Dnes Pondělí - polojasno -1°C
Zítra Úterý - jasno -1°C
Pondělí 6. 2. 2023
Svátek má Vanda
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů
Diskuse v pondělí 6. června se bude konat ve volnočasovém centru H55. Foto: h55.cz

V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů

Praha 14 pořádá ekologickou kampaň „Klima – a co s tím?“, v rámci které připravila řadu aktivit. Tou hlavní bude odborná panelová diskuse zaměřená na Klimatický plán Prahy, na kterou přijala pozvání řada významných hostů. Informoval o tom radní Prahy 14 Jan Liška, jenž má v městské části na starosti naplňování programu místní Agenda 21 (MA 21).  

Panelová diskuse se uskuteční v pondělí 6. června od 16:30 do 18:30 hodin ve volnočasovém centru H55 v Hloubětínské ulici. Jejím cílem je mimo jiné prezentace dvou strategických dokumentů – Klimatického plánu hl. m. Prahy 2030 a Klimatického plánu MČ Praha 14.

Na setkání zazní i informace o vhodném způsobu určování cílů a jednotlivých adaptačních opatření, získávání finančních zdrojů či o zajištění implementace výše uvedených dokumentů. Do diskuse se promítne i téma ekologické výchovy a osvěty, a to v podobě prezentace aktivit jedné z prvních českých ekoškol – ZŠ Generála Janouška, jejímž zřizovatelem je MČ Praha 14.

„Naše pozvání mezi jinými přijali náměstek primátora pro životní prostředí a bezpečnost pan Petr Hlubuček a předseda Komise Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energetiku a klima pan Martin Bursík. Na jejich příspěvky se moc těším, stejně jako na vystoupení řady dalších významných odborníků z oblasti životního prostředí,“ uvedl radní Liška.

Další významnou akcí, která se v rámci kampaně uskuteční, je odborný veletrh pro Společenství vlastníků jednotek, bytová družstva, domácnosti i podnikatele. Nabídne zejména bezplatné odborné poradenství v oblasti energetických úspor a efektivního nakládání s dešťovou vodou. Veletrh bude hostit další z místních volnočasových center – Plechárna na Černém Mostě (Bryksova 1002/20), a to 8. června od 13 do 18 hodin. 

„Protože jsem sám předsedou výboru společenství vlastníků bytového domu, intenzivně vnímám aktuální znepokojivý vývoj cen téměř ve všech oblastech ekonomiky. Bohužel se již nejedná o průběžné navyšování v jednotkách procent, ale o prudký nárůst cen v desítkách procent, a to především u energií. Na tento trend budou SVJ a BD muset dříve či později adekvátně reagovat. Veletrhem jim chceme pomoci v hledání řešení,“ řekl radní Liška.

Místní Agenda 21 je mezinárodní program zaměřený na posilování participace veřejnosti na rozvoji obce a na podporu udržitelného rozvoje ve všech jeho oblastech. Aktuální kampaní městská část Praha 14 navazuje na aktivity, které v rámci MA 21 postupně realizuje už od roku 2009.

V závěru května 2022 zástupci radnice převzali z rukou ministryně životního prostředí diplom stvrzující postup do vysoce prestižní kategorie A. „Praha 14 je, co se realizace MA 21 týká, nejúspěšnější městskou částí v České republice. Do kategorie A dosud postoupilo jen několik málo samospráv. A městská část jen jedna jediná,“ dodal radní Liška.

Kampaň začala již na konci května čtyřdenními výstavami Voda v krajině a Řeky a povodně (Galerie 14, Černý Most). Dalšími aktivitami jsou komentované vycházky. Ta, která vede podél meandrů Rokytky, je naplánovaná na 9. června (sraz v 17:30 hodin u Plechárny).


Autor: TZ, red

Projekt Trenéři do škol v základních školách Prahy 2 pokračuje

Dnes ve 14:36

Praha 2 bude pokračovat v zapojování profesionálních trenérů do hodin tělocviku. Projekt, který radnice pilotně spustila v minulém školním roce a který finančně podporuje, tak bude fungovat i nadále.

Hasiči zvou na taneční zábavu

Dnes v 11:20

Taneční zábava v pátek 24. února v klubu Varta.

Pro kočičku do knihovny, koná se umísťovací výstava

4. února 2023 v 07:19

Umísťovací výstava koček se koná v sobotu 4. února od 11 do 17 hodin v prostorách Městské knihovny v Praze 2.

PVK: Přehled plánovaných výluk na 6 týden

3. února 2023 v 16:46

Pražské vodovody a kanalizace obnovily po novém roce plánované výluky v dodávkách pitné vody. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Praha 11: V Brandlově ulici se můžete nadále testovat na přítomnost koronaviru

3. února 2023 v 16:14

Praha 11 prodloužila nájem pozemku na rohu ulic Machkova a Brandlova, kde funguje testovací místo. Situace s šířením onemocnění covid-19 se sice po náročném období uklidnila, ale i v současné době přetrvává zájem o testování a očkování.

Kurzy oprav drobného nábytku pro veřejnost

3. února 2023 v 15:16

Hlavní město ve spolupráci se Střední odbornou školou Jarov na letošní rok přichystalo pro veřejnost sérii kurzů oprav drobného nábytku. V zázemí odborné školy bude k dispozici plně vybavená dílna, kde se budou kurzy jednou měsíčně konat. Odborný dohled zajistí truhlář z řad učitelů střední školy....

Benefiční koncert vynesl více než osmdesát tisíc korun

3. února 2023 v 11:27

Benefičním koncertem na Novoměstské radnice Praha oslavil Nadační fond Dvojka srdcem 5 let od založení. Během večera vystoupili bez nároku na honorář Ondřej G. Brzobohatý, sbor Vratislavka pod vedením Evy Kleinové, stejně jako moderátor večera Josef Mádle.

Saudská Arábie. Tematická snídaně na Plechárně

2. února 2023 v 19:30

Na Plechárně v Praze 14 se celý únor konají tematické snídaně. Během nich se dozvíte zajímavosti z různých koutů světa. Ve středu 8. února se s Petrem Mikolandou podíváte na místa a uslyšíte o životě v Saudské Arábii.

Výstava: Nuselský most - 50 let

2. února 2023 v 19:12

Praha 2 ve spolupráci s Národním technickým muzeem zve na výstavu Nuselský most – 50 let, která se koná v 1. patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru 20.

Dětské skupiny v Praze 4 otevřou dveře veřejnosti

1. února 2023 ve 21:57

Informace o provozu dětských skupin Kotorská a Rabasova v Praze 4 mohou rodiče získat 8. a 9. března.

Praha 6: Využijte služeb poradenského místa ve Skleňáku zdarma

1. února 2023 v 17:21

Poradit nebo pomoci s tím, jak se vyrovnat s rostoucími životními náklady, potřebují v současné době i lidé, kteří to nikdy před tím nepotřebovali. Praha 6 pro ně připravila poradnu zdarma.

Zažijte Fakultu dopravní ČVUT v Praze na vlastní kůži

1. února 2023 v 16:43

Zažijte Fakultu dopravní (FD) ČVUT v Praze na vlastní kůži, to je vzkaz současných studentů fakulty směrem ke středoškolákům. Studenti pražské Dopravky hrají hlavní roli na připravovaném Dnu otevřených dveří, který se koná 3. února v budově Horská v Praze 2, od...

Dezinformační sondy Marie Koldinské: Veřejné debaty v Kampusu Hybernská

31. ledna 2023 v 07:46

Univerzita Karlova v Kampusu Hybernská organizuje cyklus veřejných debat nad problematikou dezinformací. Cílem této řady je umožnit komunikaci mezi aktéry akademické i mimoakademické sféry a vytvořit prostor pro objevování společných možností obrany před rozšiřováním dezinformačních...

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

30. ledna 2023 ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

Další články
Nahoru