a tunelů. Insolvenční návrhy pak byly podány například na papírenskou společnost KORONA CZ s.r.o. nebo Řeznictví Kunovský s.r.o.Autor: TZ, red

Soutěž EY Podnikatel roku 2023 hlavního města Prahy a Středočeského kraje spustila nominační fázi

8. září 2023 v 11:15

Společnost EY pod záštitou primátora hlavního města Prahy Bohuslava Svobody a ve spolupráci s inovační agenturou SIC vyhlásila devatenáctý ročník soutěže o titul EY Podnikatel roku hlavního města Prahy a Středočeského kraje. Celkem osm podnikatelů z těchto dvou regionů se v minulosti stalo...

Fakulta dopravní ČVUT v Praze podepsala nové strategické partnerství se společností SITA

8. září 2023 v 08:22

Ve středu 6. září byla podpisem partnerství mezi společností SITA a Fakultou dopravní ČVUT v Praze obnovena spolupráce zaměřená jak na vzdělávání nových odborníků, tak i na projektové záměry v oblasti letecké dopravy.

Wolt zavádí nonstop provoz, vedle restaurací nabídne i potraviny nebo květiny

29. srpna 2023 v 07:28

Finská technologická společnost Wolt zavádí v hlavním městě nepřetržitou rozvážku z vybraných podniků. Většina pražských zákazníků si tak nyní může objednávat v režimu 24/7 se stejným servisem, na který jsou zvyklí. Zákaznická podpora funguje po celou noc a je připravena pomoct zákazníkům v řádu...

Další články
Nahoru