dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
10°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Pražská politika

V Rezidenci primátora byly uděleny ceny Františka Kriegla a Toma Stopparda

Laureátkami Ceny Františka Kriegla za rok 2014 se staly paní Božena Fuková a Miloslava Pošvářová. Laureátem Ceny Toma Stopparda za rok 2013 se stal Patrik Ouředník.

Paní Božena Fuková byla oceněna za statečný postoj, který zaujala v říjnu 1968 při hlasování ve Federálním shromáždění o dočasném pobytu sovětských vojsk v Československu. Svůj postoj nezměnila, nikdy ani pod nátlakem a za cenu osobního ohrožení. Druhou laureátkou je paní Miloslava Pošvářová za nekompromisní kritiku toho, jakým způsobem se v Česku staví dálnice. Na svých postojích setrvala i přes to, že tím ohrozila svou profesní kariéru.

Patrik Ouředník byl oceněn za knihu Svobodný prostor jazyka (Torst, 2013).

ceny-nahled

1. náměstek primátora Jiří Vávra

„Je mi ctí být ve velmi krátké době účasten další tak významné události. Minulý týden to bylo setkání při příležitosti životního jubilea zachránce židovských dětí Sira Nicolase Wintona, a nyní mám tu čest předat Ceny Františka Kriegla a Toma Stopparda.
I když činy Sira Wintona a dnešních oceňovaných Boženy Fukové, Miloslavy Pošvářové a Patrika Ouředníka od sebe dělí desítky let, je dobrou zprávou pro nás všechny, že se stále rodí další lidé, kteří mohou být vzorem pro naše spoluobčany. Pevně doufám, že v jejich stopách půjdou nejen jejich vrstevníci, ale především mladší generace. Zároveň bych chtěl všem oceněným projevit svou hlubokou úctu a respekt. Oceňuji jejich odvahu a pevnou vůli, s nimiž celý život prosazují hodnoty tolik potřebné i dnes a pro nás všechny. A rád bych jim také pogratuloval k oceněním, která si dnes převezmou,“ uvedl před udílením cen 1. náměstek primátora hl. m. Prahy Jiří Vávra.

Cena Františka Kriegla pro rok 2014 je udělována od roku 1987. Od roku 1990 je cena udělována za občanskou statečnost, projevenou bez ohledu na osobní prospěch a možná rizika. Je udělována jedincům, kteří riskují vlastní postavení, kariéru a často i život, aby prosadili názory a cíle, jež odpovídají humanistickým ideálům, demokracii a lidským právům a jež oni považují za správné. MUDr. František Kriegel byl jedním z nejvýznamnějších politiků pražského jara 1968 a jediným z československých politiků, kdo po odvlečení do Moskvy odmítl v Kremlu podepsat moskevský diktát.

Laureát dostává mramorovou kostku – symbol Nadace Charty 77, diplom a šek v hodnotě 20 000.

Cena Toma Stopparda za rok 2013 je udělována od roku 1983 každoročně autorům českého původu za významné převážně esejistické dílo, inspirující zejména svým myšlenkovým přínosem.

Laureát dostává mramorovou kostku – symbol Nadace Charty 77, diplom a šek v hodnotě 30 000.


Pirátům v pražském zastupitelstvu byla zamítnuta možnost vzdát se odměn

2. listopadu 2017 v 15:15

Pražští zastupitelé dnes nesouhlasili s tím, aby se jejich kolegové za Piráty zvolení do Sněmovny mohli vzdát odměn za výkon funkce v zastupitelstvu. Pro návrh Pirátů hlasovalo 13 z celkem 65 zastupitelů. Piráti mají v pražském zastupitelstvu čtyři členy. Ve volbách do Sněmovny získala strana...

Další články
Nahoru