Dnes Pondělí - jasno 23°C
Zítra Úterý - skorojasno 21°C
Pondělí 29. 5. 2023
Svátek má Maxmilián a Maxim
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
V rámci rekonstrukce porodnice u Apolináře se otevřelo centrum za desítky milionů korun
Porodní pokoj s vanou. Zdroj foto: se souhlasem VFN

V rámci rekonstrukce porodnice u Apolináře se otevřelo centrum za desítky milionů korun

Poprvé po třiceti letech se unikátní historická budova Gynekologicko-porodnické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty UK dočkala větší modernizace. Porodnice „u Apolináře“ prošla v uplynulém roce první částečnou rekonstrukcí a nově nabízí moderní porodní centrum s útulnými porodními pokoji, sálem, bezbariérovým vstupem, moderní recepcí a především soukromím. Informovala o tom mluvčí VFN Regina Rothová. Náklady? Zhruba šest desítek milionů korun. 

Gynekologicko-porodnická klinika, jejíž perinatologické centrum zachraňuje předčasně narozené děti a koncentruje rizikové rodičky z celého Česka, neprošla za 150 let své existence dosud žádnou celkovou obnovou.

„U Apolináře dostávají pacientky naprosto špičkovou perinatologickou i neonatologickou péči a je skvělé, že tato péče nyní bude doplněna o nejmodernější vybavení, které zajistí i větší komfort pacientek i personálu. Větší psychická pohoda je jedním z klíčových faktorů nejen pro porod samotný, ale i poporodní péči o maminky i novorozence,“ uvedl ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09).

Jedna ze tří největších porodnic Česku, kde se ročně narodí přibližně 4 tisíce dětí, měla k dispozici pouze porodní pokoje oddělené zástěnami. „Současná přestavba porodních pokojů a jednoho operačního sálu za více než 60 milionů korun je první etapou celkové rekonstrukce historického areálu zemské porodnice. Příští rok bychom rádi vyhlásili architektonickou soutěž na generální rekonstrukci a dostavbu celého komplexu. Předpokládáme, že v roce 2026 by mohla být zahájena výstavba zcela nového pavilonu neonatologie,“ uvedl ředitel VFN David Feltl.

Projekt modernizace porodních pokojů zahájila registrace akce na Ministerstvu zdravotnictví v září 2021, samotná stavba odstartovala v říjnu 2022 a po necelých pěti měsících jsou porodní pokoje s vlastním sociálním zařízením včetně vany nebo sprchového koutu, operační sál a recepce pro pacientky k dispozici.

Personál kliniky zvládl celou modernizaci bez omezení provozu, část kapacity porodnice byla dočasně přesunuta do náhradních prostor. „Jako u většiny rekonstrukcí jsme i my museli operativně upravovat projektovou dokumentaci. Nad rámec původního plánu muselo dojít například ke generální rekonstrukci rozvodů kanalizace, vody, vytápění, a to i mimo samotný prostor porodních pokojů, podařilo se zoptimalizovat přístup na operační sál,“ uvedl náměstek ředitele Úseku investic a rozvoje VFN Václav Javůrek.

„Dnes v rámci nové moderní porodnice nabízí rodičkám dva porodní sály s celkovou kapacitou 12 porodních lůžek, jeden ze sálů je po kompletní rekonstrukci, čtyři moderní samostatné a bezbariérové pokoje, jejich vzhled navrhovala interiérová architektka dle současných trendů, dále je zde nová recepce, nový operační sál a nezapomněli jsme ani na pohodlné zázemí pro personál,“ dodal.

Zcela nové moderní porodní centrum nabízí pohodlí a soukromí pro rodičky a jejich blízké, zároveň díky specializovaným pracovištím kliniky široké spektrum předporodní, porodní i poporodní péče. Samozřejmostí je přítomnost doprovodu po celou dobu porodu, kterou mohou maminky využít při přirozeném porodu i v případě císařského řezu.

„Zcela zdravé budoucí maminky často vítají možnost rodit pouze s porodní asistentkou, která je doprovází během celého pobytu v porodnici,“ připomněl přednosta GPK VFN a 1. LF UK David Cibula.

 „Jsme první pracoviště v republice, které se může pochlubit porodními asistentkami s akreditací ministerstva zdravotnictví pro samostatnou práci v případě fyziologických porodů,“ dodal. Pocit bezpečí podle něj zaručuje stálá dostupnost špičkového týmu perinatologů, neonatologů, anesteziologů a specialistů intenzivní medicíny. „

V rámci komplexní obnovy kliniky projde podle Rothové postupně technickou opravou celá budova vně i uvnitř. V nevyhovujícím stavu je střecha, římsy i fasády z lícových cihel. Je potřeba vyměnit inženýrské sítě, adaptovat zázemí pro lékaře a personál, prostory pro stravování rodiček nebo kompletní moderní sociální zařízení.

„Přístavba nového pavilonu neonatologie završí generální proměnu Gynekologicko-porodnické kliniky VFN a 1. LF UK na pracoviště 21. století i svým vzhledem, vnitřním uspořádáním a vybavením pro pacienty. Do doby velké rekonstrukce je ale v plánu řada drobnější úprav, z nichž první odstartují již v dubnu,“ sdělila mluvčí VFN.


Autor: Lucie Rychlá

Velká výstava bezobratlých

27. května 2023 v 06:15

Výstava v Botanické zahradě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 zahrnuje tři okruhy: fotografické panely s obrázky bezobratlých, pobytové stopy a trvalé preparáty (požerky, hálky, hnízda, sušené exempláře) a především expozice velkého počtu živých...

Hard Rock Cafe oslaví 52. narozeniny

26. května 2023 v 18:22

První Hard Rock Cafe bylo otevřeno 14. června 1971 na adrese 150 Old Park Lane, Hyde Park v Londýně a jeho majiteli byli dva Američané, Isaac Tigrett a Peter Morton. Uskutečnili tím svůj sen spojit poctivé americké jídlo, skvělou muziku a memorabilia hudebních hvězd. Značka se za dobu své...

Do konce května nepoteče voda v těchto ulicích

26. května 2023 v 10:32

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 9: Noc kostelů na Proseku

26. května 2023 v 10:27

V pátek 2. června se v rámci akce Noc kostelů můžete podívat do kostela sv. Václava na Proseku. Připraveny jsou přednášky, koncerty a na farní zahradě program pro rodiny.

Praha 4 ocenila emeritní zaměstnance ve školství

26. května 2023 v 09:28

V první polovině května se sešli nominovaní zaměstnanci školských zařízení zřizovaných Prahou 4, aby slavnostně převzali ocenění za svoji celoživotní práci a přínos v oblasti školství a vzdělávání. Oceněné doprovázely zvuky harfy a odnášeli si jak pamětní list, tak...

Další články
Nahoru