Dnes Čtvrtek - mlha 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 3°C
Čtvrtek 29. 2. 2024
Svátek má Horymír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů
Diskuse v pondělí 6. června se bude konat ve volnočasovém centru H55. Foto: h55.cz

V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů

Praha 14 pořádá ekologickou kampaň „Klima – a co s tím?“, v rámci které připravila řadu aktivit. Tou hlavní bude odborná panelová diskuse zaměřená na Klimatický plán Prahy, na kterou přijala pozvání řada významných hostů. Informoval o tom radní Prahy 14 Jan Liška, jenž má v městské části na starosti naplňování programu místní Agenda 21 (MA 21).  

Panelová diskuse se uskuteční v pondělí 6. června od 16:30 do 18:30 hodin ve volnočasovém centru H55 v Hloubětínské ulici. Jejím cílem je mimo jiné prezentace dvou strategických dokumentů – Klimatického plánu hl. m. Prahy 2030 a Klimatického plánu MČ Praha 14.

Na setkání zazní i informace o vhodném způsobu určování cílů a jednotlivých adaptačních opatření, získávání finančních zdrojů či o zajištění implementace výše uvedených dokumentů. Do diskuse se promítne i téma ekologické výchovy a osvěty, a to v podobě prezentace aktivit jedné z prvních českých ekoškol – ZŠ Generála Janouška, jejímž zřizovatelem je MČ Praha 14.

„Naše pozvání mezi jinými přijali náměstek primátora pro životní prostředí a bezpečnost pan Petr Hlubuček a předseda Komise Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energetiku a klima pan Martin Bursík. Na jejich příspěvky se moc těším, stejně jako na vystoupení řady dalších významných odborníků z oblasti životního prostředí,“ uvedl radní Liška.

Další významnou akcí, která se v rámci kampaně uskuteční, je odborný veletrh pro Společenství vlastníků jednotek, bytová družstva, domácnosti i podnikatele. Nabídne zejména bezplatné odborné poradenství v oblasti energetických úspor a efektivního nakládání s dešťovou vodou. Veletrh bude hostit další z místních volnočasových center – Plechárna na Černém Mostě (Bryksova 1002/20), a to 8. června od 13 do 18 hodin. 

„Protože jsem sám předsedou výboru společenství vlastníků bytového domu, intenzivně vnímám aktuální znepokojivý vývoj cen téměř ve všech oblastech ekonomiky. Bohužel se již nejedná o průběžné navyšování v jednotkách procent, ale o prudký nárůst cen v desítkách procent, a to především u energií. Na tento trend budou SVJ a BD muset dříve či později adekvátně reagovat. Veletrhem jim chceme pomoci v hledání řešení,“ řekl radní Liška.

Místní Agenda 21 je mezinárodní program zaměřený na posilování participace veřejnosti na rozvoji obce a na podporu udržitelného rozvoje ve všech jeho oblastech. Aktuální kampaní městská část Praha 14 navazuje na aktivity, které v rámci MA 21 postupně realizuje už od roku 2009.

V závěru května 2022 zástupci radnice převzali z rukou ministryně životního prostředí diplom stvrzující postup do vysoce prestižní kategorie A. „Praha 14 je, co se realizace MA 21 týká, nejúspěšnější městskou částí v České republice. Do kategorie A dosud postoupilo jen několik málo samospráv. A městská část jen jedna jediná,“ dodal radní Liška.

Kampaň začala již na konci května čtyřdenními výstavami Voda v krajině a Řeky a povodně (Galerie 14, Černý Most). Dalšími aktivitami jsou komentované vycházky. Ta, která vede podél meandrů Rokytky, je naplánovaná na 9. června (sraz v 17:30 hodin u Plechárny).


Autor: TZ, red

V souvislosti s válkou se na Prahu 10 přemístilo 7000 Ukrajinců

Dnes ve 21:29

Na Ukrajině si během uplynulého víkendu připomněli dvě smutná výročí: dva roky od začátku plnohodnotné ruské invaze a deset let od zabrání Krymu. Tisíce lidí v Praze i v dalších městech vyjádřily sounáležitost s Ukrajinou. Připomeňme si, co jsme pro napadenou zemi udělali...

Trhy na Tylově náměstí v Praze 2

Dnes v 16:51

Od pondělí 11. března se otevřou trhy na Tylově náměstí v Praze 2.

Praha 14 pokračuje v programech prevence

Dnes v 10:52

Praha 14 realizuje několik programů prevence rizikového chování, zaměřuje se na žáky. O podrobnostech informovala o tom koordinátorka protidrogové prevence a prevence kriminality Veronika Havlíčková.

Praha 8 vypsala konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala

Dnes v 10:27

Praha 8 vyhlásila konkurs na ředitelku/ředitele ZŠ Bohumila Hrabala. Přihlášky mohou zájemci podávat do středy 13. března. 

Praha 14 vyhlásí Sportovce roku 2023

Dnes v 08:25

Vyhlášení sportovce roku Prahy 14 proběhne v úterý 26. března v KD Kyje. Připraven je doprovodný program, vystoupí Anna Slováčková.

Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi Prahy 4

Dnes v 08:05

Praha 4 zve na Velikonoční workshop pro rodiny s dětmi. Koná se v úterý 26. března na Nuselské radnici v dopoledních i odpoledních hodinách. Vyberte si variantu, která vám více vyhovuje, obě lekce jsou identické. Tentokrát si s dětmi vyrobíte barevnou vitráž a hebounkou...

Praha 3: Osudy legionářů

Dnes v 07:29

U příležitosti 85. výročí německé okupace představí Martin Říha počátky vzniku nejrozsáhlejší vojenské ilegální odbojové organizace, její strukturu, činnost i plány v roce 1939. Současně budou na příkladu několika vybraných osobností popsány osudy legionářů...

PVK oslaví světový den vody

Včera v 11:37

Pražské vodovody a kanalizace oslaví Světový den vody Dnem otevřených dveří v Muzeu pražského vodárenství v areálu Podolské vodárny. Akce se uskuteční v neděli 17. března.

Novoměstská radnice otevře vyhlídkovou věž

Včera v 10:05

Vyhlídková věž Novoměstské radnice je v zimě z bezpečnostních důvodů uzavřena. Otevřena bude opět v první jarní den, 20. března.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Včera v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6 koordinuje stavby v prostoru Baba centrum

27. února 2024 ve 21:27

Projekt Baba centrum byl zadán v roce 2022 na základě dohody investorů v území (provozovatelů) a městské části. Následně byla zadána studie, která měla za úkol zkoordinovat všechny záměry v území, zejména dopravního charakteru, navázat na studii hlavního města Baba 1932 a především nalézt dopravní...

Další články
Nahoru