Dnes Středa - oblacno 9°C
Zítra Čtvrtek - prehanky-dest 10°C
Čtvrtek 25. 4. 2024
Svátek má Marek
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V rámci rekonstrukce porodnice u Apolináře se otevřelo centrum za desítky milionů korun
Porodní pokoj s vanou. Zdroj foto: se souhlasem VFN

V rámci rekonstrukce porodnice u Apolináře se otevřelo centrum za desítky milionů korun

Poprvé po třiceti letech se unikátní historická budova Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK dočkala větší modernizace. Porodnice „u Apolináře“ prošla v uplynulém roce první částečnou rekonstrukcí a nově nabízí moderní porodní centrum s útulnými porodními pokoji, sálem, bezbariérovým vstupem, moderní recepcí a především soukromím. Informovala o tom mluvčí VFN Regina Rothová. Náklady? Zhruba šest desítek milionů korun. 

Gynekologicko-porodnická klinika, jejíž perinatologické centrum zachraňuje předčasně narozené děti a koncentruje rizikové rodičky z celého Česka, neprošla za 150 let své existence dosud žádnou celkovou obnovou.

„U Apolináře dostávají pacientky naprosto špičkovou perinatologickou i neonatologickou péči a je skvělé, že tato péče nyní bude doplněna o nejmodernější vybavení, které zajistí i větší komfort pacientek i personálu. Větší psychická pohoda je jedním z klíčových faktorů nejen pro porod samotný, ale i poporodní péči o maminky i novorozence,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Jedna ze tří největších porodnic Česku, kde se ročně narodí přibližně 4 tisíce dětí, měla k dispozici pouze porodní pokoje oddělené zástěnami. „Současná přestavba porodních pokojů a jednoho operačního sálu za více než 60 milionů korun je první etapou celkové rekonstrukce historického areálu zemské porodnice. Příští rok bychom rádi vyhlásili architektonickou soutěž na generální rekonstrukci a dostavbu celého komplexu. Předpokládáme, že v roce 2026 by mohla být zahájena výstavba zcela nového pavilonu neonatologie,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Projekt modernizace porodních pokojů zahájila registrace akce na Ministerstvu zdravotnictví v září 2021, samotná stavba odstartovala v říjnu 2022 a po necelých pěti měsících jsou porodní pokoje s vlastním sociálním zařízením včetně vany nebo sprchového koutu, operační sál a recepce pro pacientky k dispozici.

Personál kliniky zvládl celou modernizaci bez omezení provozu, část kapacity porodnice byla dočasně přesunuta do náhradních prostor. „Jako u většiny rekonstrukcí jsme i my museli operativně upravovat projektovou dokumentaci. Nad rámec původního plánu muselo dojít například ke generální rekonstrukci rozvodů kanalizace, vody, vytápění, a to i mimo samotný prostor porodních pokojů, podařilo se zoptimalizovat přístup na operační sál,“ uvedl náměstek ředitele Úseku investic a rozvoje VFN Václav Javůrek.

„Dnes v rámci nové moderní porodnice nabízí rodičkám dva porodní sály s celkovou kapacitou 12 porodních lůžek, jeden ze sálů je po kompletní rekonstrukci, čtyři moderní samostatné a bezbariérové pokoje, jejich vzhled navrhovala interiérová architektka dle současných trendů, dále je zde nová recepce, nový operační sál a nezapomněli jsme ani na pohodlné zázemí pro personál,“ dodal.

Zcela nové moderní porodní centrum nabízí pohodlí a soukromí pro rodičky a jejich blízké, zároveň díky specializovaným pracovištím kliniky široké spektrum předporodní, porodní i poporodní péče. Samozřejmostí je přítomnost doprovodu po celou dobu porodu, kterou mohou maminky využít při přirozeném porodu i v případě císařského řezu.

„Zcela zdravé budoucí maminky často vítají možnost rodit pouze s porodní asistentkou, která je doprovází během celého pobytu v porodnici,“ připomněl přednosta GPK VFN a 1. LF UK David Cibula.

 „Jsme první pracoviště v republice, které se může pochlubit porodními asistentkami s akreditací ministerstva zdravotnictví pro samostatnou práci v případě fyziologických porodů,“ dodal. Pocit bezpečí podle něj zaručuje stálá dostupnost špičkového týmu perinatologů, neonatologů, anesteziologů a specialistů intenzivní medicíny. „

V rámci komplexní obnovy kliniky projde podle Rothové postupně technickou opravou celá budova vně i uvnitř. V nevyhovujícím stavu je střecha, římsy i fasády z lícových cihel. Je potřeba vyměnit inženýrské sítě, adaptovat zázemí pro lékaře a personál, prostory pro stravování rodiček nebo kompletní moderní sociální zařízení.

„Přístavba nového pavilonu neonatologie završí generální proměnu Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK na pracoviště 21. století i svým vzhledem, vnitřním uspořádáním a vybavením pro pacienty. Do doby velké rekonstrukce je ale v plánu řada drobnější úprav, z nichž první odstartují již v dubnu,“ sdělila mluvčí VFN.


Autor: Lucie Rychlá

Dyzajn market Máj

Včera v 15:48

Dyzajn market Máj se koná 18. a 19. května na Výstavišti v Holešovicích, oba dny od 10 do 18 hodin. Vstup je zdarma a bez bariér.

Seafood & Prosecco opět na Grébovce

Včera ve 13:44

Nejlepší kalamáry, krevety, chobotnice, tuňáka, pražmu, mořského vlka a další laskominy z grilu na dřevěném uhlí v neděli 28. dubna od 12 hodin. Chybět nebudou ani oblíbené předkrmy v podobě oblíbených tataráků a pomazánek.

Čarodějnický rej u sokolovny v Praze 15

Včera v 10:36

Před Švehlovou sokolovnou se 30. dubna slétnou čarodějnice. Soutěže, sladké ceny, buřtíky a oheň, začíná se v 17 hodin.

Pražská lítačka letos již podvanácté

Včera v 08:58

V pátek 26. dubna se koná  12. ročník závodu Pražská lítačka. Nově lze jako dopravní prostředek použít trolejbus nebo sdílené kolo. Registrace účastníků je od 15 hodin v Muzeu MHD ve Střešovicích, kde se také nachází cíl.

Praha 1: Den otevřených dveří Střediska sociálních služeb

Včera v 07:36

Zájemci z řad seniorů a jejich rodin se mohou přijít podívat do Střediska sociálních služeb v pondělí 29. dubna.

Komentovaná vycházka: Vršovice plné umění i průmyslu

23. dubna 2024 v 19:54

Vydejte se na průzkum desáté městské části a objevujte ji hned několika způsoby. Praha 10 nabízí svým obyvatelům možnost objevovat a poznávat místní rozmanitosti a zajímavosti.

Byla vyhlášena studentská literární soutěž v angličtině k výročí Listopadu

23. dubna 2024 v 18:02

Studenti středních a vysokých škol v Česku a na Slovensku se mohou zúčastnit nové literární soutěže. V eseji, reportáži nebo povídce na téma spojené s odkazem Sametové revoluce, od níž letos uplyne 35 let, mohou své práce v angličtině posílat do 30. června. Výsledky plánuje Anglo-americká vysoká...

Jarní Karlínský street food festival

23. dubna 2024 ve 13:53

Jarní Karlínský street food festival se uskuteční v neděli 28. dubna na Karlínském náměstí. Těšit se můžete na více než 50 stánků s nabídkou té nejlepší moderní gastronomie. Ke skvělému jídlu a pití patří i parádní živá muzika a DJská vystoupení.

Další články
Nahoru