Dnes Úterý - polojasno 24°C
Zítra Středa - bourky 26°C
Úterý 28. 6. 2022
Svátek má Lubomír
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů
Diskuse v pondělí 6. června se bude konat ve volnočasovém centru H55. Foto: h55.cz

V rámci ekologické kampaně zve Praha 14 na panelovou diskusi s řadou hostů

Praha 14 pořádá ekologickou kampaň „Klima – a co s tím?“, v rámci které připravila řadu aktivit. Tou hlavní bude odborná panelová diskuse zaměřená na Klimatický plán Prahy, na kterou přijala pozvání řada významných hostů. Informoval o tom radní Prahy 14 Jan Liška, jenž má v městské části na starosti naplňování programu místní Agenda 21 (MA 21).  

Panelová diskuse se uskuteční v pondělí 6. června od 16:30 do 18:30 hodin ve volnočasovém centru H55 v Hloubětínské ulici. Jejím cílem je mimo jiné prezentace dvou strategických dokumentů – Klimatického plánu hl. m. Prahy 2030 a Klimatického plánu MČ Praha 14.

Na setkání zazní i informace o vhodném způsobu určování cílů a jednotlivých adaptačních opatření, získávání finančních zdrojů či o zajištění implementace výše uvedených dokumentů. Do diskuse se promítne i téma ekologické výchovy a osvěty, a to v podobě prezentace aktivit jedné z prvních českých ekoškol – ZŠ Generála Janouška, jejímž zřizovatelem je MČ Praha 14.

„Naše pozvání mezi jinými přijali náměstek primátora pro životní prostředí a bezpečnost pan Petr Hlubuček a předseda Komise Rady hl. m. Prahy pro udržitelnou energetiku a klima pan Martin Bursík. Na jejich příspěvky se moc těším, stejně jako na vystoupení řady dalších významných odborníků z oblasti životního prostředí,“ uvedl radní Liška.

Další významnou akcí, která se v rámci kampaně uskuteční, je odborný veletrh pro Společenství vlastníků jednotek, bytová družstva, domácnosti i podnikatele. Nabídne zejména bezplatné odborné poradenství v oblasti energetických úspor a efektivního nakládání s dešťovou vodou. Veletrh bude hostit další z místních volnočasových center – Plechárna na Černém Mostě (Bryksova 1002/20), a to 8. června od 13 do 18 hodin. 

„Protože jsem sám předsedou výboru společenství vlastníků bytového domu, intenzivně vnímám aktuální znepokojivý vývoj cen téměř ve všech oblastech ekonomiky. Bohužel se již nejedná o průběžné navyšování v jednotkách procent, ale o prudký nárůst cen v desítkách procent, a to především u energií. Na tento trend budou SVJ a BD muset dříve či později adekvátně reagovat. Veletrhem jim chceme pomoci v hledání řešení,“ řekl radní Liška.

Místní Agenda 21 je mezinárodní program zaměřený na posilování participace veřejnosti na rozvoji obce a na podporu udržitelného rozvoje ve všech jeho oblastech. Aktuální kampaní městská část Praha 14 navazuje na aktivity, které v rámci MA 21 postupně realizuje už od roku 2009.

V závěru května 2022 zástupci radnice převzali z rukou ministryně životního prostředí diplom stvrzující postup do vysoce prestižní kategorie A. „Praha 14 je, co se realizace MA 21 týká, nejúspěšnější městskou částí v České republice. Do kategorie A dosud postoupilo jen několik málo samospráv. A městská část jen jedna jediná,“ dodal radní Liška.

Kampaň začala již na konci května čtyřdenními výstavami Voda v krajině a Řeky a povodně (Galerie 14, Černý Most). Dalšími aktivitami jsou komentované vycházky. Ta, která vede podél meandrů Rokytky, je naplánovaná na 9. června (sraz v 17:30 hodin u Plechárny).


Autor: TZ, red

Vycházka po Malostranském hřbitově

Dnes ve 12:17

Spolek Malostranský hřbitov zve na komentovanou vycházku po Malostranském hřbitově, která se koná v sobotu 2. července od 14 hodin. Sraz je u náhrobku biskupa Leopolda Thuna-Hohensteina.

V opatřeních ke snížení energetické náročnosti budov pokračuje Praha 2

26. června 2022 ve 13:47

Druhá městská část pokračuje v realizaci celého systému opatření v rámci managementu hospodaření s energiemi. Ještě před zahájením topné sezóny radnice zajistí chemické čištění topných systémů v objektech spravovaných městskou částí, čímž sníží energetickou náročnost budov a ušetří na celkových...

Prázdninový jazykový kurz pro ukrajinské děti

26. června 2022 ve 12:21

Na červnové schůzi Rady městské části Praha 5 bylo jednomyslným usnesením schváleno financování „Prázdninového kurzu českého jazyka“ pro 25 dětí občanů Ukrajiny pobývajících v ČR pod dočasnou ochranou nebo s platným vízem v Kulturním a rodinném centru Barrandov, v Záhorského ulici...

Oslavy začátku předsednictví České republiky v Radě EU pokračují

26. června 2022 v 08:53

Komponované multižánrové oslavy předsednictví České republiky v Radě EU po pátečním a včerejším programu pokračují dnes, ve čtvrtek a v pátek 1. července.

Dvojka literární: Dopisy Milady Horákové

26. června 2022 v 07:55

Veřejná čtení na netradičních místech Prahy 2 z děl autorů, kteří žili či tvořili na Dvojce se konají v rámci akce Dvojka Literární.

Debata: Soutěž 4. kvadrant Vítězného náměstí

25. června 2022 v 09:49

Jak se promění 4. kvadrant Vítězného náměstí a jak jeho nová podoba naváže na historický vývoj území i již vytvořené studie? V úterý 28. června od 19 hodin v Ballingově sále NTK se můžete seznámit s připravovanou mezinárodní architektonickou soutěží na dostavbu 4. kvadrantu Vítězného...

Zákaznické centrum PVK přesune se na Floru, v Dykově ulici bude do konce července uzavřeno

24. června 2022 ve 14:10

Zákaznické centrum Pražských vodovodů a kanalizací v Dykově ulici bude od středy 29. června do 31. července uzavřeno. „Důvodem je rekonstrukce objektu. Zákaznické centrum bude dočasně umístěno v sídle PVK na adrese Hradecká 1, Praha 3 v blízkosti stanice metra linky A Flora,“ informoval tiskový...

V Praze platí do odvolání zákaz rozdělávání ohňů na rizikových místech

24. června 2022 ve 12:57

Na základě výstrahy před nebezpečím požáru, kterou vydal Český hydrometeorologický ústav, platí od čtvrtka 23. června od až do odvolání na území Prahy nařízení týkající se zákazu rozdělávání ohňů na místech zvýšeného nebezpečí vzniku požáru. Výstraha platí také pro výskyt silných...

V Participativním rozpočtu Prahy 15 lze podpořit až tři návrhy

24. června 2022 v 11:47

Revitalizace hřiště, knihobudka, stůl na ping-pong, venkovní sezení. V Praze 15 se hlasuje o participativním rozpočtu.

Další články
Nahoru